Ketvirtadienį Kauno verslo centre "Arka" vyko jos organizuotas specialus paramos vakaras, skirtas meno terapijos spektakliui "Nenugalėtieji". Jautrų profesionalių aktorių perteiktą pasakojimą, paremtą tikromis vėžiu sergančiųjų istorijomis ir išgyvenimais, žiūrovai galės išvysti kovo pradžioje.
Pirmasis toks
V.Šaulys pripažino, kad statyti tokio pobūdžio spektaklį yra nemažas iššūkis. "Kyla baimių mąstant, kaip publika priims mūsų idėją. Tačiau kartu suvokiu, kad būtina pasiekti su onkologine liga kovojančius žmones ir jų artimuosius, parodyti, kad jie nėra vieni, – pasakojo jis. – Kartu siekiame atkreipti ir plačiosios visuomenės dėmesį, ypač į prevencines priemones. Kol nesusergame, skubame gyvenimo sūkuryje, nejausdami, kad kažkas yra greta. Kiekvienas esame atsakingas už savo sveikatą, tad turime atsižvelgti į paveldimumą, kitas rizikas ir reguliariai tikrintis."
Mėgstu sakyti, kad po diagnozės mūsų turimas laikas yra deimantinis – visai kitaip vertiname šeimą, artimuosius, skiriame pakankamai dėmesio sau.
Vykusiame labdaros vakare buvo supažindinama su spektaklio koncepcija, žodį tarė "Nenugalėtųjų" režisierė Aušra Žukaitė-Kupčiūnienė su aktoriais Ugne ir Ridu Žirguliais. Prie kilnios misijos prisidėjo ir žymus dailininkas Eugenijus Varkulevičius-Varkalis, tapęs abstrakcijos darbą drobėje, kurį po renginio buvo galima įsigyti aukcione. Visa vakaro metu surinkta suma bus skirta spektakliui statyti.
Organizatorių teigimu, "Nenugalėtieji" – pirmas tokio pobūdžio spektaklis Lietuvoje. Tačiau vadinamasis "Išgyvenimų teatras" mūsų krašte pradėtas vystyti jau prieš keletą metų.
2015-aisiais A.Žukaitė-Kupčiūniėnė su U. ir R. Žirguliais gilinosi į sergančiųjų diabetu potyrius. Praėjusiais metais dėmesys atkreiptas į sudėtingos akromegalijos ligos paliestus žmones. Būtent pastarasis spektaklis įkvėpė V. Šaulį. "Stebint aktorių kuriamą sceninį vyksmą, kilo mintis, kad būtina dalytis patirtimi ir su onkologiniais pacientais. Idėją adaptavau savaip, su režisiere šį bei tą pakeitėme – prijungėme šokio "Misterijų teatrą", tad istorijos bus perteikiamos ir judesio kalba. Kiek man žinoma, Baltijos šalyse nieko panašaus dar tikrai nebuvo daroma", – sakė jis.
Liga suvaldyta
Profesionalūs aktoriai ir šokėjai scenoje pasakos penkių klastingos ligos paliestų žmonių istorijas. "Tai yra asmenys iš įvairių Lietuvos regionų, kurie tiesiogiai susidūrė su vėžiu, – atskleidė V.Šaulys. – Vienos istorijos herojus liga palietė ypač skaudžiu būdu – susirgo jų mažametis vaikas. Vis dėlto šiuo metu visi jie patiria ilgalaikę remisiją – liga atsitraukė ir yra sėkmingai kontroliuojama įvairiais būdais. Žmonės į repeticijas atvažiuoja iš įvairių miestų, kartu susiburiame, šnekamės, dalijamės sava patirtimi su aktoriais."
Jautria savo istorija spektaklio metu dalysis ir pats V.Šaulys – 2013 m. jam nustatytas IV stadijos kasos vėžys. Laimei, šiuo metu liga suvaldyta. "Nors diagnozė skamba tikrai grėsmingai, ligą galima valdyti. Neatkristi padeda net elementarūs pagalbininkai – tinkamas maistas, geros emocijos, veikla, – tikino jis. – Kaip organizacijos vadovas, daug dalijuosi savo patirtimi, metodais, kurie man padeda sveikti. Gera, kai matau, kad pastangos duoda vaisių. Mano paraginti žmonės nepasiduoda neigiamoms emocijoms, renka informaciją apie savo ligą, sėkmingai gydosi."
Išvys ne tik kauniečiai
Pasak jo, optimizmas ir pozityvios emocijos yra svarbiausios kovojant su klastingomis negandomis. Tad ir spektakliu siekiama diagnozę išgirdusiems žmonėms įpūsti geros nuotaikos ir vilties. "Teigiamos emocijos organizmą paverčia atspariu vėžio ląstelėms, todėl "Nenugalėtieji" – tikra meno terapija", – įsitikinęs V.Šaulys.
Spektaklį žiūrovai galės išvysti kovo 2-ąją, parodos "Sveikatos dienos" metu Kauno "Žalgirio" arenoje. Planuojama, kad projektas bus tęstinis – "Nenugalėtuosius" išvys ir Vilniaus, Klaipėdos bei kitų miestų gyventojai. "Pagrindinis tikslas yra priversti susimąstyti apie gyvenimą, tikrąsias vertybes, žmogui skirtus iššūkius. Mėgstu sakyti, kad po diagnozės mūsų turimas laikas yra deimantinis – visai kitaip vertiname šeimą, artimuosius, skiriame pakankamai dėmesio sau. Taip pat atsigręžiame į tuos gyvenimo aspektus, kuriems anksčiau neturėjome laiko, – atskleidė pašnekovas. – Tikiu, kad spektaklis bus visiems artimas, jautrus ir netikėtas."
Naujausi komentarai