Pereiti į pagrindinį turinį

Kaune – dokumentinio filmo „Albumai iš Vaitkuškio“ peržiūra: žingsniai istorijos takais

2021-09-07 13:07
DMN inf.

Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje pristatomas lenkų režisieriaus Andrzejaus Ciecierskio dokumentinis filmas "Albumai iš Vaitkuškio", kuriame persikeliama į XIX–XX a. sandūros Lietuvą.

Istorija: filmo pagrindu tapo grafo S.K.Kosakovsko gyvenimas ir jo surinkta vaizdo medžiaga, įamžinusi XIX–XX a. sandūros Lietuvą.
Istorija: filmo pagrindu tapo grafo S.K.Kosakovsko gyvenimas ir jo surinkta vaizdo medžiaga, įamžinusi XIX–XX a. sandūros Lietuvą. / Muziejaus nuotr.

Dokumentinės apybraižos herojumi autorius pasirinko grafą Stanislovą Kazimierą Kosakovskį (1837–1905). Keletą mėnesių profesionalus dokumentuotojas kruopščiai rinko medžiagą apie iškilią grafo asmenybę muziejuose, archyvuose, bibliotekose. Su filmavimo grupe lankėsi Vaitkuškyje, Ukmergėje, Kaune, Vilniuje – vietose, kurios susijusios su S.K.Kosakovskiu.

Kinematografinėmis raiškos priemonėmis lenkų dokumentininkas subtiliai nutapė XIX–XX amžių sandūroje Lietuvos ir Lenkijos teritorijose gyvenusio, dirbusio ir kūrusio lenkų aristokrato, europiečio iš prigimties, lietuvių dvarininko, aistringo fotografijų meno mėgėjo ir kūrėjo, tyrinėtojo, kolekcininko, visuomenininko, kultūrininko, meno mecenato portretą.

Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje saugomi 65 iš 67 Lietuvoje išlikusių Vaitkuškio dvaro albumų, daugiau nei 300 pavienių fotografijų, 54 knygos.

Dokumentinio filmo "Albumai iš Vaitkuškio" premjera Kaune planuota daug anksčiau, tačiau užsitęsusi pandemija pakoregavo planus. Pirmą kartą filmas parodytas Lenkijos televizijos žiūrovams šiemet balandį per "TVP3 Gdańsk".

Režisierius A.Ciecierskis – žinomas dokumentuotojas. Kiekviename filme jam svarbiausias yra žmogus, jo lemtis, gyvenimo pasirinkimai ir vertybės, kuriomis vadovaujasi ir pristato save.

Gdanske, Pomeranijoje yra daug žmonių, prieš karą gyvenusių Vilniaus krašte. Tad neatsitiktinai į režisieriaus domėjimosi lauką patenka temos, susijusios su šia teritorija. Kai 2017 m. Nacionaliniame Gdansko muziejuje A.Ciecierskis stebėjo nuostabias Stanislovo Filiberto Fleury fotografijas, jam kilo mintis sukurti filmą apie šį garsų fotografą. Galima teigti, kad būtent tada prasidėjo A.Ciecerskio nuotykis Lietuvoje.

Dokumentuotojas subtiliai nutapė XIX–XX a. sandūroje Lietuvos ir Lenkijos teritorijose gyvenusio dvarininko, kolekcininko, visuomenininko, meno mecenato portretą.

Vėliau buvo sukurtas filmas apie Vilniaus fotografų porą Boleslavą ir Edmundą Zdanauskus, o dabar pristatoma apybraiža apie fotografija susižavėjusį grafą S.K.Kosakovskį. Į kiekvieną klausimą, kaip gimė mintis sukurti šį ir kitus filmus, režisierius turi vieną ir tą patį atsakymą: įkvepia pokalbiai su žmonėmis, įsiklausymas į tai, ką jie nori pasakyti. Tokiu būdu Lietuvoje kuriant vieną filmą, pokalbių metu gimsta kito filmo idėja.

Režisierius pabrėžia, kad Lietuva ir joje esantis Vilniaus kraštas suteikia peno mūsų bendros istorijos temų plėtotei. A.Ciecierskis prisipažįsta, kad kuo daugiau jam tenka pažinti Lietuvos krašto grožį ir svetingus žmones, tuo labiau jis pamilsta šią šalį.

Filmas bus demonstruojamas lenkų kalba su lietuviškais subtitrais.


Kas? Filmo "Albumai iš Vaitkuškio" seansas.

Kur? Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje.

Kada? Rugsėjo 9 d. 17 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų