Trečiadienį nukirtus po žeme paklotą kabelį, dalis kauniečių liko be interneto, sutriko mobiliojo ryšio tinklas. Vakar svarstyta, ar taip nutiko dėl darbininkų aplaidumo, ar kaltas netikslus Kauno požeminių komunikacijų žemėlapis.
Pažeidė tvarką?
"Kauno diena" rašė, kad K.Petrausko g. požeminį kabelį nukirto bendrovės "Autokausta" darbininkai. Tai nebuvo klaida, o planuotas veiksmas. Tiesiog atsakingos istitucijos apie tai nebuvo informuotos.
Savivaldybės Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis pripažįsta, kad net vadovaujantis toponuotrauka gali nepavykti išvengti nesusipratimų.
Jo teigimu, prieš vykdant darbus, būtina išsikviesti požeminių komunikacijų atstovus.
"Šiuo atveju, ko gero, buvo pažeista darbų tvarka", – svarstė A.Pakalniškis.
Baltos dėmės
Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas pripažįsta, kad ir toponuotraukos ne visada būna tikslios, pasitaiko atvejų, kai atsiranda jose nepažymėtų komunikacijų tinklų. Vadinamosios baltosios dėmės atsirado, kai nuotraukos buvo skaitmenizuojamos.
"Anksčiau miesto požeminės komunikacijos būdavo žyymimos ant kartono lapų. Be abejo, ir tuomet pasitaikydavo, kad buvo klojamos be leidimo. Jei leidimo nėra, tai ir tokia vieta neatsidurdavo popierinėje toponuotraukoje", – pasakojo A.Pakalniškis.
Nors pagrindinės miesto magistralės pažymėtos, tačiau ne vieną nelegalų nuotekų vamzdį ar elektros kabelį savivaldybės samdyti darbininkai buvo atkasę ir rekonstruodami A.Juozapavičiaus pr.
"Kartais popierius gali skirtis nuo fakto", – pripažino vedėjas.
Kasė pamatavę žvilgsniu?
Popierinius Kauno komunikacijų žemėlapius skaitmenizavo savivaldybės įmonė "Kauno planas". Jos direktorius G.Šinkūnas mano, kad incidentas K.Petrausko g., kai dalis kauniečių liko be interneto, įvyko dėl skubėjimo.
"Rangovai turėjo pasidaryti toponuotrauką, tačiau kai labai skubama, tai ir įvyksta toks force majeure. Gal nebuvo pažymėta ar žinoma, kokie ten kabeliai eina", – svarstė direktorius.
Prieš išduodant leidimą kasti, savivaldybė arba rangovai "Kauno plane" gali pasitikslinti, kokios komunikacijos paklotos. Tai nėra privaloma.
G.Šinkūnas taip pat pastebėjo, kad toponuotrauka yra kur kas tikslesnė, nes bendras skaitmeninis žemėlapis naudojamas tik bendrai pasitikslinti, o tikslias toponuotraukas atlieka geodezininkai. Jos vėliau įtraukiamos į skaitmeninį žemėlapį.
"Kaune yra daug vietų, kur tikslių toponuotraukų nėra. Čia gali būti pakloti nelegalūs tinklai, ar nepateikta informacija užbaigus darbus. Problema sena. Ji, ko gero, atsirado, nes savivaldybė per mažai pinigų skiria skaitmeniniam žemėlapiui. Jeigu pinigų atsirastų, galėtume samdyti daugiau geodezininkų, ir vadinamųjų baltų dėmių neliktų", – įsitikinęs direktorius.
Ne pirmas atvejis
Su nukirstais kabeliais ar pažeistomis komunikacijomis nuolat susiduria "Kauno vandenys".
Jie buvo apkaltinti, kad, remontuodami savo trasą, nukirto vieno interneto tiekėjo kabelį. Dėl to jiems grėsė dešimtūkstantinė bauda, tačiau vėliau paaiškėjo, kad dėl nežinojimo pats interneto tiekėjas, klodamas kabelį, pragręžė "Kauno vandenų" trasą, dėl to ji pradėjo kimštis.
Gavę iškvietimą dėl besikemšančio vamzdžio, avarinės tarnybos vyrai vamzdį pravalė įprastu būdu, tačiau nepamatė, kad nutraukė interneto kabelį. "Kauno vandenims" baudos neteko mokėti.
Dar vienas rimtesnis atvejis – klojant brangų elektros kabelį Kęstučio g., buvo pažeisti "Kauno vandenų" vamzdžiai.
Bendrovės Tinklų skyriaus viršininko Vytauto Rudžio teigimu, iš pradžių manyta, kad dėl senatvės vamzdžiai tiesiog sulūžo. Pradėjus juos taisyti, buvo nukirstas bendrovių "Litgrid" elektros kabelis.
Dėl to taip pat buvo kilęs ginčas tarp abiejų bendrovių, tačiau, išsiaiškinus situaciją, elektros operatoriai pretenzijų atsisakė.
Naujausi komentarai