Pereiti į pagrindinį turinį

Gamtos stichija - pretekstas didinti maisto produktų kainas?

2010-08-06 05:01
Spekuliacijos: nors kiek kainuos grūdai, dar neaišku, tačiau jau kalbama, kad netrukus dėl prasto derliaus brangs ne tik duonos, bet ir kiti gaminiai.
Spekuliacijos: nors kiek kainuos grūdai, dar neaišku, tačiau jau kalbama, kad netrukus dėl prasto derliaus brangs ne tik duonos, bet ir kiti gaminiai. / SHUTTERSTOCK nuotr.

Šią vasarą šalį ir pasaulį krečiančios gamtos stichijos atsirūgs visiems – prognozuojama, jog dėl vyraujančių kaitrų ir potvynių rudenį gerokai išaugs maisto produktų kainos.

Laukia žaliavų brangimo

Maisto pramonėje dirbantys verslininkai tikino, jog pastaruoju metu rinkoje vyrauja įtampa – dėl neregėtų karščių ir potvynių pasaulyje planuojamas itin prastas grūdų derlius. Dėl to turėtų gerokai pabrangti iš jų pagaminta žaliava, o tai turės įtakos ir daugelio maisto produktų kainoms.

Gamintojai tikino, jog dėl grūdų stygiaus pabrangs ne tik duonos, bet ir pieno, mėsos gaminiai.

"Nors paprastiems žmonėms atrodo, jog grūdai nesusiję nei su pieno, nei su mėsos produkcija, tačiau tai netiesa. Grūdai lemia visą rinką. Iš jų gaminamas pašaras, kuriuo šeriami gyvuliai. Jei jis pabrangs, gerokai išaugs verslininkų išlaidos, o tai, žinoma, atsilieps galutiniam vartotojui – pirkėjui", – komentavo asociacijos "Lietuvos maisto pramonė" direktorė Irena Pilipienė.

Kainų augimą pajus rudenį

Pasak I.Pilipienės, kol kas nuspėti, kiek brangs ir ar apskritai brangs žaliava, sudėtinga – tai paaiškės tik tuomet, kai bus nuimtas paskutinis grūdų derlius.

Laukimo nuotaikomis šiuo metu gyvena visas pasaulis, tad kai kurie verslininkai tuo jau suskubo pasinaudoti. Skelbiama, jog kai kuriose Europos šalyse maisto produktai pabrango jau dabar.

Pašnekovės teigimu, gamintojams nerimą kelia ir kiti veiksniai – maisto pramonėje didelę įtaką kainoms turi ne tik grūdų, bet ir degalų kainos, kurios, kaip prognozuojama, dėl nelaimės Meksikos įlankoje, taip pat ateityje vis kils.

Vis dėlto I.Pilipienė pabrėžė, jog kol kas kalbos apie maisto produktų kainų šoktelėjimą tėra spekuliacijos. Jeigu bus priežasčių brangti, vartotojai kainų kilimą pajus tik antroje rudens pusėje.

"Visi panikuoja, apie tai kalba, tačiau realiai priežasčių produktų brangimui dar nėra. Žaliavos dar nepabrango. Be to, abejoju, jog visi produktai pabrangs. Padidėjus vienoms išlaidoms, visi ieško, kur sutaupyti – verslas stengiasi, kad pirkėjai kainų augimą pajustų mažiausiai. Tad jie tikrai nesiryš branginti visų gaminių", – patikino ji.

Apsukrūs naudojasi panika

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos tarybos pirmininkas Remigijus Petraitis neabejoja, jog šiuo metu rinkoje panika dėl galimo maisto produktų brangimo sėjama specialiai. Tuo neva naudojasi verslininkai, kurie siekia ateityje iš to pasipelnyti.

"Jeigu rinka nepanikuotų, tai ir kainos nedidėtų. Šių metų derliaus dar nenaudojame, tačiau jau pastebėjau, kad parduotuvėse pradėjo brangti kruopos, nors tam pagrindo nėra. Tai yra psichologinė įtaka – visi kalba, kad maistas brangs tam, kad realiai jį galėtų pabranginti", – įsitikinęs R.Petraitis.

Jo tvirtinimu, mėsininkystė yra vienintelė maisto pramonės šaka, kuri labiausiai priklausoma nuo žaliavų kainų, tačiau mėsininkai kol kas nepanikuoja ir kalbų apie galimą mėsos brangimą priešingai nei kiti neskleidžia.

"Apie 80 proc. savikainos mūsų versle sudaro žaliava, tad jeigu pabrangs pašaras, būsime priversti branginti mėsą. Bet kokiu atveju tai nebus žaibiškas procesas. Tačiau, nė neabejoju, jog verslininkai suskubs tuo pasinaudoti ir gaminius pabrangins anksčiau", – įsitikinęs R.Petraitis.

Jo tikinimu, dėl stichinių nelaimių metu suniokoto grūdų derliaus mėsos produktų brangimą vartotojai galėtų pajusti tik po gero pusmečio – tuomet, kai bus užauginta nauja galvijų karta.

Liūtys sunaikino derlių

Kad šiųmetis grūdų derlius bus prastas, patvirtino grūdų augintojai. Pasak jų, nors iš pradžių buvo manyta, kad dėl šiltų orų derlius bus gausus kaip niekad, jį sunaikino pastarosiomis savaitėmis siautėjusios liūtys.

"Ši vasara nedėkinga visiems – vienur derlių naikina sausra, kitur liūtys, dėl to penktadaliu grūdų kainos padidėjo jau dabar. Ateityje jos tik kils, tačiau kol kas sunku nuspėti kiek. Lietuvoje laukai permirkę, todėl maistinių grūdų šiemet beveik neturėsime. Blogiausia, kad negalėsime pasėti ir žieminių grūdų, todėl derliaus nebus ir ateityje", – paaiškino Grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas.

Jis pabrėžė, kad grūdų maisto pramonė pritrūkti neturėtų – jų bus importuota iš kitų šalių. Tačiau jie bus kur kas brangesni.

Spėjama, kad viena tona grūdų šiemet kainuos apie 700–800 litų. Pernai dėl gausaus derliaus jų kaina siekė 400 litų už toną.

Pučiamas burbulas

R.Majauskas patikino, jog panašių situacijų, kai derlius buvo prastas, yra buvę ne kartą, tačiau tokios panikos rinkoje, kokia yra šiemet, dar nebuvo.

Jis įsitikinęs, jog verslas reaguoja per jautriai. Prieš kelerius metus grūdai, anot jo, kainavo dar brangiau, tačiau apie ženklų visų maisto produktų brangimą tuomet niekas nekalbėjo.

"Manau, pučiamas per didelis burbulas. Esu įsitikinęs, kad realiai maistas brangti dėl grūdų derliaus neturėtų. Pavyzdžiui, duonos gaminiuose yra tik apie 20–30 proc. miltų, o visa kita – vanduo ir kitos priemaišos, todėl net ir pabrangę grūdai didelės įtakos savikainai neturės", – pabrėžė R.Majauskas.

Prekybininkai nieko nežino

R.Majauskas prisiminė, jog 2008-aisiais gerokai išaugus grūdų kainoms, verslininkai suskubo pabranginti visus duonos gaminius, tačiau kai pernai jie atpigo perpus, duonos kaina nesumažėjo.

"Pernai grūdai buvo pigūs, tačiau duona neatpigo, vadinasi, verslininkai nemažai užsidirbo, tad šiemet jie galėtų uždirbti net ir nepakėlę produktų kainų", – pašnekovas.

Šalyje veikiančių prekybos tinklų atstovai taip pat tvirtino, jog jie jau girdėjo įvairių kalbų apie tai, jog ateityje pabrangs kai kurie mėsos, pieno, sūrio, duonos gaminiai. Tačiau kada tai atsitiks ir kiek jie brangs, neaišku. Kol kas, pasak prekybininkų, gamintojai ir tiekėjai informacijos apie maisto produktų brangimą dar nepateikė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų