Į gelbėtojų luomą - spūstys Pereiti į pagrindinį turinį

Į gelbėtojų luomą - spūstys

2009-04-24 09:00
Susidomėjimas: šiemet dirbti skęstančiųjų gelbėtojais panoro daugybė žmonių. Minimali alga ir tai, kad teks dirbti neapdraustam, jų negąsdina.
Susidomėjimas: šiemet dirbti skęstančiųjų gelbėtojais panoro daugybė žmonių. Minimali alga ir tai, kad teks dirbti neapdraustam, jų negąsdina. / Nerijaus Jankausko nuotr.

800 litų alga. Toks gelbėtojo atlyginimas staiga tapo labai geidžiamas. Ilgą laiką nuolatinį darbuotojų stygių jautusios gelbėjimo stotys sulaukė rekordinio norinčiųjų įsidarbinti skaičiaus.

Ant stalo 70 prašymų

Nors uostamiestyje sezono pradžia skelbiama gegužės pabaigoje, ant Klaipėdos skęstančiųjų gelbėjimo tarnybos viršininko Virginijaus Urbono stalo guli per 70 dirbti gelbėtojais norinčių žmonių prašymų.

„Nėra buvę, kad norą dirbti gelbėtojais pareikštų tiek žmonių. Anksčiau patys bėgiodavome po universitetus, policijos mokyklą ir ieškodavome žmonių. Dabar situacija pasikeitė. Kur studentams per krizę įsidarbinti? Tai nereiškia, kad visi, kurie pateikė prašymus, bus įdarbinti. Be to, dar neatėjo tie, kurie kasmet dirba gelbėtojais“, – tvirtino V.Urbonas.

Daugiausiai prašymų pateikė 19–25 metų vaikinai. Klaipėdos skęstančiųjų gelbėjimo tarnyboje bus įdarbinta 80 gelbėtojų.

Norinčių dirbti gelbėtojais stoka nesiskundžia ir Palangos vandens motociklų sporto klubas, kuris užtikrina saugumą Palangos ir Šventosios paplūdimiuose. Klubo prezidentas Jonas Pirožnikas užregistravo 39 prašymus. Dar daugiau asmenų darbu domėjosi telefonu.

„Manau, jog daugiau norinčiųjų neregistruosime. Turime keturiolika klubo narių – profesionalių gelbėtojų, kurie dirba kasmet. Nauji žmonės mums reikalingi tik kaip padėjėjai. Iš viso Palangoje ir Šventojoje reikia apie 20 žmonių“, – pasakojo J.Pirožnikas.

Dirbs negeriantys ir nerūkantys

Palangiškiai atranką organizuos gegužės 10-ąją, klaipėdiečiai – po poros savaičių.

J.Pirožnikas tvirtino, jog reikalavimai norintiems įsidarbinti gelbėtojais bus kaip visuomet griežti. Atrankos metu dalyviai turės ne tik įveikti bėgimo ir plaukimo distancijas, teikti pirmąją pagalbą, bet ir pademonstruoti, kaip bendrauja su poilsiautojais. Bus atsižvelgiama ir į užsienio kalbų mokėjimą.

„Gelbėtojai pakliūva į įvairias situacijas. Poilsiautojai kartais pradeda juos koneveikti. Reikia išsiaiškinti, kaip reaguos gelbėtojas, ar nesivels į konfliktą, nepuls muštis. Atrinksime sportininkus, kurie nerūko, negeria. Niekada neimsiu girtuoklio ar neišmanančio šio darbo asmens, kad šis tik užimtų vietą“, – aiškino J.Pirožnikas.

Po atrankų vyks naujų darbuotojų apmokymai, kurie truks savaitę. Palangiškiai į mokymus įtrauks ir sraigtasparnį – vyks operacija, kurioje dalyvaus ir kariškiai.

Dirbs neapdrausti

Gelbėtojams mokamas 800 litų atlyginimas. Palangiškiai darbuotojams bandys suteikti apgyvendinimą ir maitinimą. Pasak J.Pirožniko, kurorto gelbėtojams už kiekvieną išgelbėtą žmogų bus teikiama premija, o sezono pabaigoje geriausias darbuotojas bus apdovanotas piniginiu prizu arba vandens motociklu.

„Jei žmogui suteiki apgyvendinimą ir maitinimą, tada turi teisę reikalauti, kad jis darbą vykdytų sąžiningai. Esant papildomai motyvacijai, žmonės suinteresuoti dirbti“, – pabrėžė prezidentas.

Viena didžiausių problemų, su kuria susiduria Klaipėdos gelbėtojai, yra ta, kad savivaldybė neskiria lėšų jų draudimui nuo nelaimingų atsitikimų. Tokį prašymą V.Urbonas išsakė prieš trejus metus, tačiau pinigų tam niekada nebuvo skirta.

„Gelbėtojų darbas ypač sunkus ir pavojingas. Neapdrausti jų – tiesiog nusikaltimas“, – tvirtino V.Urbonas.

Šis klausimas buvo iškeltas ir Miesto ūkio komitete. Jo nariai sutiko, kad dėl pavojingo darbo gelbėtojus reikėtų drausti, tačiau pasiūlė gelbėjimo tarnybai pinigų ieškoti iš vidinių rezervų, nes savivaldybė lėšų neturi. Metinė draudimo įmoka siekia apie 10 tūkst. litų. O tarnyba vos užtenka pinigų pagrindinėms išlaidoms.

Palangos gelbėtojų vadas J.Pirožnikas tvirtino, jog kurorte apdrausti yra ne tik gelbėtojai, bet ir visa įranga: „Tai yra būtinybė. Kitaip negalėtume dirbti“.

Klaipėdos skęstančiųjų gelbėjimo tarnyba iš draudimo bendrovių sulaukė pasiūlymo nuo nelaimingų atsitikimų apdrausti ne tik gelbėtojus, bet ir paplūdimio lankytojus.

„Būna įvairiausių situacijų. Išplaus jūra kokį gelžgalį, poilsiautojas užlips, įsipjaus ir kreipsis į teismą dėl žalos atlyginimo. Savivaldybė turėtų atlyginti iš miesto biudžeto. Draudimas nuo to išgelbėtų. Juk gelbėtojai negali visko pastebėti“, – komentavo V.Urbonas.

Lėšų miesto savivaldybė tam taip pat neturi.

Pakeis senas kabinas

Palangos vasaros sezonas prasidės gegužės 15 dieną. Klaipėdoje tikslios datos nėra nustatyta. Vasaros sezonas skelbiamas miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, atsižvelgus į oro sąlygas.

Uostamiestyje jau remontuojamas paplūdimio inventorius. Pliažai turi būti paruošti iki gegužės 6 dienos.

Palangoje inventorius suremontuotas. Pirmadienį bus pradėtos montuoti persirengimo kabinos, šiukšlių konteineriai ir suolai. Centriniame paplūdimio ruože 30 senų kabinų bus pakeistos naujomis. Palangoje pliažus siekiama paruošti iki gegužės 1 dienos, kad atšilus orams poilsiautojai juose jaustųsi patogiai.

Tiek Palangos, tiek Klaipėdos paplūdimiai bus valomi kaip ir pernai – kartą per dieną. Uostamiestyje renkamas naujas pliažų prižiūrėtojas. Konkursas kol kas sustabdytas. Jį planuojama atnaujinti po dviejų savaičių.

Palangos komunalinio ūkio bendrovė, prižiūrinti kurorto paplūdimius, šį sezoną po ilgo laiko pradės naudoti smėlio valymo mašiną.

„Užsisakėme dalis, kad įrenginį pritaikytume Lietuvos pliažams. Mašina ypač pagelbės, kai pradės žydėti vanduo“, – pabrėžė įmonės direktorius Konstantinas Skierus.

Vėl tramdys kamikadzes

Klaipėdos ir Palangos oficialių paplūdimių ribos nesikeis. Naujų pliažų įkurta nebus. Nesikeis ir gelbėtojų postų vietos. Uostamiestyje jų yra daugiau nei dešimt.

„Norint tinkamai prižiūrėti paplūdimį, reikėtų 120 gelbėtojų. Dabar dirba 80. Tačiau juos paskirstome pagal poilsiautojų srautus – intensyvesniuose paplūdimiuose daugiau, pasyvesniuose – mažiau“, – teigė V.Urbonas.

Palangoje bus pastatyti devyni postai. Naujas atsiras ant tilto, kur veiks prieplauka. Tikimasi, jog tai sudrausmins nuo kurorto simbolio į jūrą šokinėjančius plevėsas. Gelbėtojai čia budės nuo 12 iki 20 valandos.

„Iš šio posto bus geriau stebėti jūrą. Be to, daugiausiai nelaimių ir įvyksta prie tilto. Šokinėti dažniausiai pradedama vakare. Rytą kamikadzės miega ir pagiriojasi“, – pasakojo J.Pirožnikas.

Prieplaukoje prie tilto bus laikomi kurorto gelbėtojų vandens motociklai. Papildomas keturratis motociklas bus skirtas Šventajai. Pasak J.Pirožniko, didelis dėmesys bus skiriamas prevenciniam darbui. Į pagalbą norima pasitelkti ir televiziją.

Paplūdimiuose bus kur leisti laiką. Juose tradiciškai atsidarys lauko kavinės, įvairūs atrakcionai, netrūks ir vandens pramogų. Palangoje bus galima išsinuomoti ir paplūdimio reikmenis – gultus, skėčius, veiks kubilas, pirtis.

„Kokios konkrečiai paslaugos bus tiekiamos, paaiškės balandžio 30-ąją, kai bus išduoti leidimai veiklai“, – teigė Palangos savivaldybės turto ir verslo skyriaus vyresnioji specialistė Aušra Dangėlaitienė.


Oficialių paplūdimių bendras ilgis metrais:


Klaipėda:

Bendrasis – 4820

Moterų – 1700

Vyrų – 600

Nudistų – 400

Neįgaliųjų – 300

Danės paplūdimys – 300


Palanga:

Bendrasis pliažas – 7750

Moterų – 800

Vyrų – 450


Praėjusio vasaros sezono statistika:


Išgelbėta žmonių:

Klaipėda – 56

Palanga – 94

Šventoji – 112


Nuskendo žmonių:

Klaipėda – 2

Palanga – 3

Šventoji – 3


Gelbėtojų technikos parkas:


Klaipėda:

Valtis – 1

Vandens motociklai – 4

Jūrinis kateris – 3

Smėlio motociklai – 2


Palanga ir Šventoji:

Vandens motociklai – 5

Keturračiai motociklai – 4

Visureigiai – 3

Greitaeigiai kateriai – 3


Pernai teikti paslaugas paplūdimyje leidimų išduota:


Palanga:

Prekybai iš laikinų statinių – 10

Batuto paslaugoms – 4

Vandens dviračių, valčių nuomai – 2

Vandens atrakcionams – 3

Paplūdimio reikmenų nuomai – 5

Paplūdimio atrakcionų organizavimui – 1

Pirčiai – 1

Kubilui, baseinui – 1


Šventoji:

Prekybai iš laikinų statinių – 10

Batuto paslaugoms – 2

Vandens dviračiams, valčių nuomai – 1

Vandens atrakcionams – 2

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra