Pereiti į pagrindinį turinį

Pakaunės gyventojus puola zuikiai

2015-12-29 19:38
Scanpix nuotr.

Kauno pakraščių gyventojai jau praneša apie apgraužtus jaunų obelaičių kamienus. Vadinasi, sodininkus jau aplankė pirmieji ilgaausiai – pilkieji kiškiai, kuriuos įprasta vadinti zuikiais. Jų pamažu daugėja, nes gerokai sumažėjo pasiutlige sirgusių lapių. Jos nugaišo paragavusios miškuose išbarstomų jaukų su vakcina nuo pasiutligės, o sveikų lapių liko ne kažin kiek. Bet ne tik lapės retina zuikių populiaciją.

Vieni didžiausių zuikių priešai yra suopiai ir mūsų mylimi gandrai. Mat kiškiai jauniklius veda gegužės–birželio mėnesiais, kai gandrai, kurių gretos gausėja, maitina savo jauniklius. Be to, nemaža zuikių žūva per šienapjūtę. Šiuos gyvūnus iš dirbamų laukų veja čia dūzgianti žemės ūkio technika. Tad zuikių populiacija didėja lėtai ir nesukelia didelės grėsmės jauniems sodams, tačiau prastai aptvertuose soduose vis vien reikia saugoti jaunus medelius. Ypač tai svarbu sausį, vasarį, kai kiškiai pradeda poruotis ir dar intensyviau graužti jaunų obelų žievę, kurioje yra fermentų, skatinančių šių gyvūnėlių vislumą.

Verta jau dabar aprišti jaunų medelių kamienus šiaudais, storu popieriumi, kartonu, eglišakėmis, mediniais skydeliais, plastikiniais tinkleliais ir kt.

Kauno pakraštyje gyvenanti Laima Ž. jau daug metų naudoja kitą efektyvią priemonę, kurią galima pasigaminti namuose. Reikia bet kurioje veterinarijos vaistinėje nusipirkti šunims ar katėms skirtų žuvų taukų 100 g ir veterinarijoje naudojamo tepalo "Herbaceras" (100 g buteliukas). Tą buteliuką reikia pakaitinti metaliniame inde su vandeniu iki 60 laipsnių, kol suskystės, supilti į pusės litro stiklainį ir kelias minutes intensyviai maišyti su žuvų taukais. Štai tokiu būdu pavyksta pasigaminti išganingą tepalą – zuikbaidį. Tuomet telieka teptuką pamerkti į paruoštą masę ir juo pabaksnoti kamieną atskirais taškais kas 10–15 cm. Taip reikėtų apdoroti ir storesnių apatinių vaismedžio šakų apačią.

Atlikę šį darbą galite būti ramūs – zuikiai tikrai neapgrauš medelio. Šio mišinio efektyvumą įvertino ir pats "Herbacero" gamintojas Rolandas Kvietinskas, kurio sode jau apsilankę zuikiai liko nieko nepešę – zuikbaidys puikiai atliko savo darbą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų