Jau šį sekmadienį Pažaislio vienuolyne vyks pradedamasis XX Pažaislio muzikos festivalio koncertas. Jubiliejinį festivalį šiemet ženklina ir tarptautinis įvertinimas – jam suteiktas prestižinis Europos festivalių asociacijos įsteigtos platformos "Europa – festivaliams, festivaliai – Europai" ženkliukas.
Šis ženklas tarsi patvirtina, kad per devyniolika metų Pažaislio muzikos festivalis užėmė tvirtą vietą ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniame kultūros pasaulyje, ir yra visateisis tarptautinės festivalių bendruomenės narys.
Įspūdinga programa
XX Pažaislio muzikos festivalį tradiciškai atidarys maestro Gintaro Rinkevičiaus diriguojamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, kuris kartu su Kauno valstybiniu choru ir puikiausiais Lietuvos solistais atliks vieną iškiliausių romantinės muzikos pavyzdžių, prancūzų kompozitoriaus Césaro Francko oratoriją "Les Béatitudes" ("Palaiminimai").
Solo partijas koncerte dainuos sopranas Joana Gedmintaitė, mecosopranai Jovita Vaškevičiūtė ir Laima Jonutytė, tenorai Tomas Pavilionis ir Rafailas Karpis, baritonas Laimonas Pautienius bei bosai Tadas Girininkas ir Liudas Mikalauskas.
Jubiliejinio, XX Pažaislio muzikos festivalio atidarymo koncerto klausytojai turės unikalią progą išgirsti retai skambantį, savo apimtimi ir formomis operai prilygstantį kūrinį, atliekamą iškiliausių Lietuvos muzikinių kolektyvų bei solistų.
Sudėtinga kūrinio istorija
"Les Béatitudes" – dešimtį metų kurta oratorija, tapusi didingiausiu C.Francko veikalu. Oratorijos tekstas, sukurtas poetės Joséphine Colomb, grindžiamas aštuoniomis "Evangelijoje pagal Matą" aprašytomis Jėzaus palaiminimo ištarmėmis.
Pirmą kartą sutrumpinta kūrinio versija buvo atlikta Paryžiuje, privačioje C.Francko namų aplinkoje: keletą oratorijos dalių atliko solistai ir choras, jiems akompanavo kompozitoriaus mokinys, nesugebėjęs deramai įvaldyti sudėtingos muzikinės partitūros, tad pirmasis atlikimas nebuvo vainikuotas sėkmės.
Visa savo didybe oratorija suskambo tik 1893 m. Tąkart, grojant tuomet veiklos 20-metį minėjusiam Paryžiaus orkestrui "Orchestre Colonne", didingas C.Francko kūrinys buvo sutiktas ypač entuziastingai. Deja, pats kompozitorius šios džiugios akimirkos nebesulaukė – mirė 1890 m.
Oratoriją "Les Béatitudes" sudaro aštuonios dalys – palaiminimai ir prologas. Per savo gyvavimo istoriją kūrinys susilaukė itin prieštaringų kritikos vertinimų: nuo prilyginimo geriausiems Johanno Sebastiano Bacho ir Ludwigo van Beethoveno chorinės muzikos šedevrams iki sunkiai suvokiamo šio opuso meninės vertės neigimo.
Oratorija atliekama gana retai: tai lemia didžiulė kūrinio apimtis ir atlikti reikalingos gausios aukštos prabos atlikėjų pajėgos. Kita vertus, nedaugelis atlikėjų ryžtasi plačiai auditorijai pateikti susikaupimo ir rimties reikalaujančias muzikines C.Francko inspiracijas. Iškalbingoje kūrinio muzikoje galima aptikti Richardui Wagneriui būdingo intensyvumo, giliai užkoduotų minčių bei gausybę metaforinių simbolių, kontrastuojančių su romantiškai emocingais epizodais.
Pažintis su chakasų muzika
Birželio 2 d. Kauno įgulos karininkų ramovėje egzotišką Tolimosios Šiaurės muziką pristatys svečiai iš Chakasijos Respublikos – folkloro ansamblis "Ülger".
Iš Rytų Sibiro pietinės dalies stepių ir taigos atvykstantis ansamblis susikūrė prieš ketvirtį amžiaus, grupei jaunų muzikų nusprendus išsaugoti savitą chakasų liaudies muziką. Nuo tada ansamblis laikomas svarbiausiu liaudies muzikos ir šokių kolektyvu savo šalyje.
Ansamblio nariai rinko senąjį savosios tautos folklorą, įvaldė sovietų laikais kenksmingu sveikatai pripažintą ir kone uždraustą tradicinį virštoninį gerklinį dainavimą khai, rekonstravo tradicinius instrumentus. Ansamblis tęsia senąsias chakasų istorijų pasakojimo tradicijas: jos pateikiamos tiek kalbant, tiek pasitelkus gerklinį dainavimą, pritariant styginiams instrumentams.
Repertuare gausu apeiginių ir ritualinių dainų, giesmių bei raudų, įvairios proginės instrumentinės muzikos ir apeiginių šokių. Talentingi muzikantai savo veikla įrodė, kad tautinė muzika gali būti įdomi ne tik kaip tam tikra egzotikos apraiška kitų kultūrų šalyse. Jų populiarumas gimtinėje paneigia priežodį "savam krašte pranašu nebūsi".
Per savo gyvavimo istoriją ansamblis dalyvavo įvairiuose festivaliuose bei konkursuose Rusijoje ir už jos ribų. Jie koncertavo Belgijoje, Šveicarijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, pelnė įvairių apdovanojimų. Nuo 2003 m. ansamblio meno vadovas yra Kuchenas Ayhayrkh Sanas – ypač talentingas muzikas, gerklinio dainavimo virtuozas ir daugiainstrumentalistas. Kiti ansamblio nariai yra Altyntan Tayas, Mirgen Irgit, Tulber Pogechi, Aycharkh Sayn, Albychak Sayn, Lunic Ivanday.
Dėl ansamblio apie mažai kam žinomą Chakasijos Respubliką išgirdo daugelis Europos ir viso pasaulio šalių muzikos mylėtojų. Chakasus dažnai tapatina su jų kaimynais tuviais, gyvenančiais piečiau, greta Mongolijos. Chakasai, skirtingai nuo tuvių, nepriėmė lamaizmo tikėjimo, dėl to jų tautinės tradicijos tapo atviresnės naujovėms. Tai galima pastebėti chakasų muzikavime, kur tautinė muzika atspindi ne tik senąsias tradicijas, bet ir praeito šimtmečio kultūrinį palikimą.
Nors Chakasijos teritorija trigubai mažesnė už Tuvos, gyventojų joje yra bene dukart daugiau. Dar nuo carinės Rusijos laikų chakasų kraštas buvo tradicine trėmimų vieta, tad šiuo metu didžiąją gyventojų dalį sudaro kitų tautybių žmonės. Pačių chakasų šalyje tėra vos 15 proc. Chakasų tauta sakosi turinti tiesioginių sąsajų su seniausiomis Sibiro civilizacijomis. Chakasų kalbos ypatumai leidžia jiems be vertėjo pagalbos bendrauti su jakutais, turkais, azerbaidžaniečiais bei kirgizais, kita vertus, jų kalboje išlikę nemažai Uralo srities tautų žodžių, o tai liudija, kad chakasai – tarsi jungiamoji grandis tarp Tolimųjų ir Artimųjų Rytų. Kas žino, galbūt ansamblio "Ülger" pastangomis išsaugota Chakasijos kultūra išties yra priešistorinių laikų ir istorinių ryšių tarp visų pasaulio tautų liudininkė?
Kas? Pradedamasis XX Pažaislio muzikos festivalio koncertas.
Kur? Pažaislio vienuolyne.
Kada? Gegužės 31 d. 19 val.
Kas? Egzotika iš tolimosios Šiaurės. Folkloro ansamblio "Ülger" koncertas.
Kur? Kauno įgulos karininkų ramovėje.
Kada? Birželio 2 d. 18 val.
Naujausi komentarai