Po penkiolikmečio mirties prabilta apie gydytą narkotikais apsinuodijusį septynmetį Pereiti į pagrindinį turinį

Po penkiolikmečio mirties prabilta apie gydytą narkotikais apsinuodijusį septynmetį

Kėvalas: tai kelia siaubą
2025-07-08 15:12

Paauglių mirtys nuo psichotropinių medžiagų ir jų vartojimo mastai kelia siaubą, sakė Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas, pateikdamas daugiau detalių apie atvejį, kai šeštadienį klinikose mirė dar vienas jaunuolis – šįkart penkiolikmetis.

Rimantas Kėvalas

Nežinia, ką vartojo

„Pirminė informacija yra tokia, kad birželio 30 d. į mūsų Vaikų intensyvios terapijos skyrių buvo atvežtas paauglys. Pagal klinikinius duomenis ir pirminę informaciją buvo kalba apie apsinuodijimą psichotropinėmis medžiagomis. Nepaisant intensyvaus gydymo ir daugelio medikų pastangų, šeštadienį paauglys mirė išbuvęs penkias dienas“, – antradienį spaudos konferencijoje kalbėjo R. Kėvalas.

„Kauno dienos“ vaizdo įrašas

Jo teigimu, kliniškai tai ir buvo apsinuodijimas psichotropinėmis medžiagomis. Dėl jų poveikio išsivystė daugybinis organų nepakankamumas, lėmęs mirtį. R. Kėvalo turimais duomenimis, prie paauglio rasta ir elektroninė cigaretė, tačiau kokios medžiagos buvo joje – kol kas nėra aišku. Į šiuos klausimus atsakys teismo cheminė ekspertizės gauti rezultatai, tačiau procesas trunka keletą savaičių, kartais ir keletą mėnesių.

Atvežtas kritinės būklės

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Kauno klinikų Vaikų skubios pagalbos skyriaus vadovas Algirdas Dagys nurodė, kad atvežto jaunuolio, apsinuodijusio psichotropinėmis medžiagomis, būklė buvo kritinė. Jis pervežtas iš pagalbą teikusios Jonavos ligoninės.

„Pavyko stabilizuoti širdies veiklą, užtikrinti kvėpavimą, bet galutinis rezultatas yra toks, kokį mes turime“, – sakė gydytojas.

R. Kėvalo teigimu, klinikose tai jau yra antras atvejis, kai šiemet nuo apsinuodijimo psichotropinėmis medžiagomis mirė nepilnametis.

Medikas akcentavo, kad toksinės medžiagos į organizmą gali patekti įvairiais keliais. „Galima išgerti, galima uostyti, galima į veną susileisti, galima naudoti veipinimo principu ar elektroninių cigarečių. Koks skirtumas? Toksinė medžiaga patenka į kūną ir atlieka savo juodą darbą“, – teigė R. Kėvalas.

Patarimai tėvams

Kalbėjimasis su savo vaikais ir jų informavimas apie galimas pasekmes, rizikas yra viena iš efektyviausių prevencinių priemonių, siekiant stabdyti psichotropinių medžiagų vartojimą ir jo lemiamas tragedijas.

„Nebūkime naivūs, kad vaikai, ypatingai paaugliai, nepabandys, nes statistika kalba už save. Praktiškai, kas antras paauglys yra bandęs elektronines cigaretes. Tiesiog reikia įspėti, kas už to slypi, kas gali būti. Ir ypatingai tada, kada yra labai labai daug įvairių toksinių medžiagų, kurios dedamos į skysčius, o vartojantysis apie tai net nežino“, – sakė gydytojas.

Jis taip pat pabrėžė, kad vaikai yra mūsų, suaugusiųjų, atspindys. Pasigedo labiau kritiško visuomenės, žinomų žmonių požiūrio į narkotines medžiagas. Jas vartoti ir suaugusiems žmogui yra kriminalinė atsakomybė. Pasigenda ir labiau kritiško požiūrio į rūkymą.

Praktiškai, kas antras paauglys yra bandęs elektronines cigaretes. Tiesiog reikia įspėti, kas už to slypi, kas gali būti. 

„Daug suaugusiųjų daro tą patį. Aš nekalbu apie psichotropines medžiagas. Aš kalbu apie labai paplitusį, ypatingai tarp moterų, kas man labai keista, rūkymą, elektroninių cigarečių vartojimą. Tiesiog tas čiulpimo refleksas iš kūdikystės sugrįžo į brandžią motinystę ir tęsiasi“, – konstatavo R. Kėvalas.

Jauniausiam – septyneri

Nepilnamečių apsinuodijimas psichotropinėmis medžiagomis, pasak A. Dagio, yra itin rimta problema. Nors Europoje ir dedamos didelės pastangos su tuo kovoti, tačiau statistika kol kas yra nesikeičianti. Rūkymo, ypač – to tradicinio, mažėja. Bet mažėjimo, vartojant elektronines cigaretes, nėra.

„Jeigu renginiai didesni arba susibūrimai, arba šventės – mes turime didesnį žmonių, kurie apsinuodija, skaičių. Jeigu tai yra eilinės dienos – gali kelias dienas nebūti žmonių“, – teigė skyriaus vadovas.

Pasak jo, apsinuodijimo psichotropinėmis medžiagomis grėsmė didžiausia yra vasara, kai vaikai nebelanko mokyklų, gyvena ne pagal įprastą rutiną. „Žinome, kad gyvenimas tampa nebe struktūrizuotas. Nestruktūrizuotas gyvenimas vaikams teikia papildomas pagundas, o kitiems – galimybę prieiti prie tų vaikų“, – akcentavo A. Dagys.

R. Kėvalas patikslino, kad pernai skubios pagalbos skyriuje gydyti 125, o šiemet per pusmetį – 64 nepilnamečiai, apsinuodiję psichotropinėmis medžiagomis.

Jauniausias – septynerių. Jis išgyveno. Į ligoninę atvežtas su sąmonės sutrikimais, su traukuliais. Vėliau teisėsauga išsiaiškino, kad vaiko vyresnis brolis platino narkotikus ir pats juos vartojo. Mažiukas pamėgdžiojo brolį.

Lemia ir asmenybės sutrikimus

A. Dagys atkreipė dėmesį, kad skubios medicinos pagalbos prireikia ne dėl elektroninių cigarečių rūkymo, o dėl apsinuodijimo kenksmingomis medžiagomis, nes įsigyjant neįmanoma žinoti, ką gausi.

Pavojingiausia ir yra tai, jog dažnu atveju nežinoma, kuo apsinuodijo asmenys. „Mes turime tiktai bendrą vaizdą, kad yra pažeista kažkurių organų veikla. Informacijos neturėjimas mums kai kada yra reikšmingas darbe“, – kalbėjo skyriaus vadovas.

Jeigu pasiseka išgyventi arba net neprireikia intensyvios medicinos pagalbos, psichotropinės medžiagos palieka žymų savo pėdsaką psichikai ir organų veiklai. Gresia asmenybės sutrikimai, degradacija, moralinių vertybių devalvacija, pokyčiai, neigiamas poveikis centrinei nervų sistemai, širdies ir kraujagyslių sistemai. Kuo jaunesnio amžiau pradedama vartoti, tuo pasekmės rimtesnės.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Kaip jau rašė portalas kauno.diena.lt, 15-metis į Kauno klinikas iš Jonavos buvo atvežtas birželio 30 d. Anot teisėsaugos, buvo įtariama, jog nepilnametis galimai apsinuodijo narkotinėmis medžiagomis.

Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų platinimas nepilnamečiams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų