Kauno S.Dariaus ir S.Girėno aerodromas, po trejų metų minėsiantis 100-mečio sukaktį, atstatė du istorinius pastatus ir rengia aerodromo istorijai skirtas ekspozicijas.
Aerodrome pernai buvo atstatyti du istoriniai kultūros paveldo objektai – Lietuvos karo aviacijos žvalgybos eskadrilių ir naikintuvų eskadrilių techniniai sandėliai-slėptuvės, pranešė savivaldybė.
Kultūros vertybių apsaugos departamentas (KVAD) šiuos darbus įvertino žyminiais ženklais.
1929-1930 metais pastatyti statiniai taikos metu naudoti kaip sandėliai aviacinės paskirties techninėms medžiagoms, tepalams, įrankiams. Karo metu nuo skeveldrų ten galėjo slėptis kariai, aerodromo personalas.
Kultūros paveldo objektuose bus įrengtos dvi ekspozicijos. Viena iš jų bus skirta aerodromo istorijai, kitoje bus pristatomos anksčiau lėktuvų aptarnavimui naudotos techninės priemonės, tepalai ir kitos aviacinės paskirties techninės medžiagos.
Vienas brangiausių renkamos ekspozicijos eksponatų – metalinė statinė su užrašu „Aviacijos parkas No. 001“. Pasak aerodromo direktoriaus Eugenijaus Raubicko, ši statinė, nors ir atrodo gana įprastai, yra itin retas eksponatas.
„Atsivežėme ją iš Šakių rajono. Žmogus ilgą laiką ją buvo pastatęs po lietaus lašais. Sykį apvertė ją ir pamatė užrašą. Gerai, kad pavyko su žmogumi gražiai susitarti, kad padovanotų ją muziejui. Yra atvejis, kai į metalo supirktuvę buvo atvežta Antrojo pasaulinio karo laikų vokiška statinė. Istorikams ir muziejininkams tokie objektai yra labai vertingi“, – pasakojo S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo direktorius.
Aerodromas Aleksote savo veiklą skaičiuoja nuo 1915 metų. Iš šio laikotarpio yra likusi tik viena karinio angaro konstrukcija.
„Kreipėmės į Kultūros paveldo departamentą prašydami skirti lėšų techninio projekto finansavimui. Istorinis statinys yra 60 metrų ilgio ir 20 metrų aukščio. Tikimės bent po gabaliuką jį atstatyti“, – sakė E.Raubickas.
Šių metų planuose – dar 22 tarpukariu statyti angarai. Juos aerodromo darbuotojai „atrado“ po krūmynais, apaugusius žolėmis ir užneštus gruntu.
KVAD juos įvertins, o aerodromo darbuotojai jau dabar planuoja juos „atidengti“ ir iki jubiliejinių metų paruošti lankytojų pristatymui.
Kai 1944 metais aerodromas išsiplėtė, čia buvo 26 angarai. Tačiau kitų keturių statinių pėdsakų nepavyko rasti. Nors atstatytieji sandėliai-slėptuvės jau parengti ekspozicijoms, aerodromo darbuotojai nori įsitikinti, ar pavasarį veiks drenažo sistema.
„Norime gerai pasiruošti, surinkti kuo daugiau įdomių eksponatų ir aerodromo jubiliejui surengti įspūdingą šventę“, – teigė aerodromo direktorius.
Naujausi komentarai