Tęsiame rašinių ciklą iš 70-metės "Kauno dienos" istorijos. Šį kartą priminsime, kada dabartinės "Kauno dienos" pirmtakė "Tarybų Lietuva" buvo pervardyta į "Kauno tiesą", apie ką buvo rašoma šiame virsmo etape.
1950 m. spalio 15 d.
Pirmasis "Kauno tiesos" numeris išėjo sekmadienį – 1950 m. spalio 15-ąją. Laikraštis pribloškia savo puslapių dydžiu, bet ne skaičiumi – tie patys keturi puslapiai, kaip ir jos pirmtakės – 1945 m. lapkričio 1-ąją išleistos "Tarybų Lietuvos", kuri taip pat buvo Tarybų Lietuvos komunistų partijos Kauno miesto ir apskrities komitetų bei miesto ir apskrities vykdomųjų komitetų organas. Dėl šios priklausomybės nesikeitė "Kauno tiesos" temos, tonas.
Štai pirmojo "Kauno tiesos" numerio vedamajame liaupsinama partijos vadovaujamoji ranka, liaudies ir partijos vienybė, pasirengimas rinkimams į vietines tarybas. Laikraštyje rašoma apie grūdų paruošų planą, skirtą Spalio revoliucijos 33-iosioms metinėms, apie didžiąsias komunizmo statybas visoje Tarybų Sąjungoje, apie mokslo metų pradžią partinio švietimo sistemoje ir apie TSRS taikos šalininkų konferenciją Maskvoje prieš karo kurstytojus – JAV ir Angliją. Kartu pranešama apie Prancūzijos komunistų partijos lyderio Moriso Torezo ligą.
Futbolas buvo mylimas
Tame pačiame numeryje sužinome, jog Kaune, Kūno kultūros instituto stadione, net 12 tūkst. sirgalių stebėjo Maskvos CASK (Armijos centrinio sporto klubo) ir Kauno futbolo rinktinės rungtynes, kurias rezultatu 4:1 laimėjo svečiai. Rašoma ir apie kauniečių "Inkaro" futbolo komandą, kuri tapo Tarybų Lietuvos čempione.
Kaip teigiama laikraštyje, lenktyniaujantys javų kūlėjai "antplaninius" grūdus skyrė artėjančioms Spalio socialistinės revoliucijos 33-iosioms metinėms, kurias kauniečiai galėjo švęsti, užsisakę miesto Valgyklų trestui priklausančiose kavinėse banketus ir kitokio pobūdžio pobūvius – apie tai ir kartu apie gerėjantį gyvenimą byloja reklaminiai skelbimai paskutiniame laikraščio puslapyje. Tokią išvadą patvirtina ir Kauno pramprekybos skelbimas, kuriame siūloma parduotuvėje, įsikūrusioje Stalino prospekto (dabar Vytauto pr.) 37 name, įsigyti tualetinio muilo, lūpų dažų, kvepalų, odekolono, įvairių kosmetikos gaminių.
Kultūra ir ideologija
"Kauno tiesos" gimtadienio vakarą Kauno filharmonijoje koncertavo anuomet labai populiari SSRS aktorė ir dainininkė Liubovė Orlova, o Kauno muzikiniame teatre gastroliavo Lietuvos TSR valstybinis operos ir baleto teatras, atvežę "Parduotąją nuotaką", "Demoną", ir "Bachčisarajaus fontaną".
Kultūrinė informacija laikraštyje paskęsta pranešimuose apie įmonėse ir fabrikuose, įvairiose organizacijos vykstantį "aiškinamąjį darbą", rengiantis rinkimams į vietines tarybas. Pavyzdžiui, "Inkaro" kombinate darbininkai, rengdamiesi minėtam įvykiui, susibūrė į 17 ratelių, kuriuose nagrinėja TSRS ir LTSR konstitucijas, o 70 agitatorių "vykdo aiškinamąjį darbą kombinato rinkėjų tarpe".
Kolūkyje – keturios karvės
Laikraštyje apstu žinių iš Jurbarko ir Jonavos rajono kolūkių. Pranešama, kad Upnikėlių sustambinto (!) kolūkio "Pirmūnas" fermoje tėra keturios karvės, o kai kurie kolūkiai visai nepasirengę žiemai. Apie šiuos trūkumus neregėtai drąsiai rašė anuometinis "Kauno tiesos" korespondentas J.Stankevičius.
Skaitytojams iš Kauno pateikiama informacija apie naują konvejerį kojinių fabrike "Silva", kuris labai padidino darbo spartą įmonėje. Pavyzdžiui, darbininkė Paulina Bespalovaitė, anot laikraščio, kasdien "duoda" iki 400 porų kojinių vietoje 280.
Kitas "Kauno dienos" numeris pasirodė tik trečiadienį, nes laikraštis nebuvo leidžiamas pirmadieniais ir antradieniais.
Naujausi komentarai