V. Romanovo dukterėčiai gresia nemalonumai Pereiti į pagrindinį turinį

V. Romanovo dukterėčiai gresia nemalonumai

2014-06-12 02:00

Bankrutavęs Kauno futbolo ir beisbolo klubas (FBK) gali būti nustekentas ir į bankrotą nuvarytas tyčia. Tokią versiją tiria teisėsaugos pareigūnai. Jei ji pasitvirtins, įtarimai gali būti pareikšti ne vienam Rusijoje besislapstančio milijonieriaus Vladimiro Romanovo bendražygiui.

Vladimiras Romanovas Vladimiras Romanovas

Bankrutavęs Kauno futbolo ir beisbolo klubas (FBK) gali būti nustekentas ir į bankrotą nuvarytas tyčia. Tokią versiją tiria teisėsaugos pareigūnai. Jei ji pasitvirtins, įtarimai gali būti pareikšti ne vienam Rusijoje besislapstančio milijonieriaus Vladimiro Romanovo bendražygiui.

Įtarimai – artimiems žmonėms

Gali būti, kad kitą savaitę daugkartinio Lietuvos futbolo čempiono istorijoje bus padėtas taškas – teismas turėtų paskelbti apie baigiamas bankroto procedūras.  "Kauno diena" išsiaiškino, kad klubo istorija domina ne tik futbolo aistruolius, bet ir teisėsaugos pareigūnus.

Šiais metais, Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) specialistams ėmus vartyti senus Kauno FBK dokumentus, pakvipo ne tik aplaidžiu apskaitos tvarkymu, bet ir didelės vertės turto iššvaistymu bei tyčiniu bankrotu. Šių atradimų pagrindu tyrimą pradėjo ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT).

"Komentuoti dar nėra ką. Galiu pasakyti tik tiek, kad įtarimai kol kas niekam nepareikšti", – sakė tyrimą kuruojanti Kauno apygardos prokuratūros prokurorė Jolanta Dedelienė.
Tyrimo detalių neatskleidžia nei VMI, nei FNTT, tačiau, dienraščio šaltinių teigimu, preliminarūs tyrimai perša mintį, kad į bankrotą neoficialiai V.Romanovo valdomą Kauno FBK padėjo varyti kitas verslininko žaisliukas – Edinburgo "Hearts" futbolo klubas. Todėl įtariamųjų sąraše pirmieji pretenduoja atsidurti ne tik ilgametis Kauno FBK vadovas ir V.Romanovo bendražygis Romualdas Kontrimas, bet ir "Hearts" valdyme aktyviai dalyvavusi milijonieriaus dukterėčia Julija Gončaruk, sūnus Romanas Romanovas ir kitas bendražygis Sergejus Fedotovas.

Pastarojo pavardė buvo dažnai linksniuojama šį pavasarį, kai paaiškėjo, kad jis laimėjo Darbo partijos kuruojamos Žemės ūkio ministerijos skelbtą konkursą Valstybinės augalininkystės tarnybos vadovo pareigoms užimti. Iki šiol su žemės ūkiu nieko bendra neturėjęs S.Fedotovas – Darbo partijos narės Vitalijos Vonžutaitės vyras.

Specialistai: grūdo į bankrotą

Kauno FBK bankroto administratorius Ilja Jaroslavskis teigė, kad, jo žiniomis, finansinius dokumentus tikrinę mokesčių inspektoriai surado tik klubo buhalterių padarytas klaidas skaičiuojant pridėtinės vertės mokestį. "Kauno dienos" turimais duomenimis, buvusių Kauno FBK vadovų nuodėmės greičiausiai yra daug sunkesnės. Su pasiekiamais įstaigos dokumentais susipažinę specialistai padarė išvadą, kad klubo vadovai sąmoningai kenkė įmonei – sudarinėjo nuostolingus sandėrius, taip Kauno FBK stumdami į bankrotą.

Kauno FBK ir Edinburgo "Hearts" visiems buvo žinomi kaip V.Romanovo valdomi klubai, tačiau jų finansiniai santykiai nepriminė draugiškų. Vien per 2010 m. už abejotinos naudos konsultacijas ir neaišku kokias kitas paslaugas "Hearts" Kauno FBK išrašė sąskaitų bemaž už 1,46 mln. litų. Kitais metais Kauno klubas su partneriu iš Škotijos sulygo savižudišką sutartį, dėl kurios iš Kauno FBK balanso išgaravo 12 mln. litų.

Prasiskolino per dieną

2011 m. rudenį abu klubai pasirašė sutartį, pagal kurią "Hearts" Kauno FBK turėjo perleisti penkis žaidėjus. Pagal akivaizdžiai kauniečiams nepalankius sutarties punktus, Kauno FBK škotams iškart turėjo sumokėti 12 mln. litų, o nesumokėjus – atseikėti tokio paties dydžio baudą kaip netesybas. Kauno FBK nesumokėjo ir automatiškai artimus ryšius palaikiusiam klubui iš Didžiosios Britanijos įsiskolino 12 mln. litų.

Sudarant šį įtartiną sandėrį Kauno FBK balanse buvo nurodoma, kad jam 11,4 mln. litų skolinga "Hearts" akcininkė Ūkio banko investicinė grupė (ŪBIG). Jau kitą dieną po neįvykusio žaidėjų perleidimo sandėrio, Kauno FBK sutiko, kad 11,4 mln. litų dydžio skolos padengimas taptų ne ŪBIG, o "Hearts" prievole. Vėliau "Hearts" sutiko, kad iš ŪBIG perimta skola padengtų dalį klubui susidariusios Kauno FBK skolos, kuri atsirado kauniečiams pažeidus anksčiau minėtos žaidėjų perleidimo sutarties sąlygas. Po tokių viražų Kauno FBK ne tik neteko skolininko, kurio įsiskolinimas siekė 11,4 mln. litų, bet ir pats užsikrovė 0,6 mln. litų dydžio skolą.

Vėliau "Hearts" tuos pačius penkis futbolininkus perleido kitoms komandoms, o sutarčių sumos nė iš tolo neprilygo toms, kurios buvo nurodytos sutartyje su Kauno FBK. Specialistai daro išvadą, kad tokiu būdu buvo specialiai naikinami su Ūkio banku susijusių įmonių įsiskolinimai Kauno futbolo klubui.

Rėmė ir Ūkio bankas

Įdomu tai, kad pražūtingos sutarties su "Hearts" kaina – 12 mln. litų – artima toms skoloms, kurios paaiškėjo pradėjus Kauno FBK bankroto procedūrą – 13,4 mln. litų. Suskaičiuota, kad daugiau kaip pusė skolos sudarė skola didžiajam broliui iš Škotijos – "Hearts" klubui.

Kauno FBK turto ieškojęs bankroto administratorius kaip vertingiausius įstaigai priklausančius daiktus išskyrė eilinį butą, seną autobusą ir kelis automobilius. Iš viso pinigų pavidalu iš klubo turto pavyko išlupti tik apie 250 tūkst. litų. Beveik visi jie nukeliavo "Ūkio banko lizingui", kuris kreditorių eilėje stovėjo pirmas.

Sąsajų su Kauno FBK turėjo ne tik "Ūkio banko lizingas", ŪBIG, bet ir pats Ūkio bankas. Jo bankroto administratoriaus turimais duomenimis, per 2010–2013 m. bankas Kauno FBK skyrė beveik 464 tūkst. litų paramos. Kol kas nieko nusikalstamo šiuose santykiuose neaptikta.

"Kauno FBK bankroto administratoriaus pateikta informacija yra analizuojama, laukiama teisininkų išvadų, todėl patvirtinti ar paneigti, kad dalis Ūkio banko paramos yra panaudota ne pagal paskirtį, šiuo metu negalime", – "Kauno dienai" atsakė Ūkio banko bankroto administratorius Gintaras Adomonis.

Škotijoje nemokėjo mokesčių

Nustekento Kauno FBK bankrotą 2012 m. pabaigoje inicijavo pats klubo direktorius R.Kontrimas. Jo FNTT turėtų imtis vieno iš pirmųjų. Ar kauniečiui jau teko bendrauti su teisėsauga, dienraščiui sužinoti nepavyko – R.Kontrimas į telefono skambučius neatsiliepia.

Po Kauno FBK žlugimo neilgai tempė ir "Hearts". Škotijos klubo vadovas į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo kreipėsi po pusmečio. Vien Ūkio bankui "Hearts" valdanti įmonė prasiskolino daugiau kaip 61 mln. litų. Už skolas bankui buvo įkeista beveik 30 proc. futbolo klubą valdančios bendrovės akcijų. Ūkio banko bankroto administratorius praėjusį mėnesį jas pardavė už 8,7 mln. litų.

Prieš devynerius metus jau su didelėmis skolomis V.Romanovo įsigytas futbolo klubas skolų kupros neatsikratė net ir po to, kai ėmė naudoti Škotijos teisėsaugai užkliuvusią mokesčių vengimo schemą. Britai išsiaiškino, kad ji "Hearts" savininkams galėjo padėti išvengti mažiausiai kelių milijonų svarų sterlingų mokesčių mokėjimo.

Tyrimo laikotarpiu Škotijoje už žaidėjus mokami mokesčiai nuo lietuviškų skyrėsi bemaž tris kartus. Apsukrios schemos autoriai sugalvojo futbolininkus įdarbinti Kauno FBK ir juos perleisti "Hearts" klubui nuomos sutarties pagrindu. Didžiosios Britanijos pareigūnai skaičiavo, kad schema veikė ne vienus metus. Ji kito, tobulėjo, kai kuriems žaidėjams atlyginimai buvo mokami į ofšorinių kompanijų sąskaitas, taip išvengiant mokesčių mokėjimo ne tik Škotijoje, bet ir Lietuvoje.

Bankrutavusio klubo dokumentus tikrinti ėmę specialistai išsiaiškino, kad apgailėtina įstaigos finansinė padėtis nevaržė jos vadovų pomėgių, kurie su futbolu nė nebuvo susiję. Pavyzdžiui, J.Gončaruk "Hearts" sąskaita pristatinėjo drabužių kolekciją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra