Planuota iš anksto
"Problemas žinojau ir anksčiau. Tik tuomet žmona dažniau sutvarkydavo vaistinėlę. Gal per mažai dėmesio skyriau poilsiui, sveikatai, vaistų vartojimui reguliariai. Šiek tiek apsileidau, arba jau ir amžius savo padarė. Darbų krūvis, nervai – viskas po truputį, – numojo ranka V.Matijošaitis. – Į viską reikia žiūrėti paprastai – senstame."
Kalbėdamas su "Kauno diena", V.Matijošaitis stengėsi nesureikšminti artėjančios operacijos.
Meras pasakojo, kad jau anksčiau gaudavęs pastabų iš profesoriaus Rimanto Benečio dėl sveikatos. Vyrai pabendrauja ne tik darbo reikalais, bet bičiuliaujasi ir laisvalaikiu.
"Pastaruoju metu jis dažnai minėdavo, kad turiu ateiti, pasižiūrėti ir pasiremontuoti, jeigu reikia. Išėjo taip, kad pirma šiek tiek sugriuvau ir patekau pas jį", – birželio pradžioje V.Matijošaitis jau buvo gydomas Kauno klinikose.
"Buvo tokia diskusija, buvo tokia kalba. Matote, dažnai vyrai mano, kad susitvarkys su savo problemomis, tačiau čia tas atvejis, kai reikia padėti", – patvirtino R.Benetis.
Situacija valdoma
Pirmadienį Kauno merą planuojama paguldyti į ligoninę. Bus baigti atlikti papildomi tyrimai ir jeigu nekils jokių netikėtumų – antradienį jo laukia operacija: širdies vožtuvų korekcija ir širdies kraujagyslių šuntavimas.
Prognozuojama, kad klinikose meras turėtų užrukti apie savaitę, o paskui dar laukia apie 2–3 savaičių reabilitacija.
"Pas mus egzistuoja tokios sąvokos – operaciją atlikti dabar ir čia, galima nukelti iki trijų mėnesių, didesnės apimties operaciją galima nukelti iki pusės metų stebint pacientą. Šiuo atveju yra taip, kad jis pas mus jau buvo patekęs, ir buvo aišku, kad per tris mėnesius mums reikės sutvarkyti problemas, kad nebūtų rizikos jo sveikatai ir gyvybei bei jis grįžtų į visavertį gyvenimą. Jeigu operuoji pavėluotai, galimos komplikacijos, o kai per vėlai, tai ir rezultatas nebe toks geras būna", – situaciją komentavo R.Benetis.
V.Matijošaitį operuosiantis kardiochirurgas neatmetė, kad pasikeitęs gyvenimo ritmas, užimamos mero pareigos, ko gero, pagreitino sveikatos problemas.
R.Benetis nuramino, kad situacija valdoma. V.Matijošaičio būklė leidžia nuosekliai planuoti gydymą. "Tokios operacijos kiekvienam žmogui yra stresas. Juk yra visokių situacijų. Čia – širdies operacija. Ji turi savo rizikas, savo komplikacijas. Čia nėra paprasti dalykai. Kiekvienas žmogus turi susidėlioti, susitvarkyti savo gyvenimą taip, kad paskui nebūtų kažkokių netikėtumų aplinkui esantiesiems", – patarė profesorius.
Vyrai didesni bailiai
Po praleisto laiko ligoninėje ir pastaruoju metu dažnesnių pasimatymų su gydytojais V.Matijošaitis sakė keičiantis požiūrį į baltais chalatais vilkinčių žmonių aplinką. Meras ramus – ten dirba profesionalai. "Jeigu jie rankomis paglostys mano širdį, tai čia nieko baisaus", – laukiančią operaciją vertino meras.
"Kaip galima nepasitikėti medikais, ypač gyvenant Lietuvoje ir dar Kaune. Kauno medikais nepasitikėti būtų nusikaltimas. Čia vieni geresnių medikų ne tik Lietuvoje, bet, drąsiai pasakysiu, ir Europoje", – neabejojo V.Matijošaitis.
Nors pokalbio metu meras nemažai juokavo, bet neslėpė, kad prieš operaciją kyla įvairių minčių.
"Jaudinuosi, žinoma. Be to, vyrai visada yra didesni bailiai nei moterys. Jos racionalesnės, ramiau viską priima arba bent jau mažiau parodo. Vyrai didesni bailiai iš prigimties. Truputį pasiuvinėti odą – didelė problema? Bet yra taip, kaip yra, kartais reikia ir į vidų įsileisti", – svarstė jis.
R.Benetis pastebėjo, jog prieš operaciją ypač svarbu nusiteikti morališkai ir suvokti, kad po jos pasikeis gyvenimo ritmas. "Visvaldas viską priima, supranta, įsidėmi. Tai jis daro sąmoningai, o ne aklai, suprasdamas, kodėl viskas vyksta. Tai turi labai didelę reikšmę", – pacientą gyrė profesorius.
Mediko požiūris dar racionalesnis – praeis kažkiek laiko, meras atsigaus ir bus visiškai sveikas, visavertis, gyvens ir darbuosis.
Baisiausia – praeityje
Pirmas skambutis, kad sveikata streikuoja, Kauno merui nuskambėjo paskutinėmis gegužės dienomis. Iš savivaldybės jis buvo išvežtas į Respublikinę Kauno ligoninę. Tuomet pranešta, kad meras prastai pasijuto dėl padidėjusio kraujospūdžio. V.Matijošaitis gydymo įstaigoje ilgai neužsibuvo, bet savaitgalį nedalyvavo tradicinėje baikerių šventėje – atsiuntė tik sveikinimą.
Tąsyk jam jau buvo rekomenduota pasilikti gydymo įstaigoje. Birželio pradžią V.Matijošaitis praleido klinikose. Palikdamas ligoninę, žurnalistams surengtoje spaudos konferencijoje meras šypsojosi. "Tai buvo techninė apžiūra, kurią tokio amžiaus reikia atlikti kas kelerius metus. Nors jau jaučiuosi pasiruošęs grįžti į darbus, bet medikai rekomenduoja neskubėti", – paaiškino 59 metų V.Matijošaitis.
Po techninės apžiūros sekė reabilitacijos periodas. "Nebuvo taip, kad kažkaip ypatingai leidau laiką. Lankiausi procedūrose ir ruošiausi ateinančiai savaitei. Be abejo, žinojau, kad reikia širdį apsitvarkyti. Svarbiausia buvo stabilizuoti kraujo spaudimą. Žinojau ir Rimantas ruošė mane kitai savaitei", – ramiai dėstė meras.
Pastangos ir pagundos
V.Matijošaitis neslėpė, kad kilus sveikatos problemoms, teko keisti ir kai kuriuos įpročius. "Nėra blogai, figūra pasikeitė ir mąstymas pasikeitė. Vėl neberūkau", – šypsojosi jis.
"Manau, kad pagrindinius pakeitimus meras jau padarė – metė rūkyti. Pasigyrė? Tai labai svarbu, bet rezultatai bus tik po kelerių metų. Bet tai vis tiek yra labai gerai. Galbūt pakeis savo gyvenimo būdą, įpročius, režimą, dietą", – svarstė profesorius R.Benetis.
V.Matijošaitis skaičiavo rūkyti pradėjęs aštuoniolikos. Būdamas 43 metų suglamžė automobilyje užsilikusį cigarečių pakelį. "Nerūkiau daugiau nei trylika metų. Po žmonos mirties vėl pradėjau. Ir tai truko šiek tiek daugiau nei trejus metus, o dabar ir vėl nerūkau. Skambutis įspėjo", – sakė meras.
Jauni ir ambicingi
Buvusį nedarbingą laikotarpį meras nenutolo nuo miesto reikalų. Beveik kasdien jį aplankydavo vicemerai, administracijos direktorius. V.Matijošaitis užsiminė, kad ranka ant miesto pulso buvo uždėta.
Nesijaudina ir dabar, Kauno vairą atiduodamas į savo komandos rankas. "Komanda tikrai gera, daug jaunimo, ambicingo jaunimo. Viskas gerai. Vasarą vyksta darbai, kurių įdirbis padarytas gerokai anksčiau – nuo Naujųjų, o gal net dar anksčiau. Intensyvus darbas prasidės vėlų rudenį, kai ruošime kitų metų biudžetą. Šių metų renkamas su pliusu, galime daugiau sau leisti. Jaunimas dirba geras. Na, aš juos vadinu jaunimu, bet per karą jie būtų generolais. Visi puikiai dirba ir nereikia jų stumdyti. Nuo to pasaulis negriūva", – tikino meras.
Jo visiškai negąsdina ir ligoninės maistas, kaip daugelis aimanuoja, o priešingai – patinka. Prieš mėnesį gulėdamas ligoninėje sakė nevalgęs papildomai, tik šiek tiek vaisių. Net sulčių negėręs, tik vandenį.
Broške pasirūpinta
V.Matijošaits neslėpė apmaudo dėl vieno dalyko – tenka koreguoti atostogų planus. "Būčiau važiavęs į futbolo čempionatą, kelioms dienoms ir į olimpiadą. Kartą esu buvęs gerose futbolo varžybose Barselonoje. 110 tūkst. žmonių stadione buvo. Emocija galinga", – sporto renginiuose V.Matijošaitis netramdo apimančių aistrų.
Ir dar apie ištikimąją Broškę: "Broškė liks patikimose rankose. Du sūnūs, du anūkai, marti. Broškė eina į "Vičiūnų" biurą, kai nėra kam su ja pabūti. Atidirba ir už mane, ir už save. Grįšiu į savivaldybę – atsivesiu. Tik čia nedėkingas pastatas. Ji vis kažkur pabėga. 18 val. reikia eiti per kabinetus ieškoti."
Kartą eidamas namo V.Matijošaitis pasigedo keturkojės draugės. Paieškos baigėsi laimingai. Broškė buvo aptikta Urbanistikos skyriuje. Kas bent kartą buvęs savivaldybėje Urbanistikos skyriuje puikiai žino, kad tai penktas aukštas, klaidokas įėjimas, bet tik ne Broškei. Kalaitė nukeliavusi, matyt, užsnūdo, o namo eidami darbuotojai nepastebėję ją užrakino.
Naujausi komentarai