Daugiabučių namų gyventojai tampa kaimynų, kurie savo butuose nelegaliai sumontavo papildomus radiatorius, įkaitais. Išaiškinti, ar patalpoje yra būtinas kiekis šilumos įrenginių, sudėtinga.
Projektai buvo sunaikinti
"Kodėl šiluma skirstoma vienodai visiems daugiabučio namo butams? Net tiems, kuriuose yra nelegaliai įrengti papildomi radiatoriai. Kodėl niekas nesprendžia šios problemos? Tokių atvejų visame mieste labai daug", – piktinosi Kauno gatvės gyventoja.
Pasak klaipėdietės, savavališkai pastatytus radiatorius savininkai turėtų būti įpareigoti išmontuoti arba tokius gyventojus reikėtų priversti daugiau mokėti už šilumą, nes gauna didesnį jos kiekį.
Įmonės "Klaipėdos energija" Šilumos tiekimo departamento direktorius Leonardas Jokubauskas tvirtino, jog nustatyti, ar bute yra savavališkai pastatytų radiatorių, nėra paprasta.
Direktoriaus teigimu, tam pirmiausiai reikia turėti daugiabučio namo projekto originalą. Tačiau, pasak L.Jokubausko, didžioji dalis šių dokumentų yra sunaikinta.
"Anksčiau daugiabučių projektai buvo laikomi nereikšminga dokumentacija. Tuomečiai butų ūkiai juos perduodavo į celiuliozės fabriką perdirbti. Dėl to dabar trūksta daugumos ne tik senos statybos namų šildymo sistemų projektų, bet ir elektros sistemos, vandentiekio dalių. Net geriausias specialistas, atėjęs į butą, iš karto negali pasakyti, ar yra papildomų šildymo įrenginių", – aiškino L.Jokubauskas.
Reikia gauti leidimą
Departamento direktorius pabrėžė, jog norint išsiaiškinti, kiek viename ar kitame bute turi būti radiatorių, reikia atlikti namo auditą – skaičiavimus, kiek šilumos išeina per langus, atitvarines konstrukcijas, kiek jos sunaudojama. Šie darbai užtrunka.
L.Jokubausko teigimu, pagal senus skaičiavimus Klaipėdoje yra 25 proc. namų, kuriuose radiatorių – daugiau, nei buvo numatyta projekte.
"Tarybiniais laikais atsirasdavo visokių kombinatorių, kurie viename ar kitame bute pridėdavo po papildomą radiatorių. Tais laikais buvo išaiškintas ne vienas toks atvejis", – prisiminė direktorius.
Šiuo metu įmonė "Klaipėdos energija" stengiasi griežtai kontroliuoti naujų radiatorių montavimą, senų pakeitimą naujais. Norint atlikti tokius darbus, reikia iš bendrovės gauti techninių sąlygų sąvadą.
L.Jokubauskas pabrėžė, jog keisti radiatorių be įmonės "Klaipėdos energija" žinios ar pagal pažįstamo santechniko rekomendacijas negalima.
"Šildymo įrenginiai keičiami tik pagal projektą, nes kiekviename namo aukšte yra skirtinga termofikacinio vandens temperatūra", – tvirtino departamento direktorius.
Savininkai bando išsiginti
Tačiau pasitaiko žmonių, kurie nepaiso reikalavimų ir radiatorius bando pakeisti savavališkai, be leidimo. Tokie atvejai, anot L.Jokubausko, paprastai išaiškinami.
Pasitaiko, jog po tokių darbų pradeda prastai kaisti radiatoriai kituose butuose – kartais net nuo pirmo iki devinto aukšto. Tuomet ir sulaukiama skundų iš gyventojų.
"Pradedame aiškintis situaciją ir atsiskleidžia, kad netinkamai savavališkai buvo pakeistas radiatorius. Tačiau šeimininkai paprastai bando išsiginti, kad tokį butą jau pirko", – pasakojo L.Jokubauskas.
Nustačius, kad bute yra įrengti papildomi radiatoriai, savininkų paprašoma juos išmontuoti. Jei šie atsisako, tikrinimą atlieka Valstybinė energetikos inspekcija. Už pažeidimus ji taiko nuobaudas.
Gyventojai, kurių butuose šalta, gali teikti prašymus namų valdoms dėl papildomų radiatorių įrengimo. Tuomet sudaroma komisija, kuri stebi, ar vyraujant tam tikrai lauko temperatūrai, bute nėra per šalta. Patalpoje turi būti bent 18 laipsnių šilumos.
"Jei nustatoma, kad bute per šalta, tuomet savininkui duodamas leidimas pasistatyti papildomą įrenginį. Daugiau nei kitiems jam už šilumą mokėti nereikia. Gal statant namą bute buvo įrengta per mažai radiatorių, ir taip liko iki šios dienos. Tokių atvejų būna ir dabar", – pasakojo L.Jokubauskas.
Naujausi komentarai