To meto įvykių liudininkai Alfonsas Bartkus ir Algimantas Vengraitis pasakojo, kad vietos gyventojui išdavus partizanus ir nurodžius žeminę, enkavedistai juos užklupo netikėtai. Užpuolikai žeminėse besislapstančius „miško brolius“ dažniausiai įveikdavo paprastu būdu – per angą įmesdavo granatą.
Trys vyrai ir dvi moterys nusprendė gyvi nepasiduoti ir nusišovė. Nepasisekė tik Petrui Vengraičiui-Žilvičiui – jis sunkiai susižeidė ir buvo suimtas. Kalėjo Vilniuje, kur 1952 m. buvo sušaudytas.
Tarp žuvusiųjų buvo ir legendinis žvalgas Benediktas Trumpys-Rytis, 1950 m. rudenį kartu su Juozu Lukša-Daumantu iš Žemaitijos atkeliavęs į pakaunės miškus. Mirtį partizanų žeminėje pasirinko ir 30-metis Juozas Totoraitis-Čigonas bei dvi moterys – Marcelė Grybauskaitė Žindžiuvienė-Tigrienė, „Žalgirio“ rinktinės vado Felikso Žindžiaus žmona, ir Viktorija Liktoraitė-Laukų Gėlė. Ši moteris buvo mokytoja, tačiau kurį laiką dirbo Zyplių ligoninėje medicinos sesele ir padėjo sužeistiems partizanams, o vėliau ir pati išėjo į mišką.
Renginyje dalyvavo Šaulių sąjungos atstovai, Ežerėlio vidurinės mokyklos ir Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos moksleiviai, vietos bendruomenė, rajono valdžios atstovai.
Naujausi komentarai