Valstybinės institucijos nesugeba sukontroliuoti nelegalių garažų savininkų. Prekybos uosto seniūnaitis Ruslanas Schneiderat beveik dvejus metus kovoja, kad tokio statinio neliktų Švyturio gatvėje. Žinia iš savivaldybės, kad garažas pašalintas, nuramino tik trumpam. Paaiškėjo, kad statinys stovi ten, kur stovėjo.
Keturi savininkai nukėlė
R.Schneiderat vadinamajame Vitės rajone stovinčiais garažais susidomėjo prieš pustrečių metų, kai pradėjo eiti seniūnaičio pareigas.
„Apėjau teritoriją norėdamas pasižiūrėti, kokias problemas reikės spręsti, sužinoti, kas čia vyksta. Už akių užkliuvo metaliniai garažai. Pradėjau klausinėti žmonių, kam jie priklauso. Gyventojai pasakojo, kad garažai stovi seniai, o jų savininkų nėra“, – prisiminė seniūnaitis.
Tada R.Schneiderat pradėjo domėtis, ar statiniai netoli daugiabučių namų pastatyti legaliai. Paaiškėjo, kad ne. Seniūnaitis ėmėsi veiksmų, kad garažai būtų pašalinti.
„Pirmiausia kreipiausi į savivaldybę. Ši nukreipė į Nacionalinę žemės tarnybą. Ant garažų buvo iškabinti įspėjimai. Keturi garažai buvo pašalinti be problemų maždaug per mėnesį. Atvažiavo savininkai ir išsivežė. Tačiau du dar liko“, – pasakojo seniūnaitis.
Anot R.Schneiderat, garažo, esančio Gulbių gatvės 2 kieme, šeimininkų nepavyko nustatyti. Klaipėdos savivaldybė nurodė, kad jį ketinama pašalinti, kai bus atliekama Švyturio gatvės rekonstrukcija.
Pateikė melagingą informaciją
Daugiau klausimų seniūnaičiui kilo dėl garažo, esančio netoli Švyturio gatvės 10 namo. Statinys toliau stovi, nors jo savininkas nustatytas, o valstybinės institucijos problemą žino.
„Į Nacionalinę žemės tarnybą kreipiausi praėjusių metų pradžioje. Jos specialistai tvirtino, kad garažą turi nukelti savininkas. Tačiau situacija nesikeitė. Toliau myniau šios tarnybos slenksčius. Galiausiai man buvo pasakyta, kad su savininku sutarta, kad garažas bus patrauktas prieš naujus metus, tačiau jau ir kitų naujų sulauksime, o jis tebestovi“, – pasakojo seniūnaitis.
Kadangi Nacionalinė žemės tarnyba nepasirūpino, kad garažas būtų pašalintas, R.Schneiderat vėl kreipėsi į savivaldybę. Gautas atsakymas seniūnaitį pribloškė.
„Rašte nurodyta, kad garažą prie Švyturio gatvės 10 namo nukėlė jo savininkas. Pamaniau, kad gal neseniai statinys pašalintas. Tačiau nuvažiavus į vietą paaiškėjo, kad objektas tebestovi. Nesuprantu, kodėl man pateiktas melagingas atsakymas“, – stebėjosi seniūnaitis.
R.Schneiderat pabrėžė, kad garažas stovi toje pačioje vietoje. Jis tik perdažytas – iš rudo tapo žalias.
„Gal bandė užmaskuoti ir priderinti prie žolės. Keista ši situacija. Kaip tarnybos negali priversti žmogaus nukelti nelegalaus garažo?“ – klausė seniūnaitis.
Klaipėdietis apie realybės neatitinkantį atsakymą pranešė ir Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorei Juditai Simonavičiūtei. Anot vyro, vadovę taip pat nustebino situacija. Ji žadėjo viską išsiaiškinti.
Atsiras garažų masyvai
R.Schneiderat pats bandė pakalbėti su garažo savininku, tačiau nesėkmingai. Susitikti su juo nepavyko.
„Kiek kartų ėjau, niekas durų neatvėrė. Gal taip pasitaikė, kad jo nebuvo namie“, – svarstė klaipėdietis.
Seniūnaičio nuomone, be leidimo stovintys garažai kelia pavojų. Juose gali būti laikoma bet kas: slepiamos vogtos mašinos, bomba ar ginklai.
„Niekas nežinos, kas yra jų viduje. Tokių garažų neturėtų būti. Visi tokie statiniai turi būti užregistruoti. Juk yra garažų bendrijos. Ten savininkai moka mokesčius. Vieni kitus pažįsta. Nelegaliuose garažuose gali patį velnią laikyti. Įvyks nelaimė, o valdžia sakys, kad niekas tokio klausimo nekėlė“, – dėstė klaipėdietis.
R.Schneiderat atkreipė dėmesį, kad tokie garažai naudojami ne pagal paskirtį. Jau nukeltuose statiniuose buvo laikomi ne automobiliai, o malkos, sendaikčiai.
Seniūnaitis spėjo, kad ir likusiuose garažuose automobilių niekas nestato. Prie Švyturio gatvėje esančiojo nėra net prievažos. Jis pastatytas ant žalios vejos.
Pasak R.Schneiderat, toks pavyzdys gali užkrėsti ir kitus: „Žmonės mato, kad institucijos nesugeba pasirūpinti, jog garažas būtų nukeltas, ir sugalvos patys šalia pasistatyti. Gali išdygti visas masyvas“.
Niekam neatidaro durų
Atsakymą į R.Schneiderat paklausimą parengusi Klaipėdos savivaldybės Žemėtvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Raimonda Gružienė tvirtino, jog informaciją, kad netoli Švyturio gatvės 10 namo esantis garažas nukeltas, gavo iš Nacionalinės žemės tarnybos.
„Kreipėmės į ją, kad vykdytų kontrolę. Tai jos funkcija. Tarnyba bendravo su garažo savininku. Ji nurodė, kad garažas nukeltas. Mes šią informaciją pateikėme seniūnaičiui“, – pasakojo specialistė.
Kilus nesusipratimui, R.Gružienė pati pradėjo aiškintis situaciją. Vyriausioji specialistė apsilankė vietoje, kur stovi garažas.
„Buvau informuota, kad savininkas garažą perkėlė į kitą vietą – sau po langais. Tačiau jis tikrai stovi ne nurodytoje vietoje, o prie mokyklos stadiono kampo. Bandžiau eiti ir pas patį garažo savininką. Šis manęs neįsileido. Kaimynai sakė, kad jis išvis niekam durų neatidaro“, – pasakojo vyriausioji specialistė.
Pašalins, kai trukdys
R.Gružienė aiškino, kad teisės aktai nereglamentuoja laikinų pastatų nukėlimo savivaldybių ir valstybės biudžeto lėšomis tvarkos.
Miesto pinigais griaunami ar nukeliami tik avariniais pripažinti, grėsmę keliantys statiniai, kurių savininkai vengia tai padaryti arba kurie apskritai neturi šeimininko.
Kitus laikinus statinius, pastatytus valstybinėje žemėje, turi nukelti jų naudotojai.
Pasak R.Gružienės, nelegaliai pastatytų bešeimininkių statinių, tokių kaip esančio Gulbių gatvės 2 namo kieme, nukėlimas kainuoja daug.
Reikia kviesti policiją, antstolius, aprašyti turtą, kažkiek metų saugoti, mokėti už šias paslaugas.
„Juk nežinoma, kas laikoma garaže. Gal mašina ar aukso puodas. Kadangi nukėlimo išlaidos didelės, kol nemaišo, tol laikome. Kai trukdys, pašalinsime“, – aiškino vyriausioji specialistė.
Valdininkai garažo nerado?
Nacionalinės žemės tarnybos Klaipėdos miesto ir Neringos skyriaus vedėja Saulenė Narkuvienė tvirtino, kad šioje situacijoje tarnyba viską atliko pagal taisykles.
„Dėl garažų praėjusiais metais į mus kreipėsi savivaldybė. Nuvažiavome, patikrinome, priklijavome įspėjimus, kad patrauktų. Vieno savininką nustatėme, kito – ne“, – pasakojo vedėja.
Pasak S.Narkuvienės, minėto garažo šeimininkas kreipėsi į tarnybą dėl žemės, kurioje stovi statinys, nuomos sutarties sudarymo. Jam buvo paaiškinta, kad tai būtų neteisėta.
„Savininkas – garbaus amžiaus žmogus. Jis prašė išnuomoti žemę metaliniam garažui. Nurodė, kad jo finansinė padėtis yra sudėtinga. Asmuo yra įsiskolinęs už paminklą. Vyras aiškino, kad nepajėgia nueiti iki garažo. Prašė atsižvelgti į jo bėdas. Tačiau senoliui paaiškinome, kad neturime pagrindo išnuomoti žemės“, – teigė vedėja.
S.Narkuvienė pasakojo, jog vėliau darbuotojai nuvažiavo į Švyturio gatvę ir pamatė, kad toje vietoje, kur anksčiau stovėjo, garažo jau nebėra: „Kur jis iškeltas, nesidomėjome. To neturime daryti“, – teigė vedėja.
Tačiau R.Schneiderat, kuris labai gerai pažįsta Sportininkų rajoną, tvirtino, kad garažas stovi toje pačioje vietoje, kur ir stovėjo.
Išgelbės penki metrai
S.Narkuvienės teigimu, net jei garažas būtų nukeltas penkis metrus nuo ankstesnės stovėjimo vietos, tarnyba į tai nekreiptų dėmesio.
„Garažų Klaipėdoje yra daug. Negalime važinėti po visą miestą ir apžiūrėti kiekvieno. Konkrečioje vietoje šiuo atveju garažo nebuvo. Jei gausime skundą, vėl tirsime“, –
dėstė vedėja.
Anot S.Narkuvienės, net jei garažas stovi tik už penkių metrų nuo ankstesnės stovėjimo vietos, reikia atlikti tyrimą, ar statinys legalus. O norint tyrimą pradėti, būtina gauti skundą.
„Taip prie daugiabučio namo pasistatyti garažą gali bet kas. Kol niekas nesiskųs, galės naudotis. Gavę skundą, domėsimės, o vėliau informaciją perduosime Statybų inspekcijai, nes pastatai yra jų kompetencija. Mes tik fiksuojame žemės užėmimo faktą“, – aiškino vedėja.
Nacionalinė žemės tarnyba tokiais atvejais gali skirti baudą už valstybinės žemės užėmimą. Ji siekia nuo 1 iki 4 tūkst. litų.
Komentaras
Liudvikas Dūda
Klaipėdos savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius
Nelegalių garažų nukėlimo vajus vyko prieš daug metų, kai reikėjo atlaisvinti teritorijas Minijos gatvėje, Statybininkų prospekto tęsinyje Lypkių gatvės link. Tada buvo kilę daug problemų. Pastaruoju metu tokių situacijų nebepasitaikė. Nacionalinė žemės tarnyba gali inicijuoti garažo nukėlimą, jei jam pastatyti nebuvo išdavusi leidimo. Žinoma, jei nelegaliai pastatytas garažas trukdytų statyti kokį nors objektą savivaldybei, būtų inicijuotas jo nukėlimas, tačiau procedūra nėra paprasta.
Naujausi komentarai