Prisidengiant pažadais...
Paskutinioji iš savivaldybių esančių prie jūros automobilių stovėjimo aikšteles apmokestino Klaipėdos rajono savivaldybė. Statyti automobilius aikštelėse prie Karklės, Olando Kepurės ir pakelėse kainuos 30 euro centų už valandą.
Diskusijos įvesti ar ne naujus mokesčius bene labiausiai laukiniame Lietuvos pajūryje truko apie dvylika metų. Mokesčius Klaipėdos rajono savivaldybė įvedė prisidengdama skambiomis frazėmis, kad reikia įrenginėti naujus pėsčiųjų ir dviračių takus, naujas aikšteles automobiliams.
Iškeltas netgi pažadas šiemet privažiavimui į Karklę gerinti skirti 300 tūkst. eurų, o per artimiausius metus į pajūrio ties Karkle infrastruktūros gerinimą investuoti per 4,2 mln. eurų.
Klaipėdos rajono savivaldybė pajūryje ketina statyti keturis parkomatus. Tai kainuos apie 35 tūkst. eurų. Dar apie septynis tūkst. eurų kainuos parkomatų administravimas. Iš pajūrio per metus tikimasi surinkti apie 15 tūkst. eurų.
Kyla klausimas, kam reikalingas toks apmokestinimas, kuris atsipirks ne greičiau nei per penkis metus?
Apmokestintas Lietuvos pajūris
Dabar visas Lietuvos pajūris nuo Nidos iki Palangos vasarą yra apmokestintas. Neapmokestinta vieta išliko tik Šventoji. Bet ir dėl jos būta diskusijų – ar nevertėtų įvesti vien kartinį 5 eurų įvažiavimo mokestį.
Kai kurios teritorijos, kaip Kuršių nerija iš viso tampa vieta, kurią galės lankyti tik išskirtiniai turtinti Lietuvos žmonės. Nuo birželio 20 dienos iki rugpjūčio 20 dienos už įvažiavimą į Kuršių neriją iš viso reikės mokėti 20 eurų už lengvąjį automobilį ir autobusą iki 30 vietų, o už gyvenamąjį namelį ant ratų – 30 eurų.
Palangoje automobilio rinkliavos priklausomai nuo zonos kainuoja nuo 60 euro centų iki 1,7 euro. Papildomai Palangoje tebeveikia ir „pagalvės“ mokestis – 1 euras už naktį suaugusiam asmeniui, nors jį buvo ketinama panaikinti. Planuotas 5 eurų įvažiavimo mokestis ir šiais metais dar neįvestas.
Visas Klaipėdos miesto pajūris nuo Melnragės iki Karklės, kur prasideda Klaipėdos rajono riba yra pažymėtas žalia spalva. Joje automobilio parkavimas kainuoja nuo 30 euro centų už valandą. Klaipėdos miesto ribos Smiltynėje yra pažymėtos raudina spalva. Čia automobilio parkavimas vieną valandą kainuoja 90 euro centų. Nenuostabu, kad Smiltynė, kaip ir Klaipėdos miesto senamiestis, kurie tokie brangūs automobiliams, yra labiausiai merdintys Klaipėdos miesto plotai.
Lygina su aptvertais ežerais
Pajūrio apmokestinimą žmonės priima ypač nepalankiai. Neseniai teko nugirsti kelių vyriškių iš Plungės pokalbį, kurie teigė, kad nei į Klaipėdos, nei į Palangos paplūdimius nevažiuoja.
Jie sakė atradę Latvijos pajūrio poilsio vietą Papėje.
Čia esą žmonių mažiau, pajūris švarus, papildomų rinkliavų neima. Netgi galima susirasti pigius poilsio namus, kur dviviečio kambario nuoma parai kainuoja vos 30 eurų. Kai kur numerį galima išsinuomoti ir už 20 eurų.
Dėl įvairių rinkliavų, „pagalvės“, įvažiavimo mokesčių gerokai pabrangintas Lietuvos pajūris vis labiau piktina žmones. Teoriškai Lietuvos pajūris nėra atitvertas tvoromis kaip tai atsitiko su dalimi Lietuvos ežerų pakrančių.
Tačiau žmones linkę pajūrį lyginti su atitvertais ežerais. Kokia nauda, kad nėra tiesioginių tvorų, jei vis didėjančios kainos tampa tarsi užraktai?
Naujausi komentarai