Neatgauna indėlių
Kaunietis Jonas (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) dar nespėjo susitaikyti su tėvo mirtimi, tačiau turi rūpesčių ir dėl jo palikimo. Notaras patvirtino, kad miręs tėvas visą turtą perleido savo sūnums. Jono brolis jam suteikė teisę tvarkyti visus reikalus. "Kauno dienai" Jonas pateikė ir tai patvirtinantį dokumentą.
Testamente buvo nurodyta, kad tėvas palieka būstą, kitus daiktus ir šešias banko sąskaitas. Jose buvo padėti įvairaus dydžio terminuoti indėliai, į kuriuos buvo prikapsėjusios ir palūkanos. Per visas sąskaitas susidarė daugiau nei 7,5 tūkst. eurų suma, o skaičiuojant kartu su palūkanomis, Jonas turėjo paveldėti daugiau kaip 8,8 tūkst. eurų.
Vos tik gavęs notaro pritarimą, Jonas nukeliavo į "Swedbank" banką, kur buvo tėvo sąskaitos, kurias po mirties perleido sūnums. Pagal taisykles banko atstovai paveldėtą turtą turi grąžinti per penkias darbo dienas. Tiek neprireikė – po keturių dienų pinigai jau buvo kauniečio sąskaitoje. Deja, ne visi. Kaunietis pasigedo 868 eurų.
Neaiški schema
Tėvo palikimo reikalus tvarkantis Jonas "Kauno dienai" pasakojo, kad iš "Swedbank" banko gavo kelis pervedimus, tačiau kad ir kaip žiūrėsi – suma neatitinka realybės. Be to, vyras nesuprato, kodėl indėliai buvo pervesti tik per kelis kartus.
"Buvo šešios sąskaitos, vadinasi, turėjau gauti šešis pervedimus iš banko. Kiekviename turėjo būti nurodyta ta suma, kuri buvo tėvo banko sąskaitoje. Tačiau gavau tik du pervedimus, dar du gavo brolis, nors jam pervesti neturėjo – juk buvo notariškai patvirtinti dokumentai, kad viską tvarkau aš. Tuose dviejuose pervedimuose neaišku, kokie pinigai persiųsti", – pasakojo kaunietis.
Vyras tikino, kad pervestų pinigų suma neatitiko nei skaičiuojant tik indėlių sumą, nei pridėjus sukauptas palūkanas. Iš tų šešių sąskaitų, kuriose buvo terminuotas indėlis, dvi pinigų sumos buvo vienodos – po 868 eurus. "Galbūt banko atstovai tai palaikė viena sąskaita, nes būtent tokios sumos ir trūksta", – svarstė Jonas.
Jis pasakojo į tai atkreipęs ir banko atstovų dėmesį – kad tai skirtingos sąskaitos, patvirtino išrašai ir notaras. Banko atstovai jam kiekvienąkart atsakydavo, kad viskas yra gerai.
"Jiems neužteko trijų mano skambučių, kad pervedė ne tą sumą. Jie vis sako, kad viskas gerai. Jie pavogė iš manęs pinigus, o melagiai visada neigia kaltę. Tegu teisminiais aktais pagrindžia, kodėl viską į vieną sąskaitą suplakė, niekur pasaulyje taip nėra. Be to, tarp paveldėtų sąskaitų buvo įvardyti ir vertybiniai popieriai, tačiau banke apie juos taip pat nieko neužsiminė", – apie "Swedbank" banke esą pradingusius pinigus kalbėjo Jonas.
Vyras neslepia, kad trūkstama suma jam yra tikrai didelė, tačiau kai bankas taip atsuka nugarą, jis nebežino, kur kreiptis. Jonas ketina dėl negrąžintų tėvo pinigų kreiptis į teisėsaugos institucijas.
Aiškinasi situaciją
"Swedbank" komunikacijos projektų vadovė Orinta Barkauskaitė tikino, kad komentuoti konkrečios kliento situacijos negali, nes tai susiję su kliento asmeninių duomenų atskleidimu.
Ji tik patvirtino, kad kliento skundas telefonu yra užregistruotas praėjusią savaitę. O.Barkauskaitė aiškino, kad į užklausas atsakoma per dvi savaites, tačiau visuomet stengiamasi nedelsti.
"Turime fiksuotą vieną užklausą. Jei jis kreipėsi į padalinius, gali būti, kad informacija kaip nors nesuvaikščiojo, tačiau šią savaitę pasižiūrėsime, ar ten yra kas nors atsitikę. Kol kas su klientu dar yra aiškinamasi ir jis iš mūsų kol kas nėra gavęs galutinio atsakymo", – teigė O.Barakauskaitė.
Specialistė patikino, kad klientai visada gali kreiptis telefonu arba tiesiogiai į banką. Taip pat galima pateikti pretenzijas. Anot "Swedbank" atstovės, bankas visada pateiks motyvuotą, dokumentais pagrįstą atsakymą.
Nustatyta tvarka
Negalėdama atskleisti konkrečių šios istorijos duomenų, "Swedbank" komunikacijos projektų vadovė pasakojo, kokia yra tvarka, pasibaigus indėlio sutartyje nurodytam terminui ar jį nutraukus anksčiau termino. Tuomet indėlių lėšos yra automatiškai pervedamos į tas sąskaitas, kurios nurodytos paties kliento sudarytoje sutartyje. Tai gali būti arba indėlininko banko sąskaita, arba indėlio aptarnavimo sąskaita.
"Tokiu būdu, mirus klientui ir įpėdiniams nutraukus indėlių sutartis, šios lėšos gali būti pervedamos į dvi skirtingas sąskaitas: vieni į mirusio kliento banko sąskaitą, o kiti – į mirusio kliento indėlio aptarnavimo sąskaitą. Iš pastarųjų dviejų sąskaitų jau pervedama atitinkama paveldėta indėlių dalis į kiekvieno įpėdinio prašyme nurodytą sąskaitą. Tokiu būdu išeina du mokėjimo pervedimai į vieno įpėdinio sąskaitas", – apie nustatytą tvarką, kodėl daromi keli pervedimai, o ne tiek, kiek yra sąskaitų, komentavo O.Barkauskaitė.
Banko atstovė tęsė, kad kliento mirties atveju, kai įpėdiniai kreipiasi, bankas visuomet išduoda pažymą apie mirusiojo čia sąskaitose turėtas lėšas ir indėlius, nurodant likusius pastarųjų terminus ir sukauptas palūkanas, kurios bus išmokamos pasibaigus nurodytiems terminams.
Palūkanų išmokėjimai
Komunikacijos projektų vadovė tikino, kad pagal galiojančias banko terminuotų indėlių sutartis jas nutraukus anksčiau sutarto laiko, iki tol sukauptos palūkanos nėra išmokamos. Paveldėtojai apie tai yra informuojami ir turi apsispręsti, ar išlaukti sutartyje numatyto termino, ar nutraukti ją anksčiau numatyto laiko.
"Nusprendę nutraukti sutartis anksčiau, paveldėtojai pateikia bankui prašymą raštu, kaip buvo ir šiuo atveju", – pažymėjo O.Barkauskaitė.
Banko specialistė patikino, kad indėlis paveldimas jau su palūkanomis ir tai sudaro bendrą paveldimą turtą. Bankas pažymos notarui išdavimo dieną aiškiai nurodo, koks yra indėlis, koks jo terminas ir kokios bus palūkanos pabaigoje.
"Jei paveldėtojas nuspręs termino gale neatsiimti indėlio ir toliau taupyti, t. y. tęsti indėlio sutartį, tik tada turės mokėti mokesčius nuo jam (ne mirusiam klientui) jau nuosavybes teisės priklausančio indėlio papildomo termino gaunamų palūkanų", – apie mokesčius, susijusius su paveldėtais indėliais, supažindino "Swedbank" komunikacijos projektų vadovė.
Ji pridūrė, kad, atliekant paveldėtų lėšų pervedimą iš palikėjo banko sąskaitos, bankas taiko standartinį viešai skelbiamą paslaugų ir operacijų įkainį, kuris šiuo metu yra 1,45 euro už lėšų išmokėjimą į kito asmens sąskaitą. Jeigu lėšos indėliui buvo įneštos grynaisiais pinigais, jos išmokamos į indėlio aptarnavimo sąskaitą ir indėlininkui ar jo įpėdiniui išmokamos iš indėlio aptarnavimo sąskaitos nemokamai.
Paveldėjimo mokesčiai
Kauno apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė patikslino, kada už paveldėtą turą reikia mokėti, o kada ne.
Paveldimo turto mokesčio įstatyme nustatyti du tarifai: 5 ir 10 proc. Taikytiną mokesčio tarifą lemia tai, kokia yra paveldimo turto apmokestinamoji vertė. Jeigu paveldimo turto apmokestinamoji vertė (70 proc. visos jo vertės) yra ne didesnė už 150 tūkst. eurų, paveldimo turto mokestis skaičiuojamas taikant 5 proc. tarifą. Jeigu paveldimo turto apmokestinamoji vertė yra didesnė nei 150 tūkst. eurų, tuomet paveldimo turto mokestis skaičiuojamas taikant 10 proc. tarifą.
"Nuolatiniai Lietuvos gyventojai paveldimo turto mokestį moka nuo Lietuvoje ar užsienio valstybėse paveldimų kilnojamųjų ir nekilnojamųjų daiktų, vertybinių popierių ir pinigų, tačiau Paveldimo turto mokesčio įstatyme atskirais atvejais paveldint turtą yra numatytos lengvatos. Paveldimo turto mokesčiu neapmokestinamas tėvų, taip pat brolių, seserų ir senelių paveldimas turtas. Ši paveldimo turto mokesčio lengvata taikoma neatsižvelgiant į paveldimo turto vertės dydį", – komentavo J.Stankienė.
Kauno VMI viršininkė sakė, kad šiuo konkrečiu atveju, kai gyventojas paveldi tėvo banko sąskaitą su indėliais ir palūkanomis, paveldimo turto mokesčio mokėti nereikia. Tačiau pajamos, pavyzdžiui palūkanos, kurios gaunamos po paveldėjimo momento ir yra didesnės nei 500 eurų (per kalendorinius metus), apmokestinamos Gyventojų pajamų mokesčio nustatytu tarifu – 15 proc. (skaičiuojant nuo sumos, viršijančios 500 eurų).
Naujausi komentarai