Nuvertinti ir vengiami
Simboliška, kad spalio, rudens mėnesio, pirmoji diena yra paskelbta Tarptautine pagyvenusių žmonių diena. Šiemet ji buvo skirta kovai su vyresnio amžiaus žmonių diskriminacija, neigiamiems stereotipams ir klaidingai nuomonei apie juos bei senėjimą išsklaidyti.
"Pagyvenusių žmonių diskriminacija yra plačiai paplitęs žalingas požiūris, kuris kyla iš manymo, kad vyresnio amžiaus žmonių diskriminavimas, ignoravimas ar piktnaudžiavimas jų teisėmis – socialinė norma ir todėl yra priimtinas. Tam tikra forma tai pasireiškia visose visuomenėse per žmonių asmeninius santykius, politinę ir institucinę veiklą, nuvertinant vyresnio amžiaus žmones ir šalinantis jų", – sako Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokyklos direktorius Zenonas Javtokas.
Pasaulio sveikatos organizacija atkreipia dėmesį, kad ši diskriminacija parodo, kaip visuomenė elgiasi su vyresnio amžiaus žmonėmis, kaip juos priima medicinos įstaigose, darbovietėse, kaip aplinka riboja ir daro įtaką jų sveikatai bei gerovei. Nesugebėjimas spręsti klausimus, susijusius su pagyvenusių žmonių diskriminacija, pažeidžia jų teises ir trukdo jų indėliui į socialinį, ekonominį, kultūrinį ir politinį gyvenimą.
Diena virto mėnesiu
Kauno miesto Senjorų tarybos pirmininkas Gediminas Žemaitis įsitikinęs, kad labai daug priklauso ir nuo pačių pagyvenusių žmonių: jų savigarbos, aktyvumo, kovos už savo teises.
"Galimybių būti aktyviems yra labai daug, Kauno savivaldybė mieste gyvenantiems senjorams skiria labai daug dėmesio", – tvirtina G.Žemaitis.
Jis sako, kad mūsų mieste Pagyvenusių žmonių diena virto mėnesiu, nes senjorams skiriama daugiau kaip tūkstantis įvairių renginių. Spalio 1-ąją kauniečiai senjorai galėjo nemokamai važiuoti viešuoju transportu, vaišintis kava Laisvės alėjoje ir Vilniaus gatvėje esančiose kavinėse, lankytis Zoologijos ir Botanikos soduose. Nemokami koncertai, lankymasis parodose, muziejuose, baseinuose, paskaitos, seminarai, konferencijos yra skirti senjorų laisvalaikiui ir sveikatinimui. Visus metus Kaune veikia treniruokliai, rengiami jogos, šiaurietiško vaikščiojimo užsiėmimai, kurių metu stiprinama ne tik fizinė, bet ir dvasinė sveikata, pabėgama nuo vienatvės, pagyvenusius žmones neretai persekiojančių niūrių minčių.
"Mūsų šūkis yra toks: senti ne sergant, o sveikai", – sako Senjorų tarybos pirmininkas G.Žemaitis.
Jis aiškina, kad visą spalio mėnesį galima gauti apsčiai žinių iš mokslininkų, gydytojų, sportininkų, teisininkų apie tai, kaip saugoti sveikatą, siekti ilgaamžiškumo, kokia vaistų nauda ir žala bei kitais klausimais.
"Savivaldybė skiria patalpas renginiams, sumoka už koncertus, išprašo nuolaidų teatruose. Vien spalio mėnuo iš savivaldybės biudžeto atsieis 50 tūkst. eurų, nes Kauno senjorai išrankūs, jiems reikia ne bet kokių renginių ir atlikėjų, o tokių, kaip Deivis, Edmundas Kučinskas, Vytautas Šiškauskas", – vardijo dėl bendraamžių labai daug nuveikęs G.Žemaitis.
Ragina stengtis patiems
Kauno senjorų tarybos, kuri turi savo vėliavą, himną, pirmininkas yra griežtas. Jis drausmina verkšlenančius pagyvenusius žmones, ragina juos ne tingėti, o naudotis visomis galimybėmis ir pagalvoti apie jaunas šeimas, kurioms gali būti dar blogiau.
"Jauniems tėvams, auginantiems du ar tris vaikus ir gaunantiems minimalų atlyginimą, tikrai sunku juos pamaitinti, aprengti, išleisti į mokyklą. O kaip dar ir būstą įsigyti, automobilį nusipirkti?" – klausia G.Žemaitis.
Anot jo, senjorams reikia maitintis tik sveikai, o tai nėra brangu. Be to, dauguma jų mėgsta kapstytis kolektyviniuose soduose ar turi lysvę prie namų, todėl užsiaugina daržovių, kurias valgyti yra labai sveika.
"Trečiojo amžiaus universitete mokosi pusantro tūkstančio senjorų. Ten aiškinama, kas yra sveika. Aš 40 metų dirbau, bet per tą laiką niekas manimi nesirūpino", – priduria G.Žemaitis.
Anot jo, senjorai turėtų daugiau rūpintis savimi patys, o ne laukti, ranką ištiesę. Juolab kad duodančiųjų vis mažiau, nes daug jaunimo emigravo. Paklaustas, ar žino, kokio dydžio daugumos tautiečių pensijos, G.Žemaitis patvirtina, kad jos tikrai mažos, bet galimybių jas padidinti dėl emigracijos mažėjančio darbingų žmonių skaičiaus ir menko Lietuvos biudžeto nėra.
Visi nori gyventi kuo ilgiau, tačiau gyvenimo trukmei ilgėjant jau dabar pasaulyje gyvena pusė milijardo senjorų. Mūsų šalyje jų – 720 tūkst., Kaune – 85 tūkst. Numatoma, kad 2050 m. pasaulyje gyvens pusantro milijardo senjorų.
"Valgyk sveikai, ne gulėk, o judėk, nebūk piktas, nerūkyk, negerk alkoholio", – pataria Kauno senjorų tarybos poirmininkas G.Žemaitis, kviečiantis vertinti galimybes ir džiaugtis kiekviena diena, juolab – senjorų mėnesiu.
Mankštos senjorams – nemokamos
Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras spalio mėnesį kviečia senjorus į nemokamas mankštas – grupinės kineziterapijos užsiėmimus, skirtus skausmams valdyti ir prevencijai. Lėto tempo, žemos spartos kūno balanso užsiėmimai lavina judesių koordinaciją, stuburo lankstumą, stabilumą, raumenų ištvermę ir aktyvumą.
Specializuotą stuburo treniruotę veda kineziterapeutai. Terapeutui prižiūrint atliekami specialiai parinkti efektyvūs pratimai, naudojama šiuolaikinė įranga. Siekiant visapusiškos pratimų teikiamos naudos skirtingo fizinio pajėgumo asmenims, fizinis krūvis gali būti dozuojamas trimis skirtingo intensyvumo lygiais, kuriuos nustato kineziterapeutas. Pratimai skiriami ir derinami taip, kad kompleksiškai lavintų visas judėjimo funkcijas.
Užsiėmimai visą spalio mėnesį vyks Sveikatingumo ir terapijos centre. Registracija tel. 8 620 48 811 arba atvykus adresu Savanorių pr. 350, Kaunas.
Komentaras
Eglė Aleksaitytė, Kauno Panemunės senelių namų Dienos socialinės globos centro "Demencija" skyriaus vadovė
Kauno Panemunės senelių namuose veikia Dienos socialinės globos centras "Demencija". Jo paskirtis – pagalba senatvine demencija sergantiems asmenims palaikant jų savarankiškumą, skatinant neprarasti įgūdžių, palengvinant adaptaciją gyvenamojoje aplinkoje ir lankytojų artimiesiems atsikvėpti.
Dienos centre specialistų komanda teikia kompleksines paslaugas: informavimo, konsultavimo, bendravimo, maitinimo organizavimo, kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymo ir palaikymo, taip pat asmens higienos ir sveikatos priežiūros – medicininės reabilitacijos (slaugos, ergoterapijos) paslaugas, psichologinės pagalbos. Organizuojama laisvalaikio ir kultūrinė pramoginė veikla, suteikiamos transportavimo paslaugos.
Tai puiki vieta senjorui išsivaduoti iš nuobodžios kasdienybės, kartu minint valstybines, religines šventes, kiekvieną dieną dainuojant, šokant. Dienos centre nuolat stebima lankytojo sveikatos būklė, suteikiama pagalba laikantis higienos ir visokeriopa, kai tik to prireikia. Lankytojų artimieji konsultuojami ir mokomi tinkamai prižiūrėti demensiškus giminaičius.
Jungtinės Tautos ragina
išsiaiškinti ir pašalinti neigiamus stereotipus apie pagyvenusius žmones, įskaitant diskriminaciją kultūrinėje ir visuomenės informavimo erdvėse,
formuoti pozityvų pagyvenusių žmonių ir senėjimo įvaizdį per žiniasklaidą,
platinti gerąją patirtį kovojant su pagyvenusių žmonių diskriminacija, didinant jų socialinį įsitraukimą,
pagerinti duomenų apie vyresnio amžiaus žmones rinkimą, analizę ir pristatymą, kad būtų geriau suprantama esama situacija, žmonėms senstant kintantys poreikiai bei mokslo įrodymais grįstų intervencijų, įgalinančių vyresnio amžiaus žmones ir įtvirtinančių jų teises, rengimą.
Naujausi komentarai