Pereiti į pagrindinį turinį

Kapinių plėšikai grobė kuršių palikimą

2009-06-18 23:59
Grobis: juodieji archeologai iš senųjų kuršių kapų Skuodo rajone iškasė žąslų dalį, geriamojo rago apvadą, žiedą, pentinus, kirvį, pjautuvą.
Grobis: juodieji archeologai iš senųjų kuršių kapų Skuodo rajone iškasė žąslų dalį, geriamojo rago apvadą, žiedą, pentinus, kirvį, pjautuvą. / Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio nuotr.

Porą savaičių kruopščiai slėpę ypatingo tyrimo detales, paminklosaugininkai prabilo užčiuopę kuršių palikimo grobikų pėdsakus.

Nutvėrė rausiančius pilkapį

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio inspektoriai iš vienos Skuodo rajono vietovės gavo žinių apie neteisėtą pilkapių kasinėjimą. Pasitelkę į pagalbą policiją, paveldosaugininkai susekė ir sulaikė du vaikinus, kurie be leidimo kasinėjo X–XIV amžių senovės kuršių kapinyną.

Nors jaunuoliai tikino esantys būsimieji archeologai, reikiamų dokumentų neturėjo. Paveldo saugotojus nustebino, kad kapų plėšikai buvo apsirūpinę modernia, ne kiekvienam archeologui prieinama technika – metalo ieškikliais, turėjo žemėlapius, senovės kapinyno schemą, buvo apmokyti, kaip kasinėti.

Manoma, kad šie vaikinai anksčiau galėjo būti dirbę su archeologais arba buvo jų konsultuojami ar net mokomi kasinėti. Gali būti, kad tyrimo metu paaiškės, kurie Lietuvos archeologai talkino juodiesiems archeologams. Turima duomenų, kad Vakarų Lietuvoje senųjų kuršių palikimas neteisėtai kasinėtas ne trumpiau nei ketverius metus.

Profesionalai galėjo konsultuoti

Aptiktas ir konfiskuotas didelis kiekis archeologinių radinių iš senovės kapų: šimtai karių ginkluotės (kovos kirvių, kalavijų) bei papuošalų fragmentų.

Karingųjų kuršių bijojo net vikingai, jiems niekada nepavyko užimti kuršių apgyvendintų plotų, ši gentis laikoma turtingiausia, tuo laikotarpiu gyvenusi dabartinės Lietuvos teritorijoje. Tad materialinis kuršių palikimas yra įdomus ir Vakarų antikvarų itin vertinamas.

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vadovas Naglis Puteikis įtaria, kad kai kurie valstybinių institucijų darbuotojai, tarp jų ir paveldosaugininkai, žinojo apie ne vienus metus vykusius neteisėtus kasinėjimus, bet niekam apie tai nepranešė.

Manoma, kad užčiuopta tik neteisėtų kasinėjimų ledkalnio viršūnė. Neteisėtos veiklos centras – vienas Lietuvos didmiesčių. N.Puteikio tikinimu, tai nėra Klaipėda.

Kad neteisėta veikla vykdyta sąmoningai ir gerai organizuotai, galima spręsti ir iš to, kad sulaikytieji vaikinai pasisamdė rimtus advokatus, kurie jau bando įrodyti savo ginamųjų nekaltumą.

"Tai tik siūlo galas. Tyrimas tikrai užtruks ir, neabejoju, kad apims ne tik Vakarų Lietuvos regioną. Manau, organizuojant neteisėtus kasinėjimus bei paveldo grobimą dalyvavo daugybė žmonių, tarp kurių gali būti ir profesionalių archeologų", – svarstė N.Puteikis.

Apie neteisėto mūsų paveldo kasimą ir gabenimą į užsienį byloja Vakarų Europos šalių antikvariatų asortimentas. Čia galima rasti puikiai restauruotų radinių.

Pavojingiausi plėšia kapus

Specialistai nuogąstauja, kad į pilkapius ir kapinynus gali plūstelėti daugybė diletantų, kurie nesugeba ne tik kasinėti, bet ir neatskirtų senųjų vietos gyventojų palikimo nuo sovietinio norago nuolaužos. Taip gali būti sunaikintas dar neištirtas paveldas.

Paveldo saugotojai prašo pranešti apie kiekvieną įtartiną kasimo atvejį.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčių vertybių sunaikinimo ir sugadinimo. Kaltininkams gresia areštas arba laisvės atėmimas iki penkerių metų.

Juodieji archeologai – tai senovinių dirbinių kolekcininkai arba perpardavinėtojai, ieškantys žemėje esančių senųjų kultūrų dirbinių. Dažniausiai jie ieško senovinių metalo dirbinių, tam naudoja metalo ieškiklius. Tokių nelegalių paieškų bei kasinėjimų metu negrįžtamai sunaikinamas kultūrinis sluoksnis, nes neatliekama mokslinė fiksacija, radiniai patenka į juodąją rinką, pas kolekcininkus, o dažniausiai yra išvežami iš Lietuvos.

Skuodo rajone iškasti bei pareigūnų iš juodųjų archeologų atimti dirbiniai liko neaprašyti, apie tai, iš kur jie paimti, galima tik spėlioti.

Pastebėjus žmones su metalo ieškikliais, ar neįprastus kasinėjimus laukuose, prašoma pranešti šiais telefonais: bet kuriuo šviesiu paros metu 8604 00 963; 8687 14 227, arba anoniminiu pasitikėjimo telefonu 85 27 785 88 palikdami balso pranešimą.

Monetininkais vadinami žmonės paprasčiausiais metalo ieškikliais ieško pamestų senovinių daiktų buvusių kelių kryžkelėse, senųjų karčemų vietose. Kiti, naudodami labai sudėtingą ir brangią aparatūrą, specializuojasi ieškoti senovinių rūsių, bunkerių ir perparduoti juose esančius daiktus.

Labiausiai kultūros paveldo objektus žaloja kapinių plėšikai, kurie naudodamiesi profesionaliais metalo ieškikliais perkasa istorinius kapinynus negrįžtamai juos sunaikindami.

Juodieji archeologai – tai senovinių dirbinių kolekcininkai arba perpardavinėtojai, ieškantys žemėje esančių senųjų kultūrų dirbinių. Dažniausiai jie ieško senovinių metalo dirbinių, tam naudoja metalo ieškiklius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų