Slalomo vingiai
Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų nariai buvo pakviesti į Klaipėdos profesinio mokymo ir reabilitacijos centro autodromą.
"Renginio tema – "Saugus greitis versle ir kelyje". Norime išmokyti vairuoti greitai ir saugiai. Tad svečių laukia daugybė išbandymų, vienas jų – slalomo trasa. Vairuotojai turi įveikti trasą su ant automobilio kapoto pritvirtinta lėkšte, kurioje yra kamuoliukas. Vienas netikslus vairuotojo judesys ir kamuoliukas iššoks iš jam skirtos vietos", – apie svečiams parengtus išbandymus pasakojo Sektorinio praktinio mokymo centro ir autodromo vadovas Mindaugas Ramonas.
Platus paslaugų spektras
Autodromas įkurtas Klaipėdos profesinio mokymo ir reabilitacijos centro praktinio mokymo bazėje Ketvergiuose. Veikiausiai tik nedaugelis žino, kad šalia uostamiesčio veikia ypatingų paslaugų galintis pasiūlyti centras.
Jame organizuojamas beveik visų vairuotojų kategorijų mokymas. Čia lengvųjų automobilių vairuotojai tobulina įgūdžius, čia žinias gali pagilinti vairuotojai, kurie veža pavojingus krovinius. Taip pat suteikiama galimybė mokytis autobusų ir krovininių automobilių bei elektro- ar autokrautuvų vairuotojams.
Be puikiai įkurtos mokymo klasės bei kompiuterinės technikos, centre veikia specialus simuliatorius, leidžiantis imituoti įvairias situacijas kelyje, pasipraktikuoti vairuoti automobilį skirtingomis oro sąlygomis.
Vieną autodromo trasų vakar išmėginęs įmonės "Klaipėdos apdaila" vadovas Mangirdas Šlyžius prisipažino, kad buvo nustebintas to, ką gali pasiūlyti šis autodromas.
"Mes bendradarbiaujame su centru, čia buvo paruošti mūsų specialistai. Manau, ši profesinio mokymo įstaiga turi labai daug perspektyvų. Aš, kaip verslo atstovas, įsitikinau, kad statybininkų rinkoje katastrofiškai trūksta. Tie, kurie nors šio to verti, išvažiavo dirbti į užsienį, todėl prie centro prijungus vadinamąją statybininkų mokyklą ši profesinio mokymo įstaiga tapo rimtu konkurentu kitoms mokykloms", – pastebėjo B.Šlyžius.
Imituoja slydimą
Autodromo teritorijoje didžiausio susidomėjimo sulaukia slidžių dangų trasos.
"Daugiausia avarijų nutinka slidžiuose keliuose. Mes turime austrų gamybos įrangą, kuri gal imituoti slidžią dangą. Patiriamas tas pats jausmas, kurį išgyvena vairuotojas, kai jo automobilis tampa nevaldomas ir ima slysti. Įgūdžiams slidžiame kelyje tobulinti įrengtos dvi trasos. Antras išbandymas – slidžios nuokalnės įveikimas", – pasakojo M.Ramonas.
Vairuotojas mokomas kilus stresinei situacijai tinkamai reaguoti ir imtis tokių veiksmų, kad automobilis kuo greičiau taptų stabilus ir valdomas.
"Tenka "perlaužti" įprastą mąstymą. Pradėjus slysti automobilio galinei daliai, žmogus dažniausiai sutrinka. Mokoma vienintelės taisyklės – sukti vairą į tą pusę, į kurią sukasi automobilio galinė dalis. Taip automobilis išliks stabilus, o tada galima imtis ir tolesnių veiksmų", – tikino specialistas.
Specialioje trasoje vairuotojui prieš akis netikėtai išdygsta fontanų lietus. Tai reiškia, kad tokiu būdu sukuriamas netikėtas kliūties efektas. Vairuotojas mokomas išvengti kliūties, nes realiame gyvenime tai reikštų susidūrimą su kitu automobiliu ar laukiniu gyvūnu. Jau sausame kelyje toks manevras įvarytų baimės, o slidžiame kelyje vairuotojas sėkmingai išvengs nelaimės, jei turės išmonės, praktinių įgūdžių ir savitvardos.
"Viso to galime pamėginti išmokyti. Trasoje nebūtina važiuoti greitai. Dažniausia tai yra nedidelis, vos 30–45 km/h greitis. Bet reikia puikios reakcijos ir išlavintų įgūdžių", – kalbėjo M.Ramonas.
Emocijų fontanai
Vakar autodromo trasoje rungęsi žinomi Klaipėdos krašto verslininkai priminė legendinės televizijos laidos "Aukščiausia pavara" vedėjus. Tiek vyrai, tiek moterys cypdė automobilių padangas, spaudė greičio svirtis ir kiekvieną ratą lydėjo šūksniais.
Įmonės "Prototechnika" regiono vadovė Alina Beržinienė, išbandžiusi slystančio automobilio suvaldymo gudrybes, vos tik išlipusi iš mašinos atsiduso, kad nieko geresnio nėra patyrusi.
"Sunku apsakyti, kaip tai yra šaunu. Kiekvienas, kuris dar tik turi išlaikyti vairavimo egzaminą, būtinai turėtų išmėginti šias trasas. Tai neįkainojama patirtis. Mūsų įmonės darbuotojams tenka važinėti įvairiu oru ir įvairiais keliais. To, ką čia galima išmokti, niekur nepakartosi", – kalbėjo A.Beržinienė.
Moteriai pritarė ir kita šio mini ralio dalyvė, žinomo vyndario Česlovo Ramoškos žmona Tatjana.
"Fantastiškas jausmas. Spaudžiau, kiek tik galėjau", – šypsojosi T.Ramoškienė.
Skandinavų požiūris – kitoks
Klaipėdos profesinio mokymo ir reabilitacijos centro Vairuotojų mokymo skyriaus vadovas Tomas Simaitis akcentavo, kad autodromas nėra skirtas adrenalino fanatikams.
"Svarbu ne tik išmokti vairuoti slidžia danga, svarbu išmokti vairuoti taip, kad netektų patirti automobilio mėtymo, nestabilumo ir slydimo. Nė vienas neturime vairuoti ekstremaliai. Pats pavojingiausias yra tas vairuotojas, kuris turi šiokių tokių įgūdžių ir nejaučia baimės. Jis galvos, kad gali suvaldyti situaciją, o dažniausiai nutinka priešingai", – pažymėjo Vairuotojų mokymo skyriaus vadovas.
Specialistai su šypsena žiūri į tokius vairuotojus, kurie važinėdami automobiliais maigo mobiliuosius telefonus, nesilaiko saugaus greičio reikalavimų.
"Perdėtas pasitikėjimas gali pakišti koją. Tačiau atnaujinti žinias yra būtina. Autodrome įgyti įgūdžiai gali padėti išsaugoti gyvybę ar transporto priemonę. Tačiau štai Skandinavijoje net pradedantiems vairuotojams privaloma išbandyti slidžios dangos vairavimo kurus", – pastebėjo T.Simaitis.
Atviri visuomenei
Klaipėdos profesinio mokymo ir reabilitacijos centro autodromas sulaukia apie 150 sunkvežimių ir autobusų vairuotojų per mėnesį.
Tačiau vairuotojų mokymo specialistus džiugina ne tik naujokų apsilankymai.
"Atvažiuoja šeimos, skiria tam laiko ir pinigų. Nusprendžia vyras, kad žmona turi pagerinti vairavimo įgūdžius. Ir tai labai sveikintina, žmonės investuoja į savo saugumą", – pastebėjo T.Simaitis.
Autodromas yra atviras bet kuriam privačiam vairuotojui, bičiulių grupei, kurie nori išbandyti slalomo ar slidžios dangos trasas.
Dažnai autodromo siūlomomis paslaugomis domisi nedidelės įmonės, kurių darbuotojai privalo daug laiko praleisti vairuodami. Tai ir smulkios siuntų kompanijos ar net farmacijos įmonės, kuriose dailiosios lyties atstovės sudaro daugumą.
"Galime pasiūlyti kelių valandų užsiėmimus, kur žmonės ne tik pagilins praktines žinias, bet ir patirs daug puikių emocijų", – akcentavo Klaipėdos profesinio mokymo ir reabilitacijos centro direktorė D.Martišauskienė.
Praėjusį savaitgalį autodrome ratus suko Pajūrio slalomo dalyviai. Tai jau ne pirmas šių varžybų organizatorių renginys autodrome.
Naujausi komentarai