Pereiti į pagrindinį turinį

Apie pusantro šimto programuotojų Kaune tobulins saugumo inovacijas valstybės gynybai

2023-10-19 09:45

Spalio 20–22 d. Kauno technologijos universiteto (KTU) „Santakos“ slėnyje įvyks didžiausias Baltijos šalių kibernetinės gynybos ir saugumo inovacijų hakatonas „Ugninis skydas 2023“, kurį inicijuoja Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) kartu su investicijų fondu „ScaleWolf“. Penktadienį prasidedančiam renginiui ruošiasi apie pusantro šimto atrinktų programuotojų.

Vienija programuotojus

Vieni iš jų dalyvaus kibernetiniame žaidime CTF („Capture The Flag“, lietuvių kalba – „Užfiksuokite vėliavą“) ir per dvidešimt keturias valandas mėgins įveikti sudėtingai užprogramuotą sistemą. Kiti išbandys jėgas investicijų fondo „ScaleWolf“ organizuojamame klasikiniame hakatone.

Geriausiai klasikiniame hakatone pasirodžiusios komandos pelnys tris piniginius prizus nuo 5 tūkst. iki 15 tūkst. eurų ir turės galimybę toliau plėtoti savo technologinius sprendimus padedant investicijų fondui.

Pasak Lietuvos šaulių sąjungos Kibernetinio saugumo Lizdeikos šaulių kuopos vado Pauliaus Šliavo, toks renginys itin reikalingas, nes suvienija skirtingų kompetencijų turinčius programuotojus.

Paulius Šliavas. LŠS nuotr. 

„Kuo daugiau stiprių organizuotų programuotojų šalyje, tuo stipresnė šalies kibernetinė gynyba. Komandos konsultuosis su itin aukšto lygio ekspertais, kurių eilinėje konferencijoje nesutiksi. Į Lietuvą iš JAV atskrenda kibernetinio saugumo profesionalas, pas kurį metinės studijos kainuoja keliasdešimt tūkstančių dolerių. Taip pat renginyje konsultuos karybos ekspertai, kurie dalinsis įžvalgomis, kaip technologines inovacijas geriausiai pritaikyti valstybės apsaugai“, – sinergija tarp kibernetikos srities atstovų ir gynybos ekspertų džiaugėsi P. Šliavas.

Dėmesio centre – bepiločiai orlaiviai

Investicijų fondo „ScaleWolf“ vadovaujantis partneris Edvinas Kerza atskleidžia, jog šiuo metu gynybos technologijų dėmesio centre yra bepiločių orlaivių, dažnai vadinamų dronais, panaudojimas. Anot jo, dronai yra reikalingi čia ir dabar – vykstant karui Ukrainoje, todėl apie 20 proc. įmonių sprendžia šį uždavinį.

Edvinas Kerza. LŠS nuotr. 

„Bepiločių orlaivių paklausa auga, o jų panaudojimas randa savo vietą šiuolaikiniuose karuose. Konkretus pavyzdys – minas aptinkančios dronų sistemos, kurios gali aptikti minas iš oro, pažymėti tikslią jų buvimo vietą ir vėliau neutralizuoti. Visa tai pasiekiama nesukeliant pavojaus žmogui ir labai operatyviai“, – sakė E. Kerza.

Investicijų fondas šiuo metu jau dirba su startuoliais, kuriančiais išmaniąsias technologijas gynybos sistemai. Vienas iš „ScaleWolf“ startuolių „Aktyvus Photonics“ tobulina pažangiausius unikalaus dizaino lazerinius taikinių žymeklius, sukurtus sklandžiam integravimui su kitomis sistemomis. Lazeriniam žymekliui parodžius taikinio vietą, ginklas gali žymiai tiksliau pataikyti į taikinį.

Motyvuoja įkvepiantys pavyzdžiai

E. Kerza atskleidžia, jog technologinės inovacijos skinasi kelią ir už Žemės ribų.

„Dar vieno mūsų bendruomenei priklausančio startuolio misija yra užpildyti ryšio atotrūkį tarp Žemės ir kosmoso, naudojant žemos Žemės orbitos palydovų optinio ryšio paslaugą. Ji suteikia dešimt kartų didesnį pralaidumą. Tai pirmoji kompanija pasaulyje, 2022 m. pademonstravusi optinį ryšį „Space-to-Earth“ iš nešiojamos optinės antžeminės stoties“, – pasakojo E. Kerza.

Jis atkreipia dėmesį į tai, jog „Ugninis skydas 2023“ klasikiniame hakatone dalyvausiančios komandos ne tik galės konsultuotis su įvairių sričių ekspertais, bet ir tarpusavyje bendrauti, dalintis patirtimi, plėsti kontaktų tinklą. Pasak jo, galbūt kai kurie dalyviai sukurs tolesnių investicijų vertų produktų, kiti susiras naujų kolegų.

Lietuvos šaulių sąjungos kibernetinės gynybos ir saugumo inovacijų hakatonas „Ugninis skydas 2023“ šiemet organizuojamas kartu su partneriais „ScaleWolf“, „Tech-Park Kaunas“, „Telesoftas“, SANS, „TryHackMe“, Kauno technologijos universitetu, Nacionalinio kibernetinio saugumo centru. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra