1992 m. Klaipėdoje prof. A. Kliševičiaus (1950–2008) iniciatyva buvo organizuota pirmoji Lietuvos šrifto ir kaligrafijos paroda, ir uostamiestis tapo nuolatine šrifto ir kaligrafijos parodų erdve. 2005 m. profesorius parengė albumą „Kaligrafija iš pajūrio“, nuo 2006 m. jo iniciatyva pradėti leisti analogų Lietuvoje neturintys „Kaligrafijos sąsiuviniai“, vyko kaligrafijos meno parodos. Būtent prof. A. Kliševičiaus dėka Klaipėda kurį laiką buvo vadinama kaligrafijos sostine. Tad ir vardas mokyklai pasirinktas neatsitiktinai. O faktas, kad ši kaligrafijos ir rašto meno mokykla savo veiklą pradėjo 2019 m. – sukakus 100 metų, kai tuometiniame Vilniaus universiteto Dailės skyriuje įvestas šrifto kursas ir pradėta mokyti kaligrafijos, tikėkime, lems ilgą ir prasmingą prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokyklos gyvavimą Klaipėdoje.
Penkios dienos su rašto menu
2019 m. įvyko pirmieji Kaligrafijos ir rašto meno mokyklos renginiai. Šiais metais praktiniuose kūrybiniuose užsiėmimuose visų besidominčiųjų lauks rašto meno pasaulyje žinomi profesionalūs kaligrafai Lidija Kuklienė, doc. Mindaugas Petrulis, grafikos dizaineris Virginijus Bakas ir Suomijos kaligrafų asociacijos vadovė Paulina Yliniitty.
Organizatorių nuotr.
Tenka apgailestauti, kad paskelbtas karantinas sutrukdė atvykti profesionaliai kaligrafei iš Italijos Elenai Pellicoro. Menininkė planavo vesti užsiėmimus, kuriuose dalyviai turėtų galimybę įgyti žinių apie iškilaus reljefo kaligrafiją bei kirigami techniką. Šios itin įdomios kūrybinės dirbtuvės perkeltos į 2021 m. mokyklos užsiėmimų tvarkaraštį.
Kaligrafės L. Kuklienės kūrybinėse dirbtuvėse „CALLIBOOK“ laukiami besidomintys knygomis, kuriamomis kaligrafine raiška. Šiose dirbtuvėse dalyviai naudos netradicines kūrybines technikas, eksperimentuos, ieškos įtaigių sprendimų, pasirinktomis technologijomis patys įriš savo knygas.
Doc. M. Petrulio vedamų kūrybinių užsiėmimų dalyviai eksperimento keliu aiškinsis tradicinių ir netradicinių įrankių paliekamų pėdsakų įvairovę, jų galimybių panaudojimą kaligrafijoje.
Suomijos kaligrafų asociacijos vadovė P. Yliniitty ves kūrybines dirbtuves „Lotynų abėcėlės ir kirilicos vizualios sąsajos“. Dirbtuvių dalyviai susipažins su Vyaz stiliaus raidžių rašymo ypatumais ir kiekvienas sau užrašys kirilicos stiliaus abėcėlę. Šios dirbtuvės vyks nuotoliniu būdu.
Beveik savaitę vyksiančios Kaligrafijos ir rašto meno mokyklos kūrybinės dirbtuvės finišuos dizainerio V. Bako kūrybiniu-praktiniu užsiėmimu „Piešto simbolio transformacija į funkcionalų šriftą“. Jo metu mokyklos dalyviai turės galimybę ne tik stebėti, kaip prieš tai vykusių lektorių dirbtuvėse jų sukurti vienokios ar kitokios formos simboliai tampa funkcionalaus šrifto elementais, bet ir dalyvauti naujo šrifto kūrybos procese.
Organizatorių nuotr.
Visi Kaligrafijos ir šrifto meno mokyklos užsiėmimai vyks rugsėjo 22–26 d. patogiu laiku, t. y. antroje dienos pusėje, KKKC Meno kiemo dirbtuvėse (Bažnyčių g. 4, Klaipėda). Detalius dirbtuvių tvarkaraščius ir kitą informaciją, susijusią su prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla, rasite mokyklos interneto puslapyje: www.ink4.art/.
Bibliotekoje – šiuolaikinės Lietuvos kaligrafijos paroda
Įdomios kūrybinės dirbtuvės – dar ne viskas, ką siūlo ir kur nori jus pakviesti Kaligrafijos ir rašto meno mokyklos organizatoriai. Šiais metais mokyklos renginių kontekste klaipėdiečiai kviečiami aplankyti parodą „Šiuolaikinė Lietuvos kaligrafija“, kurioje bus galima pamatyti tiek vyresnės kartos kaligrafų Alberto Gursko, Broniaus Leonavičiaus, tiek jaunosios kartos menininkų Vaivos Čyvaitės, Gretos Suraučiūtės ir kitų darbus, sukurtus naudojant įvairias technikas ir medžiagas. Ekspozicijoje bus pristatyti ir klaipėdiečio kaligrafo, mokyklos lektoriaus doc. M. Petrulio darbai.
Organizatorių nuotr.
Pasak parodos kuratorės Daliutės Ivanauskaitės, šiandien, kai randantis įvairioms informacinėms technologijoms keičiasi šrifto ir kaligrafijos poreikiai, o teksto įskaitomumas tampa antraeiliu ar net nebūtinu dalyku, vis labiau imamas vertinti kaligrafijos meno poveikis dvasiniam žmogaus tobulėjimui, autoriaus ir žiūrovo estetinės pajautos ugdymui.
Paroda veiks rugsėjo 15 d. – spalio 12 d. Klaipėdos m. savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9. Parodos lankymo laikas I–V nuo 10 iki 19 val., VI nuo 10 iki 17 val.
Naujausi komentarai