Antibiotikai ir vitaminai
Ligos aukų nesirenka nei pagal amžių, nei pagal piniginę. O kai pastaroji, metams bėgant, ne storėja, o plonėja, susirgus gresia prapultis.
Kaunietė Valerija Nickienė, susirgusi bronchitu, sako, kad būdama sveika nebūtų patikėjusi, kiek daug gali kainuoti vaistai. Moteris, jau pensinio amžiaus, dar dirbo, bet rudenį pradėjusi prastai jaustis atsisakė auklėtojos padėjėjos pareigų vaikų lopšelyje-darželyje.
Buvimas namuose negelbėjo: Valerija nesiliovė kosėti, pradėjo karščiuoti. Teko kreiptis į šeimos gydytoją. Ši paskyrė atibiotikų, pačių paprasčiausių, ospamokso, tačiau ligonė nesveiko.
"Kai mano sveikata negerėjo – nemažėjantis kosulys draskė krūtinę, ją tarsi akmeniu kas užgulė, vėl ėjau pas gydytoją. Galvojau, gal man – plaučių uždegimas?" – svarstė V.Nickienė.
Ši diagnozė nepasitvirtino, bet šeimos gydytoja ligonei paskyrė stipresnių antibiotikų. Jų pavadinimas, sako moteris, "Fromilid".
Be antibiotikų, moteris turėjo gerti gerųjų žarnyno bakterijų, vitaminų, stiprinančių organizmą, nes kartu su gydytoja nusprendė, kad ligai įveikti reikia pastiprinti imunitetą.
Pulmonologė aptiko bakteriją
Deja, V.Nickienė nesveiko. Vėl ėjo pas šeimos gydytoją, ši vėl skyrė antibiotikų. Dabar jau plataus spektro, dar brangesnių.
Trečiojo vizito metu šeimos gydytoja išrašė siuntimą pulomonologo konsultacijai. V.Nickienė pasirinko Kauno klinikų Romainių tuberkuliozės ligoninę, nes gyvena netoli jos. Registratūroje pasiūlė talonėlį pas gydytoją Iriną Vlasovą.
"Likau sužavėta šios gydytojos profesionalumu. Ji atliko daugybę tyrimų ir už juos mokėti nereikėjo, priešingai nei mano šeimos klinikoje, ir aptiko man pasveikti neleidžiančią bakteriją", – V.Nickienė sako esanti labai dėkinga puikiai, nuoširdžiai gydytojai I.Vlasovai, negailėjusiai patarimų, kaip stiprinti organizmą, kad greičiau pasveiktų ir išvengtų ligų.
Iš tiesų po gydytojos pulmonologės paskirtų vaistų – dar vienų antibiotikų, klacido, V.Nickienė ėmė greitai sveikti. Tačiau moteris piktinasi, kad visi vaistai, kuriuos jai buvo paskyrę gydytojai, kainavo beveik 300 eurų. Į šią sumą įeina ne tik antibiotikai, kurių neigiamas šalutinis poveikis labai stiprus, bet ir vaistai nuo temperatūros, purškalai į gerklę, tepalai. Visa tai moteris vartojo gydytojų nurodymu.
Savaitės kursas – 100 eurų
Vaistų kainomis stebisi ir kaunietė Marija Valaitienė. Sunegalavus ir apsilankius pas šeimos gydytoją jai buvo diagnozuota kalio stoka. Moteris nusipirko šio preparato, kurio kaina – 8,23 euro.
M.Valaitienė stebisi: "Tai būtų 28,40 lito. Kada tiek kainavo paprasčiausias kalis?"
Tai būtų 28,40 lito. Kada tiek kainavo paprasčiausias kalis?
Beje, V.Nickienė, kuriai taip pat buvo paskirta kalio, priduria, kad kalcis dar brangesnis – net 9,26 euro. Moterys stebisi kainų padidėjimu, o M.Valaitienė apskaičiavo, kad jos atlyginimas su euro įvedimu sumažėjo pusketvirto karto. Beje, ši kaunietė buvo priblokšta, kai sužinojo, kad jos negalavimo priežastis – ne tik kalio stoka, bet ir užklupusi juostinė pūslelinė infekcija. Vaistai nuo ją sukėlusio Zoster viruso – valacikloviras, kurį reikėjo vartoti septynias dienas, kainavo lygiai 100 eurų. Moters atlyginimas – minimalus, 380 eurų, neatskaičiavus mokesčių. Vaistai, deja, nekompensuojami. Be jų, dar reikėjo vartoti vitaminą B.
"Pirk tris pažymėtas "Live Well N20" prekes ir mokėk už dvi", – taip apie vitaminą B skelbia "Eurovaistinės". Anot M.Valaitienės, tai pasityčiojimas.
"Jau ir viena pakuotė yra brangu, o vaistinė bruka tris", – piktinasi ligonė.
Jos likimo draugė priduria, kad "Eurovaistinių" tinklas senjorams siūlo pirkti tris vaistus. Tuomet taiko 25 proc. nuolaidą. Moterys prieina prie išvados, kad vaistinės manipuliuoja vaistų kainomis, o valdžia to nemato.
"Juk vaistų reikia vartoti tiek, kiek reikia. Jie ne desertas, kurio taip pat nedera persivalgyti", – ironizuoja M.Valaitienė.
Patarimas – be gailesčio
"Ligonių kasos rūpinasi, kad pacientai visada galėtų vaistinėse įsigyti pigiausių būtinųjų vaistų sąraše esančių vaistų", – teigia Valstybinės ligonių kasos atstovė Aistė Šertvytytė-Vičienė.
Ji aiškina, kad vaistinėse atliekamos kontrolės procedūros, kuriomis siekiama patikrinti, kaip laikomasi sutartyse su ligonių kasomis numatytų įsipareigojimų turėti ir pacientams pasiūlyti būtinųjų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių.
"Nustačius, kad vaistinė pažeidžia sutarties sąlygas, taikomos sutartyje numatytos priemonės – bauda 290 eurų", – teigia A.Šertvytytė-Vičienė.
Ar tai mus paguodžia? Kaip ir Valstybinės ligonių kasos specialistų patarimas, perkant vaistus ar medicinos pagalbos priemones visada prašyti, kad vaistininkas monitoriuje parodytų visų tos pačios veikliosios medžiagos vaistų sąrašą. Iš jo rekomenduojama išsirinkti pigiausią vaistą, ir, anot valdininkų, nebus brangu.
Naujausi komentarai