Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl gydymo įstaigų pertvarkos – į Konstitucinį Teismą

2022-02-16 14:41

Įžvelgusi, kad naujasis Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymas priimtas siekiant tik įvykdyti Klaipėdos gydymo įstaigų sujungimus ir pertvarkas, Seimo narių grupė kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT), nes šie sprendimai esą ne tik neįgyvendins norimų tikslų, bet galbūt pažeis Konstituciją.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / A. Ufarto / BNS nuotr.

Dėl šios priežasties 31 Seimo nario grupė kreipėsi į KT.

Parlamentarų manymu, įstatymo nustatytas ribotas universiteto ligoninių skaičius konkrečiame mieste neatitinka šiuo metu esamos universiteto ligoninių sistemos ir galbūt pažeidžia universiteto ligoninių dalininkų – aukštųjų mokyklų – teisėtus lūkesčius dėl turimų teisių stabilumo.

Įstatymu primygtinai siūloma valstybiniams universitetams iki šių metų vasario 28 d. "pagal kompetenciją priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus".

O tai, anot Seimo narių, skatina daryti vienareikšmišką išvadą, kad aukštosios mokyklos, esančios universitetų ligoninių dalininkėmis kartu su valstybe, yra verčiamos priimti sprendimus, galbūt neatitinkančius jų valios.

Pagal Konstituciją bei Mokslo ir studijų įstatymą, aukštoji mokykla turi autonomiją, apimančią akademinę, administracinę, ūkio ir finansų tvarkymo veiklą, grindžiamą savivaldos principu ir akademine laisve.

"Aukštųjų mokyklų autonomija nėra absoliuti ir derinama su atskaitomybe visuomenei, steigėjams ir juridinio asmens dalyviams. Tačiau priverstinė, nemotyvuota ir objektyviai nepaaiškinama universiteto ligoninių tinklo valstybinė pertvarka nėra pagrindas paneigti aukštųjų mokyklų administracines ir ūkio tvarkymo veiklos garantijas", – rašoma kreipimesi.

Esą įstatymų leidėjas negali nurodyti, kaip aukštosioms mokykloms naudotis dalininkų teisėmis vien todėl, kad "taip būtų geriau", ar taip naudinga atskiroms valstybės institucijoms organizuojant sveikatos įstaigų reformą.

Be to, įstatymu numatytos išskirtinės teisės Klaipėdos universitetui tapti naujai planuojamos universiteto ligoninės Klaipėdoje dalininku galbūt ribotų ūkinės veiklos subjektų lygiateisiškumą bei konkurenciją.

Tuo pat metu yra sudaromos išskirtinės sąlygos vienam valstybiniam universitetui dalyvauti universiteto ligoninės steigime Klaipėdoje, o tai esą nesuderinama su Konstitucija, kalbant apie sąžiningos konkurencijos laisvę.

Todėl siekdami išsiaiškinti, ar Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymas neprieštarauja Konstitucijai ir kitiems šalies įstatymams, grupė parlamentarų ir kreipėsi į KT.

Visą kreipimąsi galite rasti čia.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų