Atmosfera turi turėti kvapą – dažų ir skiediklių. Jis tankus, išsisklaidęs visoje ekspozicijos erdvėje. Kvapas gali būti vos juntamas arba erzinantis. Atmosfera turi virpėti. Žvilgsniui sklendžiant erdve, jis stringa šviesos ir spalvinių dėmių tinkle, pastebėdamas čia atsirandančius, čia pranykstančius šešėlius, atspindžius, blyksnius – taškus paveikslo erdvėje, kuriuose šviesa susikerta su spalva. Šių efemeriškų elementų kombinacija sukuria pirmąjį įspūdį.
Atmintis
Yra gražus lietuviškas žodis – akivaras, apibūdinantis neužšąlančią ežero vietą. Jei parodą įsivaizduosime kaip ežerą, kurio paviršiuje telkiasi potėpiai, įbrėžos, išliejimai, nutrynimai, sluoksniai, tai akivarą, kaip metaforą, galima pasitelkti apibūdinant erdvę, kuri yra atvira žiūrovo interpretacijai, besiformuojančiai žvelgiant į kūrinius – regimus vaizdus transformuojant į jausenas.
Jausenos sietinos su atmintimi, kurią sužadinus atsiveria įgytos patirtys. Atmintis – pagrindinis Jovitos Aukštikalnytės-Varkulevičienės personalinės parodos "Paribio portretai. Atmintis", vykstančios galerijoje "Meno parkas", dėmuo. "Paribio portretai" – atmintyje likusios susitikimų, pažinčių, susidūrimų situacijos, naujos prisiminimų kuriamos formos", – apibūdina tapytoja.
Atskleidimas
Atminties artefaktai menininkės kūriniuose atsiskleidžia per abstrahuotus anoniminius portretus. Prislopintos spalvinės dėmės, tarsi padengtos pilku ūku, susilieja vienos su kitomis, laisvai pasklisdamos paveikslų erdvėse. Ekspresyvi, impulsyvi raiška neriboja menininkės nei renkantis išraiškos priemones (portretai piešti, tapyti, išlieti, darbuose randasi koliažo detalių; skirtingi ir kūrinių pagrindų paviršiai: drobė, popierius, kartonas), nei formatus (įspūdingai atrodo trikampė galerijos siena, nukabinta A4 formato darbais, tačiau ekspoziciją papildo ir visiškai maža drobelė, ir keletas didesnio formato paveikslų).
Kiekvienas kūrinys yra skirtingas dėl jį inspiravusios situacijos ir pasirinktos vizualinės raiškos, tačiau visus darbus jungia spalvinė gama: santūri, prislopinta, kiek bauginanti.
Ekspozicija – daugiau nei dešimtmetį trunkančio tapytojos projekto "Paribio potretai" dalis. "Nuo 2000-ųjų inicijuoju dailės užsiėmimus pasirinktai psichiatrijos ligoninės pacientų, socialinės globos namų klientų grupei, kaip lygiateisė narė dalyvauju jos veikloje, bet kartu stebiu ir analizuoju tos grupės veiklą, koncentruodamasi į joje besimezgančius sąveikos, barjerų įveikimo ir komunikavimo momentus. Siekdama nepamiršti daugelio svarbių, nors išoriškai paprastai neįspūdingų įvykių, po kiekvieno užsiėmimo pildau dienoraštį, kuriame fiksuoju savo stebėjimų rezultatus ir apibendrinimus", – pasakoja J.Aukštikalnytė-Varkulevičienė.
Ribos
Pasirinkusi socialinę temą, tapytoja perteikia savo patirtį dirbant su visuomenės paribyje esančiais žmonėmis. Sykiu autorė nusitaiko į kiekvieno iš mūsų ribas, brėžiamas tarp savęs ir jų – kitokių, bet tokių pačių žmonių, kokiais laikome save mes.
Menininkės akcentuojamos mažos neįgaliųjų pergalės vystant socialinius įgūdžius lygiai tokios pačios svarbios ir reikšmingos mums. Kiekvienas iš mūsų turėtų atvirai priimti kitokius: stengtis suprasti, pajusti, padėti. O svarbiausia – neapsimesti, kad jie yra nematomi, nes tai reikštų, jog akli esame mes, jog savyje nešiojamės negalią būti ne žmogumi.
Ženklai
Kita projekto "Paribio portretai" dalis eksponuojama "101" galerijoje. Ekspozicija "Paribio portretai. Ryšys" – interaktyvi. Joje kiekvienas parodoje apsilankęs žiūrovas yra skatinamas palikti savo įspūdžius ant galerijos sienų – juos nupiešti, nutapyti, galbūt užrašyti. Galerijoje yra visos priemonės individualiam įspūdžiui atskleisti. Žiūrovai yra laisvi pasirinkti išraiškos priemones ir sukurti kūrinį, kuris taptų parodos dalimi.
Kauno meno lauke interaktyvios parodos nėra dažnas reiškinys, tačiau J.Aukštikalnytė-Varkulevičienė skatina kiekvieną įgyti naujos patirties, kuri galbūt bus inspiruota ekspozicijoje regimų vaizdų, dienos nuotaikos, apmąstymų apie tapytojos pasirinktą temą.
"Tapydama remiuosi jausmine patirtimi, stengiuosi suteikti žiūrovui autentišką įspūdį, siekį prasiskverbti į uždarą, galbūt nepažintą ir neišgražintą pasaulį, siekiu parodyti tikrąjį portretą, visapusį asmens pavidalą", – sako menininkė. Kiek galime atsiverti kiekvienas iš mūsų, kad pajustume, jog priešais mūsų akis – mums nepažinus pasaulis? Tačiau tas pasaulis – dalis mūsų.
Kas? J.Aukštikalnytės-Varkulevičienės paroda "Paribio portretai. Atmintis".
Kur? Galerijoje "Meno parkas".
Kada? Veikia iki gegužės 24 d.
Kas? J.Aukštikalnytės-Varkulevičienės paroda "Paribio portretai. Ryšys".
Kur? Galerijoje "101".
Kada? Veikia iki birželio 3 d.
Naujausi komentarai