Papiktino politikų požiūris
Per pastarąjį Klaipėdos miesto tarybos posėdį, kai prasidėjo pats naujo miesto biudžeto svarstymo įkarštis, uostamiesčio mero pavaduotojas Artūras Šulcas savo feiskuko paskyroje pasidalijo straipsniu apie nuslėptą Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkės Lauros Matjošaitytės "Naisių vasaros" tyrimą ir užrašė: "Kažką ji man primena. Atsimenu. Kildišienę."
Netikėtai šį įrašą pastebėjęs vienas pilietiškas klaipėdietis ne juokais supyko.
"Aš esu rinkėjas. Balsavau už kai kuriuos šiuos žmones. Ir jie dabar iš manęs tyčiojasi. Ar miesto pinigų skirstymas – nesvarbus dalykas? Svarbiau pigūs pokštai ir dar pigesnis virtualus žaidimas politiku? Juolab A.Šulcas nuolat "tūno" feisbuke, tai matosi pagal jo įkeltus įrašus ar pasidalintus straipsnius", – įtarė akylai politikus stebintis žmogus.
Balsavau už kai kuriuos šiuos žmones. Ir jie dabar iš manęs tyčiojasi.
Vyras teigė, jog pastebėjęs, kad, užuot sprendę svarbius klausimus, politikai neretai atsikirtinėja vieni kitiems feisbuke ir riejasi jau ne tik tiesiogiai, bet ir virtualioje erdvėje.
"Suprantu, kad net jie suvokia, jog ne visada gražiai atrodo rėkaudami, ypač kai ir konkurentas neieško žodžių kišenėje. O tarybos posėdžiai juk transliuojami viešai, kas norėtų apsijuokti? Todėl dabar ir pešasi feisbuke", – mano klaipėdietis.
Atsakė dainos žodžiais
Mero pavaduotojas A.Šulcas šios klaipėdiečio kritikos nepriima, nors yra vienas aktyviausių socialiniuose tinkluose darbo metu.
"Mano prievolė yra darbas su rinkėjais. Lygiai taip pat aš atsiliepiu telefonu, lygiai taip pat bendrauju su žmonėmis užkalbintas gatvėje, atsakau elektroniniu paštu. Bendravimas feisbuke yra viena bendravimo su rinkėjais formų. Taip, tą darau net per tarybos posėdį, nes tada būna daugiausia laiko, juk visą tą informaciją jau būnu girdėjęs ir skaitęs penkis kartus. Bendrauti reikia visada ir visur. Turi būti atviri visi langai ir visos durys", – tikino A.Šulcas.
Vicemeras pabrėžė, jog yra politikas, kuris turi bendrauti su savo rinkėjais.
Esą, jei jis savo paskiroje paskelbtų fotografijas su gėlytėmis ar kačiukais, tada gal būtų galima suabejoti, ar naudojimasis feisbuku yra tikslingas, tačiau A.Šulcas tikino, jog dalijasi politinėmis aktualijomis.
"Tą patį gali daryti visi mano kolegos. Kodėl nedaro? "Negaliu atsakyti už visą Odesą" (dainos iš sovietinio filmo "Du kariai" žodžiai – A.D.). Manyčiau, kad politikai turi bendrauti ir nieko neslėpti. Be to, neigiamai vertinu draudimą visiems savivaldybėje naudotis socialiniais tinklais. Tai gal tada drauskime ir telefonu kalbėtis? Suprantu, kad Lietuva yra draudimų šalis, nors tai Konstitucijoje ir neparašyta", – ironizavo A.Šulcas.
"Patinka" erotiškos merginos
Feisbuko paskyras turi daugelis Klaipėdos tarybos narių, tačiau ne visi yra aktyvūs vartotojai.
Kai kurie puslapius turi susikūrę tik prieš metus, kiti jau keletą metų nėra paskelbę jokio įrašo ar fotografijos.
Tačiau yra tokių politikų, kuriems, beje, nei pagal politines pažiūras, nei pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus tikrai nederėtų domėtis nepilnametėmis, su jomis flirtuoti virtualioje erdvėje ar juolab prie jaunų, erotika alsuojančių merginų nuotraukų spausti "patinka".
Juk prie kiekvieno tokio paspaudimo lieka pavardė ir labai keistai atrodo, kai solidus pusamžis politikas, deklaruojantis dorą, viešai domisi tokiomis nuotraukomis.
Nuo bilietų iki kačiukų
Per pastarojo tarybos posėdžio batalijas, vasario 21-ąją, politikė Nina Puteikienė feisbuke turėjo laiko pasipiktinti pinigų paskirstymu sportui ir savo paskyroje paliko ilgą įrašą apie tai.
Tarybos narys Tomas Meškinis pasidalijo vienos televizijos žinių reportažo nuoroda, o politikė Lilija Petraitienė – informacija apie pigius bilietus į populiarią operetę.
Vis dėlto dauguma tarybos narių per posėdžius feisbuke nenaršo.
Jų įrašai atsiranda po darbo valandų, savaitgaliais ar švenčių dienomis. Dalijamasi dekoratyvinėmis savo pačių ar šeimos narių nuotraukomis įvairiomis progomis, tačiau pasitaiko ir tokių, kurie dalijasi "kačiukų ir gėlyčių" fotografijomis.
Veto socialiniams tinklams
Ne visi Klaipėdos savivaldybės administracijos darbuotojai, skirtingai nei politikai, turi galimybę darbo metu naudotis socialiniais tinklais.
Ribojimai po spaudoje kilusio triukšmo įsigaliojo 2013 m. spalį, kaip teigė savivaldybės Informavimo ir e. paslaugų skyriaus vadovė Vilija Venckutė-Palaitienė, efektyvinant sistemų veiklą.
"Buvo tokių momentų, kai net iki 50 procentų informacinio srauto užimdavo feisbuke skelbiamų videožinučių peržiūros. Kilo klausimas, kiek tai susiję su tarnybos veikla. Mums reikėjo galvoti, kaip perskirstyti srautus, kad savivaldybės interesai – teikti paslaugas plačiąja prasme būtų vykdomi pirmiausia, o laisvalaikis – po to. Todėl buvo apsispręsta lokaliame savivaldybės tinkle uždrausti naudojimąsi feisbuku", – dėstė V.Venckutė-Palaitienė.
Kai kam padarė išimtis
Suprasdami, kad kai kurie padaliniai naudotis feisbuku poreikį turi, atskiru prašymu prieigą suteikdavo.
Šiuo metu tik maždaug kas dešimtas savivaldybės darbuotojas darbo reikalais turi galimybę naudotis feisbuku. Kam to reikia?
"Pirmiausia, politiniams vadovams, nes jiems tai yra vienas bendravimo būdų su rinkėjais. Jiems niekada nebuvo apribota galimybė naudotis feisbuku. Dar socialiniais tinklais gali naudotis kai kurių tiriamąjį darbą atliekančių skyrių darbuotojai, pavyzdžiui, Socialinės paramos, Viešosios tvarkos skyriai, kuriems neretai reikia apie gyventoją žinoti daugiau, nei jis deklaruoja. Sakykime, žmogus tikina, kad jis gyvena skurdžiai ir prašo jam skirti pašalpą, o patikrinus jo feisbuką paaiškėja, kad tai neatitinka tos gyvenimo tikrovės, kurią atspindi atnešti dokumentai", – pasakojo V.Venckutė-Palaitienė.
Dar feisbuku savivaldybėje turi teisę naudotis jaunimo reikalų koordinatorius, teisininkai, viešųjų ryšių poskyrio bei kai kurių kitų padalinių darbuotojai.
Praktika neleisti darbuotojams naudotis feisbuku darbo metu naudojama ne vienoje valstybinėje įstaigoje.
"Techninei infrastruktūrai, kuriai keliami duomenų apsaugos reikalavimai, prieigos turi būti ribojamos, ypač tiems, kurie dirba su asmens duomenimis ar slaptumo požymių turinčia informacija, nes jungtis į viešuosius interneto tinklus per tą patį ryšį nėra saugu", – pabrėžė V.Venckutė-Palaitienė.
S.Budinas darbo metu nesinaudoja
Vis dėlto savivaldybės darbuotojai šiuo metu prie socialinių tinklų gali prisijungti naudodamiesi privačiais mobiliaisiais telefonais.
Šito savivaldybės vadovai nekontroliuoja, nes tai yra darbuotojo atsakomybės klausimas.
"Sakykime, darbuotojas X darbo metu naršė socialiniuose tinkluose ar rašė netinkamo turinio komentarus ir panašiai. Toks faktas yra lengvai fiksuojamas ir žmonės neturėtų užsimiršti. Tokiu atveju atliekamas tarnybinis tyrimas ir nustatoma, kas ir kaip", – paaiškino V.Venckutė-Palaitienė.
Prieigą prie socialinio tinklo turi savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas, jo pavaduotojai – ne.
Tačiau pats direktorius darbo metu feisbuku nesinaudoja.
Aktyviai feisbuke reiškiasi jo naujasis pavaduotojas Olegas Mariničius, tačiau naudodamas savo, bet ne savivaldybės resursus.
Jo pirmtakas Aleksandras Michailovas tokios iniciatyvos nerodė. O.Mariničiaus tekstai feisbuke susiję išimtinai su miesto reikalais.
Antroji administracijos direktoriaus pavaduotoja Elida Mantulova feisbuke įrašus ir nuotraukas skelbia ne darbo metu.
Kitų departamentų vadovai feisbuko paskyrų arba neturi arba nėra aktyvūs vartotojai.
Naujausi komentarai