Tėvų elgesys proteste
Dalis Kauno miesto ir rajono tėvų nesutinka, kad jų vaikai būtų testuojami kaupinių būdu. Tėvai įsitikinę, kad toks testavimas esą yra eksperimentinis, o visus tyrimus turėtų atlikti gydytojai.
Į nesankcionuotą protestą tėvai atėjo nešini įvairiais plakatais: „Šalin rankas nuo vaikų“ „Mokykla – ne laboratorija“, „Vaikai nėra eksperimentai“, „Bandymai su vaikais – antikonstituciška“, „Stop sveikų vaikų testavimui“, „Vaikams liga nepavojinga“ ir pan.
Kai kurie protesto dalyviai puolė ant žurnalistų, atėjusių išklausyti jų argumentų. Buvo ir tokių, kurie trukdė dirbti, bandė užstoti filmavimo kameras, rėkavo. Suaugusių žmonių būrys net nušvilpė savivaldybės atstovus, atėjusius paaiškinti tiek testavimo tvarką, tiek kaip bus vykdomas mokinių ugdymo procesas.
„Mes siekiame laisvės ir grįžimo į normalų gyvenimą, bet ne prievarta. Buvo tinkamai išdėstyta apie testus – ką jie duoda, ar jie yra aprobuoti. Dabar daroma prievarta testuotis, nes kitaip vaikas negali grįžti į mokyklą, bet tai yra intervencija į vaiko kūną. Jei vaikas neturi jokių simptomų, jo testuoti nereikia, bet jis yra diskriminuojamas. Aš jaučiuosi sveika, o jei turiu kokių simptomų, kreipiuosi į gydymo įstaigą, o ne į kažkokias palapines ar dar kur nors. Ir tik gydytojas gali nuspręsti, ar aš turiu kokius simptomus“, – kalbėjo į protestą atėjusi mama, kuri į nosį buvo įsikišusi du pagaliukus.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
„Protestuoju, kad mano vaikai grįžtų į mokyklą be tų testavimų, nes tai yra absurdas. Tai yra nežmoniška ir nesuvokiama, ką jie išdarinėja. Mano nuomonė yra kardinali – aš neleisiu, kad mano vaikas būtų valstybės eksperimentas. Gimdžiau juos ne tam, kad su jais eksperimentuotų. Praeitą karantiną tokių dalykų nereikėjo, kitose valstybėse irgi vaikai be jokių testų eina, o čia kažkodėl prisireikė. Iš pradžių buvo teigta, kad vaikai viruso neperneša, tik dabar pradėjo sakyti, kad neva jie gali užkrėsti, nors nėra nei vieno atvejo“, – pasisakė dar viena mama.
Kadangi protesto organizatoriai neturėjo leidimų, jiems gali būti skirta administracinė bauda.
Neužtikrinamas mokymas
Protestuoju, kad mano vaikai grįžtų į mokyklą be tų testavimų, nes tai yra absurdas.
Kiti tėvai kiek santūriau bandė paaiškinti, kodėl dabartinė tvarka yra ydinga. Pasak protesto dalyvių, dabar mokiniams nėra užtikrinamas mokymo procesas, mat jei vaikai nėra testuoti, tai jie tarsi palikti likimo valiai.
„Manau, kad bendrai pažeidžiamos vaikų teisės, nes tyrimuose turėtų dalyvauti ir tėvai. Dabar tie, kurie nesutinka testuotis, yra diskriminuojami. Mano vaikas šiandien sėdi namuose ir jam yra pasakyta, kad jis mokysis pats. Yra laužoma sutartis su mokykla. Šiai dienai mano vaikas nežino nei kur jungtis, nei kaip bus toliau vykdomas mokymosi procesas. Mes iš klasės vieninteliai nesutikome testuotis, tai vaikas paliktas vienas, nėra grupės, kuri mokytųsi nuotolinių būdu. Tada turėtų mokykla performuoti klases ir suburti vaikus į grupę, kuri mokysis nuotoliniu būdu“, – savo poziciją dėstė tėvas.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Kiti dėstė, kad jiems nėra aiškūs ne tik testavimo tikslai, bet taip pat kaip bus atliekami patys testai. Neramina ir tai, kad apie testavimo procedūras su tėvais nebuvo tartasi iš anksto. „Kai dėl roletų spalvos reikia nuspręsti, tai daromas susirinkimas, o dėl testavimo iš vakaro gavome pasirašyti sutikimą“, – tai, kad tėvai buvo informuoti netinkamai, pabrėžė dar vienas protesto dalyvis.
Savanoriškas testavimas
Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė nurodė, kad apie 70 proc. tėvų sutiko, kad jų vaikai būtų testuojami kaupinių būdu, tad šie pradinukai galės grįžti į kontaktinį ugdymą. Kiti mokiniai ir toliau mokysis nuotoliniu būdu.
„Testavimas vyks kas keturias septynias dienas – taip, kaip numatoma operacijų centro vadovo sprendimuose. Kaunas testuoti vaikus yra pasiruošęs nuo antradienio. Klasėse bus Visuomenės sveikatos priežiūros centro specialistai ir jie prižiūrės, kaip mokinukai patys atlieka testus, tad tikimės sklandaus proceso. Teisės aktų keitimas duoda tam tikrą nerimą visuomenėje, tačiau pabrėžiame, kad testavimas kaupinių metodu yra profilaktinis ir neprivalomas. Kurie nesutinka, gali toliau tęsti mokymąsi per nuotolį“, – komentavo E.Andriuškienė.
Ji nurodė, kad mokyklų vadovams buvo duota užduotis organizuoti mokymo procesą taip, kad dalis mokinių būtų ugdomi klasėje kontaktiniu būdu, kiti – galėtų prisijungti iš nuotolio. „Nuolat kontroliuosime situaciją, kad tie mokiniai, kurie mokosi nuotoliniu būdu, gautų tokį pat kokybišką ugdymą, kaip ir tie, kurie mokysis kontaktiniu būdu. Manau, kad kokybė tikrai nenukentės, nes jau seniau buvome pasiruošę taip organizuoti mokymo procesą. Įstaigos yra aprūpintos reikiamomis priemonėmis. Jei kils kokių nesklandumų, esame pasiruošę padėti“, – pridūrė administracijos direktoriaus pavaduotoja.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Šiuo metu Kaune apie dešimt švietimo įstaigų į klases sugrąžina savo mokinius. Kitose mokyklose bus pamokos vedamos mišriu būdu.
Naujausi komentarai