Prastėjant ekonominei situacijai, didėja ir bedarbių gretos – uostamiestyje užfiksuotas didžiausias iki šiol buvęs nedarbo lygis.
Bedarbių dar daugės
Nors vasaros metu nedarbas Klaipėdoje buvo stabilizavęsis ir net šiek tiek sumažėjęs, pastaruoju metu jis vėl ženkliai auga. Anot Klaipėdos darbo biržos direktoriaus Andriaus Adomaičio, nedarbo lygis didėja kone kasdien. Prognozuojama, kad artimiausiu metu jis sparčiai kils ir toliau.
"Situacija vis blogėja ir greičiausiai dar labiau pablogės – lapkritį ir gruodį laukiame dar didesnio bedarbių antplūdžio. Kol kas iš įvairių bendrovių sulaukiame tik blogų žinių – apie bankrotus, grupinius darbuotojų atleidimus. Apie plėtrą, steigimąsi naujienų nėra", – komentavo A.Adomaitis.
Vadovo duomenimis, šiuo metu Klaipėdoje užfiksuotas didžiausias iki šiol buvęs nedarbo lygis – 10,4 proc. Daugiausiai bedarbių čia buvo tik 2004-aisiais, kai nedarbas buvo išaugęs iki 10 proc. Specialistas neslėpė, kad per 2010-uosius nedarbas gali išaugti dvigubai bei pasiekti 20 proc.
Užplūdo ir absolventai
Šiuo metu Klaipėdos darbo biržoje užregistruota 16,6 tūkst. bedarbių. Dar čia užsiregistravę apie 2,5 tūkst. žmonių, kurie kol kas turi darbą, tačiau mano, kad netrukus jo neteks. A.Adomaičio teigimu, kasdien vidutiniškai atvyksta po 80–100 naujų darbo netekusių žmonių.
"Sujudimas išties didelis, kai kurie žmonės nors ir turi darbą, tačiau nujausdami, jog jo neteks, ieško naujo. Kiti pas mus registruojasi ir nori kito darbo dėl to, kad darbdavys jau kurį laiką nemoka atlyginimo", – paaiškino A.Adomaitis.
A.Adomaitis pabrėžė, jog šiemet į Klaipėdos darbo biržą užsiregistravo kaip niekad daug absolventų. Jei ankstesniais metais jaunų, ką tik studijas baigusių specialistų būdavo užregistruojama iki 130, šiemet jų sulaukta per 700.
Darbo pasiūlymų mažėja
Vadovas patikino, kad vidutiniškai per mėnesį įdarbinama apie 700–800 bedarbių, tačiau ženkliai sumažėjus darbo pasiūlymų, netrukus įdarbinti juos bus kur kas sudėtingiau.
Šiuo metu yra užregistruotos 192 laisvos darbo vietos, iš jų kvalifikuotiems specialistams – tik 36. Daugiausiai ieškoma paslaugų sektoriaus darbuotojų, suvirintojų, virėjų, inžinierių.
"Bedarbių vis daugėja, o darbo pasiūlymų – mažėja. Be to, pas mus kasdien sugrįžta vis daugiau žmonių, kurie dirbo sezoninius darbus arba pagal terminuotas darbo sutartis, tad surasti naujų darbo vietų reikės ir jiems", – kalbėjo A.Adomaitis.
Anot direktoriaus, pastaruoju metu vis daugiau bendrovių skelbia bankrotus, todėl bet kada bedarbių gretos gali dar labiau plėstis. Per visus 2004-uosius, kai buvo didžiausias nedarbo lygis, bankrutavo 15 įmonių, be darbo palikdamos 400 žmonių. O per šių metų dešimt mėnesių bankrotus pasiskelbė jau 32 bendrovės – darbo neteko per 1 tūkst. žmonių.
Naujausi komentarai