Tikslas – dalytis patirtimi
"Tai buvo trečia mano darbinė kelionė ligoninės delegacijos sudėtyje į Ukrainą per pastaruosius pusantrų metų", – Respublikinės Kauno ligoninės Dienos chirurgijos skyriaus vedėjas J. Andriuškevičius pristato, kad šios išvykos liudija ligoninės siekius bendradarbiauti su kuo daugiau medicinos įstaigų, pasikeisti profesiniu patyrimu.
Kelionių į Ukrainą tikslas – perduoti ukrainiečių medikams chirurgams Vakarų Europos klinikose įgytą didžiulę patirtį, skaityti pranešimus apie šiuolaikinės chirurgijos darbo organizavimą, naujausius laparoskopinės chirurgijos metodus.
"Taip vystomas ir medicininis turizmas. Anksčiau gautą neįkainojamą paramą iš Austrijos ir Vokietijos chirurgijos klinikų mes su malonumu atiduodame ukrainiečiams", – pastebėjo Respublikinės Kauno ligoninės generalinis direktorius docentas Linas Vitkus.
Nedrąsūs pirmi žingsniai
Pastarojo vizito Ukrainoje metu grupė Respublikinės Kauno ligoninės medikų dalyvavo tarptautiniame moksliniame medikų forume "Ukrainos medicina – europietiškas pasirinkimas".
Gydytojų Ukrainoje kol kas pakanka, jie kvalifikuoti, tačiau moderni aparatūra yra tik pavienėse ligoninėse, ja moka naudotis vos vienas kitas chirurgas.
"Renginį organizavo Ivano-Frankovsko nacionalinis medicinos universitetas ir apskrities administracija. Teko apsilankyti apskrities ir centrinėje klinikinėje ligoninėse, Prikarpatės onkologijos centre, Ivano Frankivsko regioniniame skubios pagalbos centre", – medicinos įstaigas vardijo mokslų daktaras J. Andriuškevičius.
Jis pasakojo, kad Ukrainos sveikatos sistema yra centralizuota, valstybės finansuojama ir kontroliuojama, visiems prieinama.
"Privačių gydymo įstaigų – vos kelios, draudiminė medicina nedrąsiai žengia pirmuosius žingsnius, nors Ukrainos vyriausybė siekia pereiti prie draudiminės medicinos modelio", – pastebėjo lietuvis, jau trečią kartą apsilankęs Ukrainoje.
Su ginklu nesiskiria
Ne kartą karštose pasaulio zonose lankęsis chirurgas J. Andriuškevičius pasakojo, kad už savo laisvę kovojančios Ukrainos karo zonose pirmenybė teikiama skubiai pagalbai.
Čia vystomas NATO projektas telemedicinos srityje, be to, ypač svarbus dėmesys skiriamas fizinei ir psichinei civilių ir karių reabilitacijai.
"Karo medicina orientuota į skubios, neatidėliotinos pagalbos teikimą. Pagal NATO dokumentus, išskirti keturi šios pagalbos-paramos lygiai. Pagalbos mastą nustato sistema "Rolė", – mokslų daktaras J. Andriuškevičius pabrėžė, kad karo medicina yra labiau struktūrizuota, tam tikru lygiu teikiama tam tikra pagalba.
Pavyzdžiui, "Rolė 1" teikiama pirmoji pagalba ir evakuacija iš mūšio lauko į "Rolė 2", kur atliekamos tik gyvybę gelbstinčios operacijos. Karo medikai turi nešiotis ginkluotę, apsaugos priemones ir jie visada yra pavojaus zonoje.
Trūksta daug ko
Respublikinės Kauno ligoninės medikai pastebėjo, kad Ukrainoje vaistų pakanka, bet jie ne visiems prieinami. Juolab dvigubai brangesni nei ES šalyse, o gyventojų atlyginimai dešimt kartų mažesni.
"Gydytojų Ukrainoje kol kas pakanka, jie kvalifikuoti, tačiau moderni aparatūra yra tik pavienėse ligoninėse, ja moka naudotis vos vienas kitas chirurgas", – J. Andriuškevičiui dabartinė situacija Ukrainos sveikatos sistemoje priminė tą, kokia buvo Lietuvoje 1995-1997 m.
Anot kauniečio, iš ukrainiečių reikia pasimokyti patriotiškumo, kantrybės, smalsumo, draugiškumo.
"Jiems reikia visko: medicinos instrumentų, tvarsliavos, reabilitacijos, vienkartinių priemonių", – vardijo chirurgas J. Andriuškevičius.
Jis ne kartą buvo misijose Afganistane ir pastebėjo, kad Ukraina yra civilizuotesnė už jį šalis. Čia geresnė infrastruktūra.
"Sužeisti kariai ar civiliai iš karo zonos Ukrainoje transportuojami į Kijevą, Ivano Frankivską, Lvovą, o Afganistano bekelėse išgelbėti sužeistą karį yra labai sunku", – prisiminė J. Andriuškevičius.
Su Afganistano pragaru palyginus kariaujančią Ukrainą, mokslų daktaras J. Andriuškevičius sako, kad pastaroji tampa panaši į kurortinę zoną. Naujos patirtys ir kilni misija dalytis skatina chirurgą bei jo kolegas padėti ne tik savo pacientams, bet ir visiems, kam reikia pagalbos.
(be temos)
(be temos)
(be temos)