Pažaislio savaitgalis: nuo valsų iki muzikinių eksperimentų Pereiti į pagrindinį turinį

Pažaislio savaitgalis: nuo valsų iki muzikinių eksperimentų

2015-08-21 09:52 diena.lt inf.
"Duo Losinger Eser"
"Duo Losinger Eser" / Organizatorių nuotr.

Prie pabaigos artėjantis XX Pažaislio muzikos festivalis dar kartą įrodys, kad pateikia ir plačiajai publikai, ir muzikos gurmanams patrauklių renginių.

Romantiškas vakaras gamtoje

Rytoj festivalis ir nuolatinis jo svečias Kauno miesto simfoninis orkestras (KMSO) muzikos gerbėjus pakvies į Jonavos Joninių slėnį, kur  karaliaus Jono iš Austrijos – Johanno Strausso muzika. KMSO žiūrovų dėmesiu ir aplodismentais dalysis su muzikologu Viktoru Gerulaičiu ir solistais Raminta Vaicekauskaite bei Mindaugu Zimkumi.

Nuostabia akustika pasižyminčioje jonaviečių susibūrimų vietoje klausytojai galės mėgautis efektingomis J.Strausso operečių uvertiūromis, trankiomis polkomis "Ugnies šventė", "Žaibas ir griaustinis", arijomis ir duetais iš gerai pažįstamų operečių "Čigonų baronas" bei "Vienos kraujas".

Pas žymųjį operetės žanro puoselėtoją šį vakarą į svečius atvyks melodingasis lietuvių kompozitorius Balys Dvarionas, kurio 110-ąsias gimimo metines paminėjome vos prieš metus. Klausytojai turės progą išgirsti dvi žymiausias arijas iš nemirtingos B.Dvariono operos "Dalia" ir iškilmingą šventinę jo uvertiūrą "Prie gintaro kranto".

Kitas vakaro svečias – nepakartojamas operečių ir operų kūrėjas iš Prancūzijos – Jaques'as Offenbachas. Klausytojus tikrai sužavės veržlaus kankano ritmais bei impulsyvios energijos pliūpsniais žėrinti operetės "Orfėjas pragare" uvertiūra ir neeilinio dainininkės virtuoziškumo reikalaujanti lėlės Olimpijos arija iš operos "Hofmano pasakos".

Klausytojų kraują kaitins nemarusis danų kompozitoriaus Jacobo Gade "Čigoniškas tango", o vakarą vainikuos dar vieno operečių korifėjaus Franzo Leharo sukurtas šedevras – duetas iš operetės "Linksmoji našlė".

Vakaras su maestro

Šeštadienį Birštono kurhauze vyks koncertas, skirtas artėjančiam vieno garsiausių visų laikų Lietuvos tenorų, maestro Virgilijaus Noreikos 80-ajam jubiliejui.

Vakaro, pavadinto "Virgilijus Noreika. Mano Lietuva", metu kartu su iškiliuoju dainininku muzikuos jo mokinys, ne tik puikus dainininkas, bet ir talentingas choro dirigentas, baritonas Dainius Puišys ir pianistas Vytautas Lukočius. Koncertą ves muzikologas V.Gerulaitis.

V.Noreika, kito lietuvių operos legendos Kipro Petrausko mokinys, buvo pirmasis iš pokario Lietuvos operos solistų, stažavęsis garsiajame Milano "Alla Scala" operos teatre, kur jo mokytoju buvo puikus vokalo specialistas Gennaro Barra.

V.Noreika yra dainavęs daugelyje pasaulio teatrų scenų: Maskvos Didžiajame teatre, Berlyno valstybės operoje, Paryžiaus "Grand Opera", Buenos Airių "Teatro Colon", Stokholmo, Sofijos, Belgrado, Budapešto, Bukarešto, Varšuvos, Prahos, Bratislavos, Kijevo, Minsko, Talino, Rygos, Čikagos lietuvių operoje ir kitose scenose.

Dainininkas sukūrė daugiau kaip 50 įsimintinų vaidmenų, įrašytų į tenoro repertuaro aukso fondą. Solisto surengtų solinių koncertų daugiau kaip 700. V.Noreika atliko sudėtingiausias partijas didingose oratorijose bei kantatose, koncertavo su ryškiausiais Lietuvos ir užsienio šalių orkestrais bei pasaulinio masto dirigentais, o jo sodrus, įvairiaspalvis, lyriškiausius muzikos niuansus ir gilų dramatizmą gebantis atskleisti tenoras žavi klausytojus iki šiol.

Koncerto programoje klausytojai girdės puikiausius kūrinius iš auksinio V.Noreikos repertuaro: per visą koncertinio gyvenimo kelionę dainininką lydėjusių Lietuvos kompozitorių dainas ir operų arijas, užsienio klasikos šedevrus, nuostabias bei aistringas Nicola Valente, Eduardo di Capua ir Luigi Denza neapolietiškas dainas ir netgi amerikiečių džiazo muzikos atstovo Errollo Garnero kūrinius.

Sušokta muzika

Sekmadienį festivalis pakvies į intriguojantį renginį Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje salėje. Nerimastingojo Drakono miesto – Šanchajaus istorijas judesiu ir garsais pasakos visame pasaulyje unikalus duetas iš Šveicarijos – "Duo Losinger Eser".

Ania Losinger šoka ir groja unikaliu instrumentu – pirmuoju pasaulyje grindiniu ksilofonu, pavadintu xala. Šį instrumentą atlikėja kartu su instrumentų meistru Hamperu von Niederhäusernu kūrė devynerius metus. Xala pagaminta iš medžio, kuriame įmontuotos rezonuojančios metalo juostelės. Šiuo instrumentu grojama šokant ant jo, apsiavus flamenko šokiui skirtus batus ir naudojant ilgas lazdas. Šiandien pasaulyje egzistuoja trys tokie instrumentai, besiskiriantys savo dydžiu ir skambesiu.

Kitas dueto narys – atlikėjas, kompozitorius ir prodiuseris Matsas Eseris aktyviai darbuojasi įvairiose meno srityse ir žanruose. Savo koncertuose ir kompozicijose jis naudoja marimbą, vibrafoną, būgnus, gongus, paties iš stiklo pagamintus ir kitus įvairiausius perkusijos instrumentus, taip sukurdamas unikalų skambesį bei muzikinę kalbą, pakerėjusią įvairių šalių klausytojus.

Projektas "Šanchajaus istorijos" gimė po atlikėjų kelionės į šį miestą. Pasirodymo metu duetas kuria įvaizdį, tarsi tarptautiniame industrinio miesto uoste būtų prisišvartavęs didžiulis laivas, pilnas mušamųjų instrumentų. Pasitelkdami šį įvaizdį atlikėjai savaip interpretuojamą didžiulio miesto istoriją pasakoja tarytum paslaptingų garsų ir magiškų judesių simfoniją.


Kas? Koncertas "Johanno Strausso muzika".

Kur? Jonavos Joninių slėnyje.

Kada? Rugpjūčio 21 d. 18 val.

 

Kas? Koncertas "Virgilijus Noreika. Mano Lietuva".

Kur? Birštono kurhauze.

Kada? Rugpjūčio 22 d. 19 val.

 

Kas? Koncertas "Šanchajaus istorijos judesyje ir garsuose".

Kur? VDU Didžiojoje salėje.

Kada? Rugpjūčio 23 d. 18 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų