Didelė baimė
Netoli miesto savivaldybės veikiančios parduotuvės darbuotoja dienraščiui pasakojo, kad ne kartą buvo sulaukusi jaunuolių išpuolių, todėl jaučiasi nesaugi.
„Ateina jie į parduotuves ir šiurpina savo elgesiu tiek darbuotojus, tiek pirkėjus. Būna įeina, griebia, neša lauk arba stengiasi ką nors sugadinti. Žinokite, baisu. Užsirakiname ryte ir vakare, kai klientų nebūna, nes neaugu“, – pasakojo vienos Laisvės alėjoje įsikūrusios parduotuvės darbuotoja ponia Aušra.
Ji nurodė, kad nepilnamečiai ypač aktyviai siautėja jau beveik mėnesį. Pasak pašnekovės, nepilnamečiai nesirenka parduotuvių, vis užeina į skirtingas ir ten stengiasi pridaryti nuostolių. Kaimynystėje veikiančios optikos darbuotojai vos spėjo sužiūrėti, kad jaunuoliai ko nors neišneštų. Nuo jaunuolių antplūdžio buvo nukentėjusi ir vaistinė.
„Iš kitur jie nieko nepavogė vien dėl to, kad darbuotojai spėjo greitai sužiūrėti. Bet kai mes dirbame po vieną, jaučiamės tikrai nesaugiai. Man vienas buvo tiesiai šviesiai pasakęs, kad ateis diena, kai aš neišeisiu iš parduotuvės, kiti plūsta necenzūriniais žodžiais. Tai yra baisi situacija, naktimis užmigti negaliu“, – guodėsi pašnekovė.
Pasigenda pareigūnų
Prekybininkai įsitikinę, kad, jei Laisvės alėjoje būtų daugiau patrulių, tai veiktų kaip prevencinė priemonė ir jaunuoliams būtų mažiau galimybių nevaržomai elgtis.
„Laisvės alėjoje nėra nė vieno pareigūno, nepravažiuoja nė vienas ekipažas. Juk kai yra tokia situacija, turėtų atkreipti dėmesį. Mes patys buvome sulaikę vagį, tai policija atvažiavo tik po dviejų skambučių. Turime užfiksavę kameromis, kai vienas jaunuolis pas mus veržėsi keturis kartus, vieną kartą jam pavyko įeiti. Policija man pasakė, kad, kai bus įvykis, tada kreipčiausi. Niekam čia neįdomu. Reikia laukti, kol kam nors žarnas paleis, tada susirūpins“, – kalbėjo nuo nepilnamečių veiksmų kenčianti kaunietė.
Tendencija neramina
Kauno apskrities vyriausiame policijos komisariato (VPK) atstovai nurodė, kad rugsėjį buvo fiksuota šiek tiek daugiau nepilnamečių nusižengimo atvejų nei rugpjūtį.
Rugsėjį Kauno VPK buvo registruoti 87 teisės pažeidimai, kuriuos įvykdė nepilnamečiai, iš jų 35 nusikalstamos veikos ir 52 teisės pažeidimai dėl administracinio nusižengimo požymių turinčių veikų. 39 atvejais teisės pažeidimus padarė dar net keturiolikos metų nesulaukę asmenys.
Būna įeina, griebia, neša lauk arba stengiasi ką nors sugadinti. Žinokite, baisu.
„Dauguma nusikalstamų veikų ar teisės pažeidimų, vykdytų rugsėjo mėnesį nepilnamečių asmenų, įvykdyti viešose vietose – gatvėje, prekybos centre ir pan. Dominuojančios nepilnamečių asmenų daromos nusikalstamos veikos: vagystės, fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas, turto sugadinimas ar sunaikinimas. Dominuojantys administraciniai nusižengimai – smulkios vagystės, sukčiavimai, alkoholinių gėrimų vartojimas ar turėjimas, įvairūs Kelių eismo taisyklių pažeidimai“, – nurodė Kauno VPK atstovė spaudai Odeta Vaitkevičienė.
Dažniausiai vagiamos prekės: alkoholiniai gėrimai, saldumynai, loterijos bilietai, kvepalai. Pavieniais atvejais registruotos pinigų vagystės iš kasos aparatų ir iš pirkėjų. „Nepilnamečiai, kurie vagia iš prekybos centrų, dažniausiai yra identifikuojami, žinomi policijai“, – pridūrė policijos atstovė.
Kas gresia?
Įstatymuose numatyta amžiaus riba, nuo kurios pradedama taikyti atsakomybė. Šiuo metu pagal Baudžiamojo kodekso 178 str. (vagystė) atsakomybė taikoma nuo keturiolikos metų, pagal Administracinių nusižengimų kodeksą – nuo šešiolikos metų.
Jai nustatoma, kad nusikalstamą veiką įvykdė asmenis nesulaukęs tinkamo amžiaus, tyrimai nutraukiami, apie tai informuojant tam tikrų įstaigų darbuotojus, sprendžiami klausimai dėl skiriamos minimalios ir vidutinės priežiūros. Kai skiriama vidutinė priežiūra, nepilnamečiai išvežami į specializuotas įstaigas.
Pasak O.Vaitkevičienės, Kauno apskrities VPK Kriminalinės policijos informacijos analizės skyriuje nuolat atliekama nuotolinė stebėsena ir analizuojami duomenys apie nepilnamečių asmenų padarytus teisės pažeidimus, identifikuojant jų susibūrimo vietas, daromus teisės pažeidimus, laiką ir tendencijas. Šių stebėsenų pagrindu nuolat vykdomos tikslinės policinės priemonės.
Naujausi komentarai