Nenori didinti ne algų, o išmokų Pereiti į pagrindinį turinį

Nenori didinti ne algų, o išmokų

2012-06-20 23:59
Nenori didinti ne algų, o išmokų
Nenori didinti ne algų, o išmokų / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Šiuo metu laužomos ietys dėl minimalios mėnesio algos (MMA) didinimo veikiau susijusios ne su atlyginimų kėlimu verslo sektoriuje, o su valdančiųjų nenoru skirti daugiau valstybės lėšų valdininkų algoms bei išmokoms.

Premjerui A.Kubiliui iškėlus ultimatumą – arba nuo liepos MMA didinama 50 litų, iki 850 litų, arba visai nebus didinama, profsąjungos stojo piestu.

Protestuodami prieš esą populistinius ir neatsakingus ministro pirmininko A.Kubiliaus pareiškimus, nacionalinių Lietuvos profesinių sąjungų centrų atstovai vakar net nedalyvavo neeiliniame Trišalės tarybos posėdyje. Profsąjungų atstovai primena, kad kartu su darbdavių organizacijų atstovais dar balandžio pabaigoje sutarta, jog MMA nuo liepos 1 d. turi didėti iki 900 litų, o nuo 2013 m. sausio 1 d. – iki 1000 litų.

Premjero kancleris Deividas Matulionis laikosi pozicijos, kad Vyriausybės pasiūlymas yra ekonomiškai pagrįstas, nes nė vienoje ES valstybėje šiuo metu nekalbama apie atlyginimų didinimą. "Tokiu atveju profesinės sąjungos turės prisiimti atsakomybę, jei MMA nuo liepos išvis nebus padidinta", – pabrėžė D.Matulionis.

Jeigu profesinės sąjungos imtų blokuoti Vyriausybės pasiūlymą MMA didinti tik 50 litų, sprendimas dėl MMA didinimo gali būti nepriimtas.

Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentės Danguolės Pranckėnienės nuomone, verslui MMA didinimas didelės įtakos neturės. "Darbdaviai suras būdų, kaip nedidinti savo išlaidų, žmonės bus įdarbinami trumpesniam laikui. O padidinus MMA neišvengiamai didės pačios valstybės išlaidos, nes valdininkams algas reiks kelti, taip pat su MMA yra susiję nemažai išmokų", – kalbėjo pašnekovė.

Tarptautinio audito ir mokesčių konsultavimo bendrovių tinklo KPMG Mokesčių skyriaus ekspertė Vita Šumskaitė taip pat atkreipė dėmesį, kad viena iš Vyriausybės neryžto didinti MMA priežasčių – valstybės išlaidų padidėjimas. "Darbuotojų, dirbančių viešajame sektoriuje, atlyginimas yra siejamas su MMA. Be to, padidėtų valstybės išlaidos pašalpoms, nes dalis pašalpų tiesiogiai priklauso nuo MMA dydžio", – sakė ji.

Paklausta apie teigiamus MMA didinimo padarinius V.Šumskaitė sakė neatmetanti galimybės, kad išaugtų gyventojų vartojimas, todėl būtų surenkama daugiau mokesčių į biudžetą. "Taip pat, padidėjus gyventojų pajamų lygiui, tikėtina, sumažėtų asmenų, kuriems būtų skiriamos pašalpos iš biudžeto, skaičius. Tačiau vėlgi atsiranda neigiamas aspektas, susijęs su pašalpų dydžio skaičiavimu, nes kai kurių pašalpų dydis priklauso būtent nuo MMA", – teigė V.Šumskaitė.


Didėtų privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokos

Gyventojai, gaunantys pajamų iš įregistruotos individualiosios veiklos, dirbantys pagal verslo liudijimą, ūkinių bendrijų nariai, individualiųjų įmonių savininkai, advokatai, notarai ir antstoliai kas mėnesį moka 9 proc. MMA PSD įmokas, jos šiuo metu sudaro 72 litus.

Jeigu MMA būtų padidinta iki 850 litų, PSD padidėtų iki 76,5 lito; jeigu MMA būtų padidinta iki 900 litų, PSD mokestis siektų 81 litą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų