Šiemet visi Kauno daugiabučiuose gyvenantys miestiečiai privalės susimokėti žemės mokestį. Jeigu namas ir neturi nustatytos teritorijos, mokestis skaičiuojamas už žemę, esančią po juo.
Nėra išlygos nemokėti
"Gavau pranešimą, kad turiu susimokėti žemės mokestį. Net nežinojau, kad ta žemė man priklauso. Kai pirkau butą, dokumentuose niekur nemačiau, kad jam priskirta žemė. Kolegos taip pat gyvena daugiabučiuose, bet sakė, kad tokių mokesčių niekada nemokėjo", – stebėjosi dvylikaaukštyje Rasytės g. gyvenantis Petras.
Pranešime nurodytas bendras sklypo plotas – kiek daugiau nei 5 arai – ir Petrui priklausančios sklypo dalies rinkos vertė, bet kokio dydžio sklypo dalis priskirta konkrečiai šio buvo savininkui, nenurodyta. "Gyvenu penktame aukšte, tai man tos žemės nereikia. Gal galėčiau ją parduoti?" – šyptelėjo kaunietis. Už savo dalį jis turės sumokėti 4,75 lito metinį žemės mokestį.
"Iki šiol buvo taip: jeigu namas įkūrė bendriją – moki, o jeigu esi palaidas – tai jau ne. Ekonominiu požiūriu tai neteisinga. Normalu už esantį turtą kažkiek sumokėti", – paaiškino savivaldybės Finansų skyriaus vedėjas Algimantas Laucius. Anot jo, nė viename teisės akte nėra išlygos, kad kažkas gali nemokėti žemės mokesčio. Ne išimtis ir daugiabučių gyventojai, kuriems žemės mokestis skaičiuojamas proporcingai pagal buto plotą.
Taptų kiemo šeimininkais
Finansų skyriaus duomenimis, vidutiniškai daugiabučių gyventojams už valstybinę žemę, ant kurios stovi jų namas, reikės sumokėti 2–10 litų žemės nuomos mokestį. Savivaldybė kasmet surenka apie 400–480 tūkst. litų žemės mokesčio. Panašios sumos tikimasi ir iš daugiabučių namų savininkų. Ne paslaptis, kad ne visi gyventojai sumoka mokesčius.
Savivaldybė kol kas gali apmokestinti tik tą žemę, ant kurios stovi daugiabutis. Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus Dainiaus Ratkelio, mieste yra labai mažai namų, kurie pasidarė sklypo detalųjį planą ir nustatė ribas: "Visa teritorija apie daugiabutį yra visų: ir mano, ir jūsų. Bet kas gali atvažiuoti, bet kas gali šunį pavedžioti. Tai jau ne namo, o vieša erdvė."
"Situacija dėl detaliųjų planų rengimo daugiabučių namų sektoriuje yra liūdna", – pripažįsta A.Laucius. Jis įsitikinęs, kad kiekvieno daugiabučio gyventojai turėtų būti suinteresuoti susitvarkyti teritorijos aplink namą dokumentus. Parengus detalųjį planą būtų aiškios ribos ir gyventojai patys spręstų, kaip tvarkyti savo kiemą: įsirengti automobilių stovėjimo, vaikų žaidimų aikšteles, sukurti poilsio zoną.
Pranašumai nevilioja
Vis dėlto, akivaizdu, kad kauniečiai neskuba tapti daugiabučių kiemų savininkais. Už žemę ir anksčiau mokėdavo tie daugiabučių gyventojai, kurie yra susitvarkę namui priklausančio sklypo dokumentus – nustatę sklypo ribas, parengę detalųjį planą. Jiems mokestis skaičiuojamas už visą namui priskirtą teritoriją. A.Lauciaus manymu, tai – tik pranašumas.
"Toje teritorijoje jie gali daryti ką nori, ir nėra rizikos, kad kada nors panosėje iškils koks dangoraižis", – įsitikinęs Finansų skyriaus vedėjas.
Prieš kelerius metus savivaldybė ketino savo lėšomis rengti detaliuosius planus poros miesto rajonų daugiabučiams, tačiau pasikeitus įstatyminei bazei ir nuolat trūkstant lėšų, ketinimai taip ir netapo kūnu. "Greitai tie reikalai nepajudės", – pastebėjo D.Ratkelis.
Komentaras
Regina Masiliūnienė, Kauno gyventoja
Mūsų šeima ir artimieji gavo deklaracijas iš savivaldybės su begale klaidų. Man atsiųsta žemės nuomos deklaracija, nors mūsų namas susitvarkęs žemės nuosavybės dokumentus ir jau esame sumokėję žemės mokestį pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos atsiųstą deklaraciją. Anyta turi garažą šalia daugiabučio. Ji iš savivaldybės gavo deklaraciją, kad turi sumokėti apie 300 litų už žemę, ant kurios stovi jos garažas. Moteriai sukilo kraujospūdis pamačius tokią sumą, o pradėjus domėtis išaiškėjo, kad jai to mokesčio visai nereikia mokėti. Žmonės netgi gauna deklaracijas, kur reikia sumokėti už gretimo sklypo žemę. Neteisingai apskaičiuoti žemės sklypų plotai, supainioti sklypų numeriai, neaiškūs koeficientai, pagal kuriuos apskaičiuoti mokesčiai. Savivaldybės Finansų skyrius niekur viešai nepaskelbė, kad privelta klaidų ir kad gyventojai turi pasitikslinti. Kas paskui grąžins pinigus, jeigu mokestis apskaičiuotas klaidingai?
Naujausi komentarai