Stogo virš galvos išsinuomoti ieškojęs klaipėdietis užkibo ant greito pelno medžiotojų jauko. Už nemenką išankstinį tarpininkavimo mokestį jis gavo sąrašą, kuriame, kaip jis pats įtaria, – neegzistuojantys numeriai, nenuomojami butai ir išgalvotos kainos.
Pirma pinigai, paskui butas
Daugeliui žinoma, jog išsinuomoti butą Klaipėdoje – sudėtingas reikalas. Didžiuma spaudoje ar internete įdėtų skelbimų – nekilnojamojo turto agentūrų. Butų nuomos pasiūlymų teikiančių savininkų – retenybė.
Ieškantieji gyvenamosios vietos dažniausiai ir patys priversti pagalbos kreiptis į tarpininkavimo paslaugas teikiančias agentūras. Tačiau kai kurie lieka it musę kandę, nes susiduria su abejonių keliančiais paslaugos siūlytojais.
"Vienas skelbimas mane sudomino, todėl ir atvykau į agentūrą. Prieš tai kalbant telefonu įmonės darbuotoja sakė, kad vadinamasis agentūros mokestis mokamas tik sėkmės atveju, tai yra – jeigu nuspręsiu butą nuomotis", – pasakojo naujo būsto nesėkmingai ieškojęs Kęstutis Rumšas.
Vis dėlto atvykęs į Taikos pr. įsikūrusią nekilnojamojo turto nuomos agentūrą, vyras buvo supažindintas su tarpininkavimo sąlygomis: pirma pinigai, o tada – kontaktai.
Garantijos nesuteikia
Už tarpininkavimo paslaugą K.Rumšas sumokėjo 120 litų, jam buvo pateiktas keliasdešimties butus Klaipėdoje nuomojančiųjų sąrašas.
Sudarytoje sutartyje numatyta, jog mokestis yra vienkartinis, ir pinigai nebus grąžinami. Vienas dokumento punktų teigia, jog agentūra neatsako už pokalbio rezultatus su nuomotoju, o buto klientui ieškoma 20 kalendorinių dienų.
Jeigu klientas atsisakytų apžiūrėti jam siūlomą butą, agentūra gali nutraukti buto paieškas.
"Apie tą butą, kuris mane sudomino, daugiau informacijos taip ir negavau, bet įmonės darbuotoja mane patikino, jog yra kitų, kur kas patrauklesnių, pasiūlymų ir butą man suras per trumpiau nei mėnesį", – prisiminė pašnekovas.
Dabar vyras spėja, jog jį sudominęs skelbimas galėjo būti išgalvotas, esą vėliau pastebėjo ne vieną su tomis pačiomis nuotraukomis.
Sąrašas sukėlė abejonių
Kelias atostogų dienas turėjęs klaipėdietis nusprendė nelaukti ir suskubo skambinti būstų savininkams.
"Telefono numerių buvo nemažai, todėl dar tą pačią dieną ruošiausi apžiūrėti bent kelis butus", – dėstė žmogus.
Iš daugiau nei dvidešimties pateiktų kontaktų apžiūrėti pavyko tik du butus, kurie nė iš tolo neatitiko su agentūros darbuotoja aptartų kriterijų.
"Mane aptarnavusiai Aušrai Gudžiūtei pabrėžiau, jog manęs nedomina kambariai bendrabučiuose, kad norėčiau geros būklės buto ir esu pasirengęs tam skirti reikiamą pinigų sumą. Ji mane užtikrino, kad problemų surasti butą nekils", – piktinosi vyriškis.
K.Rumšas pasakojo, jog nuvykęs susitikti su dviem butų savininkais, kuriems pavyko prisiskambinti, buvo nustebintas.
Pastarieji būstą nuomojo visai kitomis kainomis, vienas jų siūlė trumpalaikę nuomą vienai ar kelioms paroms.
Paklausta, kodėl siūlomi nuomos variantai neatitinka K.Rumšo išsakytų lūkesčių, A.Gudžiūtė atrėžė, jog tie patys pasiūlymai pateikiami visiems klientams ir speciali atranka neatliekama.
"Jeigu randame kokį tiksliai atitinkantį pasiūlymą, tai informuojame papildomai", – patikino vadybininkė.
Sulaukę skambučio nustebo
Vėliau agentūros kliento laukė dar didesnis nusivylimas. Toliau nurodytais numeriais skambinėjęs K.Rumšas teigė girdėjęs tą patį operatorės atsakymą: "Numerio, kurį surinkote, nėra".
Keletas atsiliepusių "nuomotojų" nustebo išgirdę klausimą, ar gali susitikti buto apžiūrai, nes būsto jie apskritai nenuomoja.
Kai kurie butų savininkai esą pasakojo, jog sulaukia daug skambučių, nors būstą išnuomojo jau prieš keletą mėnesių ir apie tai informavo nekilnojamojo turto agentūrą.
"Buvo keli, kuriems paskambinau, ir jie man pasakė, jog jokio buto nenuomoja ir net gyvena ne Klaipėdoje. Tie žmonės patarė nutraukti ryšius su ta agentūra", – pasakojo K.Rumšas.
Klientą bandė raminti
Klaipėdietis nusprendė dar kartą apsilankyti agentūroje ir informuoti, su kokiomis kliūtimis susiduria.
Pašnekovo teigimu, agentūros darbuotoja nenustebo ir bandė raminti širstantį K.Rumšą, – esą tai yra normalu, nes šiuo metu butų paklausa keliskart viršija pasiūlą.
Tarpininkė ant lapelio užrašė dar kelių nuomotojų kontaktus ir pateikė numerį, kuriuo klaipėdietis turėjo siųsti trumpąsias žinutes su naujų kontaktų prašymu.
"Kiekvieną dieną rašiau žinutes, bet naujų pasiūlymų gavau vos kelis, kurie, kaip ir anksčiau pateiktame sąraše, buvo išgalvoti", – įtarė klaipėdietis.
Nereikia "miegoti"
Vos paminėjus, jog "Klaipėda" bendravo su nepatenkintu klientu, agentūros "Butų nuoma" vadybininkė A.Gudžiūtė ėmė vardyti galimai besikreipusiųjų vardus.
"Leiskite, atspėsiu, ar ne ponas Nerijus?" – tai, kad nesklandumų teikiant tarpininkavimo paslaugas išties būta, neslėpė agentūros darbuotoja.
Klausimą, kodėl pateiktame sąraše didžioji dauguma netikrų numerių, A.Gudžiūtė atrėmė nė nemirktelėjusi.
Ji sakė galinti užtikrinti, jog absoliučiai visi numeriai yra tikri, o jeigu žmogus nepuola skambinti vos gavęs kontaktus – normalu, kad pasiūlymai dingsta.
"Visi numeriai yra tikri, mes kiekvieną rytą darbą pradedame tuo, jog tikriname, ar butai dar nuomojami ir kada savininkai gali susitikti su klientais", – nukirto vadybininkė.
Esą butai uostamiestyje išnuomojami per kelias valandas, todėl skambinti ir rezervuoti laiką susitikimui reikia nedelsiant.
"Kai jau išsimiega žmonės, pasirodo, kad butas jau išnuomotas", – klientų neveiklumu stebėjosi agentūros atstovė.
Reikalauja iniciatyvos
Su agentūra sudarytoje sutartyje pažymėta, jog apie naujus pasiūlymus klientas informuojamas asmeniškai darbo dienomis po 12 val. SMS žinute.
"Tiems, kurie į mus kreipiasi ir prašo naujų pasiūlymų, ir siunčiame", – aiškino A.Gudžiūtė.
Nukentėjęs klaipėdietis prisiminė, jog pirmą kartą susitikus su agentūros atstove buvo pabrėžta, jog laukiama iniciatyvos iš paties kliento.
Jeigu pats žmogus nesilanko agentūroje, kasdien neskambina, tai jo būsto paieškos yra pasmerktos pražūčiai, ir visai nesvarbu, kiek privalomų išankstinių įmokų jis jau sumokėjo.
Kova su vėjo malūnais
Teisėsaugininkai tikina, jog dėl tokių atvejų besikreipiančiųjų išties pasitaiko, tačiau tai nėra masinis reiškinys.
"Kai žmogus kreipiasi į agentūrą, pirmiausia reikėtų žiūrėti, ką jam sutartyje pateikia verslininkas. Paprastai tai būna standartinės sutartys, kuriose klientas neturi jokių teisių", – aiškino Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo biuro Ekonominių nusikaltimų skyriaus viršininkas Tomas Balčius.
Praktika byloja, jog dažniausiai pagal sutartį agentūros savo įsipareigojimų laikosi, nes sutartys sukurptos taip, kad agentūra dėl nieko neįsipareigoja ir neprisiima atsakomybės.
"Jie sutarties nepažeidžia, nes nieko neįsipareigoja, o tada žmogui tampa sunku kuo nors padėti", – kovą su vėjo malūnais apibendrino pareigūnas.
Siūlo konsultuotis
Geriausia apsisaugojimo priemonė – neskubėti pasirašyti sutarties. Nors iš pirmo žvilgsnio ši ir gali pasirodyti lengvai suprantama, tačiau, jeigu abejojama savo teisine kompetencija, reikėtų pasikonsultuoti ir su teisininkais.
"Aš taip pat galiu už keliasdešimt litų sugalvoti dešimt adresų, pagal kuriuos jūs nieko nerasite", – ironizavo T.Balčius.
Pašnekovas ragino atkreipti dėmesį į tai, ką įsipareigoja nekilnojamojo turto nuomos tarpininkavo paslaugą teikianti agentūra.
"Svarbiausia, kad žmogus pats skaitytų, kas rašoma sutartyje, o ne klausytų, ką jam žada brokeris", – patarė T.Balčius.
Privalo atlyginti nuostolius
Jeigu vis dėlto teko užkibti už greito pelno mėgėjų kabliuko, galima kreiptis į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą ir reikalauti, kad būtų nustatyta, ar sutartis nepažeidžia vartotojo teisių.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Teisės ir personalo skyriaus vedėja Audronė Kaušylienė informavo, kad tarnyba tokio pobūdžio skundų nėra gavusi.
"Pažymėtina, jog Civilinio kodekso 6.256 straipsnyje nustatyta, kad kiekvienas asmuo privalo tinkamai ir laiku vykdyti savo sutarties prievoles. Asmuo, neįvykdęs ar netinkamai įvykdęs savo sutartinę prievolę, privalo atlyginti kitai sutarties šaliai šios patirtus nuostolius, sumokėti netesybas. Kai sutarties prievolės neįvykdo ar netinkamai ją įvykdo įmonė, tai ji atsako visais atvejais, jei neįrodo, kad prievolės neįvykdė ar netinkamai ją įvykdė dėl nenugalimos jėgos, jeigu įstatymai ar sutartis nenumato ko kita", – patikino A.Kaušylienė.
Komentaras
Remigijus Jakštas
Advokatas
Paprastai sudarant buvo nuomos tarpininkavimo sutartį įmokos nebūna didelės. Jeigu kaina svyruoja apie 100 litų, tai yra per maža suma, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas. Nors formaliai tai lyg ir yra sukčiavimas. Vis dėlto teismų praktikoje pasitaikė tokių bylų. Tačiau jų silpnoji vieta – paprastai iš keliasdešimties netikrų numerių bent pora būna tikri. Tikėtina, kad dėl šio fakto policija atsisakytų pradėti ikiteisminį tyrimą, tačiau tokį sprendimą galima skųsti. Jeigu žmogus būtų pakankamai užsispyręs bei turėtų užtektinai laiko ir lėšų, tokią bylą laimėti galima. Nesunku įžvelgti sukčiavimo požymių tokiuose veiksmuose pagal Baudžiamojo kodekso 182 straipsnį.
Naujausi komentarai