Tik ne saldainių!
"Mano vaikas nevalgo saldainių" – ši frazė iš tėvų lūpų pastaruoju metu nuskamba vis dažniau.
Kai kurie seneliai prisipažįsta nežinantys, kuo tokiais atvejais per šventes nustebinti anūkėlius, kad negautų pylos nuo marčios.
Vaikų darželiuose tariantis dėl dovanų kai kurie tėvai taip pat nepageidauja saldumynų, nors vyresniosios kartos auklėtojos neįsivaizduoja kalėdinės šventės be saldainių. Ar iš tiesų saldainiai greitai taps atgyvena?
Neseniai pasirodžiusią Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendaciją saldainius pakeisti džiovintais vaisiais kai kurie gydytojai įvertino skeptiškai.
Prognozuoja liūdną ateitį
Vyresnės kartos gydytojai mano, kad geriau šokoladinis saldainis nei razinų maišelis. Razinos esą turi daugiau cukraus, o šokoladinis saldainis, be pastaruoju metu taip bijomo cukraus, dar turi ir riebalų.
Žinoma, priduria gydytojai, valgant saldainius nereikėtų pamiršti saiko. Tačiau jie gana skeptiškai vertina vis populiarėjantį požiūrį, kai šokoladiniai saldainiai prilyginami vos ne nuodams.
Vyresnės kartos atstovai mano, kad be saldainių užaugusi karta atsigriebs ateityje ir pasekmės bus dvigubai skaudesnės nei tuomet, jei vaikams kartais leistume pasmaližiauti.
Nauda – tik emocijos
Gydytoja dietologė Barbora Jarašūnė nesutinka su nuomone, jog saldainiai sveikiau nei razinos.
"Visų pirma, apie kokius saldainius kalbame – reikia atkreipti dėmesį, jog dažniausiai jų sudėtyje esantys riebalai yra nerekomenduotini visoms amžiaus grupėms, o vaikams – iš viso vengtini. Kalbu apie "iš dalies hidrintus riebalus" (transriebalus), palmių aliejų ir panašiai", – aiškino dietologė.
B.Jarašūnė pasiūlė pasižiūrėti į kai kurių prekybos centre dažnai perkamų saldainių sudėtį.
Suvalgę tris tokius saldainius gausite beveik pusę cukraus dienos normos.
Iš tiesų, vienų iš populiaresnių 100 gramų vaflinių saldainių turi daugiau nei ketvirtadalį rekomenduojamos paros energijos normos, riebalai siekia 40 proc. rekomenduojamos dienos normos, o suvalgę tris tokius saldainius gausite beveik pusę cukraus dienos normos.
Saldainiuose be vaflinio pertepimo cukraus kiekis dar didesnis – sudaro daugiau nei pusę dienos normos.
"Dažniausiai, be rafinuoto cukraus, prastos kokybės riebalų, pieno miltelių ir kitų priedų, nieko naudingo negausime, kalbu ne apie emocijas valgant saldainį", – reziumavo gydytoja.
Pasirinkimas yra
Tačiau dietologė nėra kategoriška ir nesiūlo visiškai atsisakyti saldainių. Ji pataria ieškoti sveikesnės alternatyvos.
Anot B.Jarašūnės, šiuo metu rinkoje galime rasti labai geros sudėties saldainių, pagamintų iš tų pačių džiovintų vaisių, riešutų, kakavos. Tokius lietuviškus neseniai pradėjo gaminti šiauliečių fabrikas.
"Jie atitinkamai brangesni, tačiau tikrai verti dėmesio", – rekomendavo dietologė.
Svarbus porcijos dydis
Pasak jos, džiovintuose vaisiuose ir uogose, be cukraus, yra mikroelementų, skaidulinių medžiagų ir kitų naudingų komponentų. Tai tikrai naudingesnis produktas nei saldainiai.
Kalbėdama apie džiovintų vaisių ir uogų naudą, B.Jarašūnė siūlė atkreipti dėmesį į porcijos dydį.
"Porcija yra tiek, kiek telpa saujoje. Suaugusiajam tai yra 25–30 g, vaikui – atitinkamai mažiau. Būtų geriausia tarp uogų įmaišyti ir vieną kitą riešutą – taip gausime pačių naudingiausių riebalų", – patarė pašnekovė.
Džiovinti vaisiai ir riešutai ne tik naudingi, bet ir gana kaloringi. Tad pamiršus apie saiką galima gana lengvai priaugti nepageidaujamo svorio.
Reikia skaityti sudėtį
Nors kai kurie prekybos centruose parduodamus džiovintus vaisius vertina skeptiškai dėl galimo pernelyg didelio cukraus kiekio, dietologės manymu, ir ten galima įsigyti geros kokybės džiovintų vaisių.
Ji rekomenduoja neapsiriboti tik razinomis ir siūlo pasidairyti džiovintų spanguolių, obuolių, ožerškių uogų, vyšnių, figų, mangų.
Dabar yra ir labai gardžių liofilizuotų uogų. Tik perkant reikėtų atkreipti dėmesį, ar džiovintos uogos / vaisiai papildomai neišmirkyti / neapvolioti cukruje.
Prieš vartojimą džiovintus vaisius ir uogas reikėtų nuplauti.
Siūlo išmokti vaišintis
Absoliučiam draudimui valgyti saldainius tikrai nepritariu.
"Absoliučiam draudimui valgyti saldainius tikrai nepritariu. Tačiau reikėtų atskirti užkandį – tam porcija džiovintų uogų / riešutų tikrai tinka – ir vaišinimąsi, kai saldumynai valgomi tam tikromis progomis, išlaikant ritualus, dalijantis ir panašiai", – siūlė gydytoja.
B.Jarašūnė tikino, kad savo ketverių su puse metų sūnui Jurgiui nedraudžia valgyti saldainių, šokolado ar kitų saldumynų.
"Tik viskam yra savas laikas ir sava vieta. Bandau peržiūrėti turimų, dažniausiai kieno nors dovanotų ar perkamų saldumynų sudėtį, jeigu ji man nepatinka – tiesiog išmetu. Turime virtuvėje tokį "saldų" krepšiuką su įvairiais saldėsiais, "gyvenantį" viršutinėje lentynoje (jei būtų ant stalo, manau, kitaip situacija klostytųsi). Nusikeliame jį žemyn, kai norisi pasigardžiuoti.
Jurgis išsirenka norimą saldėsį. Neretai tai būna tiesiog skiltelė juodojo šokolado. Ją lėkštelėje supjaustome į mažus mažus gabalėlius. Taip valgant vienos dviejų skiltelių gero šokolado gali visiškai užtekti saldumynų norui patenkinti", – asmenine patirtimi pasidalijo dietologė.
Naujausi komentarai