Laisvės alėjoje penktadienį prasidėjo tris dienas truksianti Bendruomenių amatų mugė. Nors pastaruoju metu ūkininkai nemažai skundėsi, kad dėl vasaros kaitros daug kas neužderėjo, mugės dalyviams derliaus netrūksta.
Pasuko nauju keliu
Daržovėmis prekiaujantiems sutuoktiniams Jovilei ir Eivydui optimizmo netrūko. Prie jų prekystalio, gausiai nukrauto žalumynais, įvairiausių rūšių paprikomis ir kitomis daržovėmis, nuolat buriavosi pirkėjai.
„Kažkas neužderėjo, kažkas užderėjo“, - lakoniškai atsakė Jovilė, paklausta apie šių metų derlių. Anot moters, tai pirmieji jų, Amšiejų ūkio, gyvavimo metai, todėl palyginti nėra su kuo.
„Pirkėjų netrūksta, dėmesio susilaukiame“, - džiaugėsi ūkininkė, pripažįstanti, kad daržoves auginantis ūkis vis dar ieško savo veido. „Labiausiai patinka auginti paprikas, aitriuosius pipirus, baklažanus, tačiau visi ieško agurkų“, - juokėsi Jovilė.
Sutuoktiniai, prieš ūkininkavimą turėję kitos veiklos, nusprendė pakeisti savo gyvenimą. „Ėmėme jautį už ragų ir pakeitėme. Manau, ir toliau eisime ta linkme“, - šypsojosi ūkininkė.
Sausra padėjo džiūti
Vaistažolių arbata ir gaminiais iš vaistinių augalų prekiaujanti Zita Mikoliūnienė taip pat vasara nesiskundė. Nors didžioji dalis augalų yra auginama ūkyje, o tik dalis jų skinama pievose, tačiau visos vaistažolės buvo surinktos.
„Išsisukome. Galbūt dabar, paskutiniu metu, pajutome, kad labai džiūsta dirva, bet kadangi mes gyvename rytuose, Molėtų rajone, tai mums tos drėgmės užteko. Mums kaip tik labai pasisekė, kad buvo tiek saulėtų dienų, nes žoles džioviname natūraliai, paskleidę ant baltų drobinių paklodžių. Susirinkome ir trūkumo šįmet nejaučiame“, - džiaugėsi Z.Mikoliūnienė.
Ūkis „Gamtos galia“ pradėtas kurti prieš septynerius metus, o rinkoje sėkmingai veikia penktus metus. „Daug žolelių išvažiuoja į užsienį – Japoniją, Daniją, Švediją. Neturime jokios technikos, viską darome savo rankomis dviese. Tik kai reikia ravėti, pagalbos paprašome moterėlių“, - anot pašnekovės, nuo rudens iki pat naujų metų vyksta intensyvi prekyba mugėse, ir tik tada pora mėnesių iki pavasarinių darbų lieka poilsiui.
Nelengva parduoti
Šią vasarą nemažai skundų buvo girdėti iš bitininkų, esą kaitra ir sausra pakenkė medonešiui. Bitininkė iš Varėnos rajono Vyta Rusteikienė neneigia, kad antrą vasaros pusę medaus buvo žymiai mažiau, tačiau jo trūkumą kompensavo medus, surinktas iki liepos mėnesio.
„Mūsų krašte visą medų kompensavo pavasarinis – avietinis ir šaltekšnių medus. Grikių medaus turime labai nedaug. Šiek tiek daugiau jo buvo tik po pirmojo grikių žydėjimo liepos pradžioje“, - sakė prekybininkė.
Anot bitininkės, grikis yra labai jautrus kaitrai augalas.
„Jis turi atvirą nektarinę, todėl, jei papučia stiprus vėjas ar pakaitina saulė, nektaras išdžiūsta. Bitė paima tik tam tikro drėgnumo nektarą, jei jis per tirštas bitė nepaima ir mes jo neturime“, - aiškino moteris.
Ji patikino, kad dėl tokios vasaros kainos tikrai neturėtų kilti, nes kai kurie bitininkai turi ir pernykščio medaus. „Parduoti medų yra žymiai sunkiau nei jį iškopti. Gal kai kur jaučiasi medaus perprodukcija, kadangi Lietuva užsipildė rapsiniu medumi. Kai rapsinio medaus daug, o jo kaina visada žymiai mažesnė, tai žmonės pradeda priprasti prie žemesnės kainos“, - sakė V.Rusteikienė.
Bitininkė paaiškino, kad rapsas, nors ir labai nektaringas augalas, turi labai mažai gydomųjų savybių: „Jei iš medaus išimsime visas žiedadulkes ir kitas gydomąsias dalis, tai nieko nelieka - tik paprastas sirupas.“
Anot jos, rapsų medų galima atskirti pagal jo šviesiai geltoną spalvą ir konsistenciją. Susicukravęs jis niekada nebus kietas, o labiau panašus į sustingusius riebalus.
Teikia konsultacijas
Tradicinėje Bendruomenių amatų mugėje savo rankomis užaugintas ar pagamintas prekes siūlo ne tik Lietuvos, bet ir Latvijos, Lenkijos bei Ukrainos amatininkai ir ūkininkai. Renginio metu vyksta koncertai, vaišinama kulinarinio paveldo valgiais.
Penktadienį prie miesto savivaldybės esančioje palapinėje kauniečiai taip pat gali nemokamai gauti teisines konsultacijas. Rugsėjį prasidėjęs teisinių konsultacijų projektas „Aš žinau savo teises“ pirmiausia užsuko į Kauną. Visą dieną teisės specialistai pasiruošę atsakyti į kauniečių klausimus ir papasakoti visiems susidomėjusiems apie jų teises bei Lietuvos teisės sistemos pagrindus.
Kaip teigia devintus metus iš eilės renginį organizuojantis Žaliakalnio bendruomenės centras „Žaliasis Ąžuolynas“, mugės tikslas ne tik linksminti žmones, bet ir gaivinti tradicinę bendruomeninę kultūrą, garsinti Kauno miesto ir Lietuvos bendruomenines organizacijas.
Naujausi komentarai