Pereiti į pagrindinį turinį

B.Lubys dėl ateities ramus

2009-02-05 09:00
B.Lubys dėl ateities ramus
B.Lubys dėl ateities ramus / Gedimino Bartuškos nuotr. Atsargus: B.Lubys pristabdė kai kurias koncerno investicijas, tačiau vietoje stovėti neketina ir ieško naujų verslo galimybių.

Bronislovas Lubys ir jo valdoma verslo imperija, regis, bus vieni laimingųjų, sugebėsiančių iš krizės balos išlipti sausi. Toks įspūdis susidarė per vakarykštį koncerno "Achemos grupė" veiklos pristatymą.

Grupė auga

Nepaisant beveik dviem mėnesiams sustabdytos amoniako gamybos, brangstančių išteklių ir padidintų mokesčių, B.Lubio koncernas skaičiuoja gavęs per 5 mlrd. litų pajamų – 35,2 proc. daugiau nei 2007 m., kai įmonių grupės pajamos buvo 3,7 mlrd. litų.

Koncerno investicijos pernai siekė 298 mln. litų – beveik du kartus daugiau nei 2007-aisiais. Šiemet toliau žadama plėtoti vėjo elektrinių parką. Esą SEB banke koncernas jau užsitikrino kredito liniją, užsakė įrenginius. Vis dėlto šiemet "Achemos grupė" investicijoms planuoja skirti apie 10 mln. litų mažiau.

Atnaujina gamybą

Viena pagrindinių B.Lubio valdomos grupės įmonių – azoto trąšų ir chemijos produktų gamintoja "Achema", pernai lapkritį buvo sustabdžiusi amoniako gamybą ir veikė tik minimaliu maždaug 20 proc. pajėgumu. Tačiau iki šios savaitės pabaigos gamyba bus atnaujinta.

"Dar tokio dalyko nėra buvę. Visada paklausa šiek tiek apsnūsdavo sausį, nes po švenčių žmonės neturi pinigų. Šįkart pirkimas visai sustojo spalį. Tai buvo šokas. Bet jau judiname įrenginius. Vakar pradėjome leisti vieną agregatą ir ryt, gal poryt pasieksime 50 proc. gamybos pajėgumą", – spaudos konferencijoje vakar sakė "Achemos grupės" prezidentas.

Tiesa, dar iki uždarant cechą "Achema" buvo užsiauginusi pakankamą finansinių riebalų sluoksnį, kad galėtų išlaikyti visus savo darbuotojus ir mokėti jiems įprasto dydžio atlyginimus, nors darbuotojai pastaruosius du mėnesius iš esmės nedirbo.

"Achema" pernai gavo 2,1 mlrd. litų pajamų – 44 proc. daugiau nei 2007-aisiais, kai jos buvo 1,5 mlrd. litų.

"Mes nestabdome ir vykdome karbamido cecho ketvirtojo agregato statybą, tęsiame antros kogeneracinės jėgainės projektavimo ir statybos darbus – su koncernu "General Electric" vykdome projektą, tikimės kitų metų pavasarį jį baigti ir 80 proc. elektros energijos apsirūpinsime patys", – tvirtai apie ateities planus kalbėjo verslininkas.

Investicijos Klaipėdoje lėtėja

Neblogai sekasi ir kitoms "Achemos grupės" įmonėms, uostamiesčio krovos bendrovės Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos (KLASCO) apyvarta pernai siekė 151 mln. litų – 7,1 proc. daugiau nei 2007 m., kai įmonės pajamos buvo 141 mln. litų. KLASCO pernai perkrovė trečdalį visų Klaipėdos uosto krovinių – 9,6 mln. t krovinių – 0,5 proc. daugiau nei 2007 m.

Tačiau šiemet KLASCO taip pat pristabdo kai kuriuos investicijų projektus ir ketina investuoti apie 10–12 mln. litų – kur kas mažiau, nei planavo prieš metus. Pernai įmonė investavo apie 15 mln. litų, o prieš metus planavo, kad 2009 m. investicijos sieks dar 23 mln. litų.

KLASCO atsisako planų statyti cemento terminalą, pristabdė vaisų ir daržovių, skystų produktų terminalų, vieno sandėlio statybas, tačiau tęs dviejų terminalų projektus. Be to, ji numato pirkti naują vilkiką KLASCO-II. Tarp šių metų bendrovės projektų – ir generalinių krovinių bei popieriaus terminalai, į kuriuos numatoma investuoti apie 10,7 mln. litų.

Paseks "Maximos" pavyzdžiu?

B.Lubys nestabdo ir koncerno projektų užsienyje. Tiesa, anksčiau dažnai kalbėdavęs apie planus Afrikoje statyti trąšų gamyklą, "Achemos grupės" prezidentas pakeitė investicijų kryptį.

Pernai gruodį koncernas už 9,15 mln. dolerių (apie 21,9 mln. litų) Gruzijoje nusipirko elektros tiekimo bendrovę "Kachetinskaja energodistribucija", kuri aprūpina elektros energija rytinę šalies dalį. Iki šiol "Achemos grupė" užsienyje į energetiką neinvestavo. Galbūt dabar B.Lubys pasiryžęs sekti "Maximos" pavyzdžiu ir Gruzijoje kurti į "NDX energiją" panašią bendrovę?

"Tikslių skaičių nežinau, ši bendrovė gal tris keturis kartus mažesnė už Lietuvos skirstymo įmones. Gruzijoje jau dirba mūsų žmonės – stebėtojų taryba. Vakar išvyko naujas direktorius su pavaduotoju. Dar, aišku, reikia daug dalykų padaryti, pertvarkyti valdymą, nes jie viską kitaip supranta nei mes. Bet šis verslas iš esmės labai naudingas ir pelningas. Tik pažiūrėkite, ką čia Lietuvoje padarė ir kiek iš energetikos užsidirbo viena privati bendrovė", – pusiau juokais, pusiau rimtai dienraščiui sakė B.Lubys.

Jis taip pat pabrėžė, kad Gruzija siūlo koncernui investuoti daugiau, o Lietuvos valdžia stabdo jo investicijas.

"Pas mus sako, kad negalima, daug biurokratijos, o ten iš karto siūlo statyti dvi tris hidrostotis", – bandė valdžiai įgelti verslininkas.

Trukdo ramiai gyventi

"Achemos grupės" vadovas spaudos konferencijoje nepraleido progos sukritikuoti ir kitus politikų darbus. Kalbėdamas apie savo statomų vėjo jėgainių parkus ir sustabdytą gamtinių dujų terminalo projektą, jis pabrėžė, kad "energetikoje yra labai daug stabdžių". Tačiau paprašytas konkretizuoti jis tepasakė, kad priėmus tinkamus sprendimus, Lietuva jau turėtų apie 800 megavatų (MW) galios alternatyvių energijos šaltinių – tarp jų ir kūrenamų atliekomis, vėjo ir vandens elektrinių.

"Mokesčių sistema – ką ir sakyti. Visi matome, kad ji gerėja, visi nešame valdžiai dėkingumo svogūnus ir taip toliau. O jeigu rimtai, tai matome, kad yra padaryta daug klaidų – daugiau, nei pripažįstama, tačiau mūsų (Lietuvos pramonininkų konfederacijos – red. past.) niekas neklausia. Visi viską žino geriau", – ironizavo B.Lubys.

"Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje vyriausybė moka bendrovėms už darbo vietas, už tai, kad jos neiškeltų gamybos į Kiniją ar neuždarytų įmonių. Pas mus nedarbas auga, tai gal kažką panašaus būtų galima pritaikyti ir Lietuvoje. Be to, daugelis sakė, kad 19 proc. PVM yra per daug, vardijo įvairius pavojus verslui. Aš manau, kad tai nėra grėsmė, kitose šalyse PVM dar didesnis. Jei mūsų valdžia būtų viską dariusi racionaliau, galėjo pasiūlyti ir kitus skaičius, nieko tai nenuskriaustų", – dėstė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų