Panaudoti daiktai ir jų parduotuvės ekonominės krizės akivaizdoje kol kas nepatiria renesanso. Tačiau komisuose ir daiktų supirktuvėse neslepiamos optimistiškos nuotaikos.
Paklausiausi – telefonai
Komisais vadinamų parduotuvių, kurios priima senus daiktus ir juos parduoda, Klaipėdoje vis mažėja.
Ne vienas miestietis dar pamena būtiniausių daiktų – drabužių, elektros prekių, buitinių prietaisų – komisus.
Dabar dėvėtų drabužių parduotuvės nesuperka drabužių iš gyventojų – visi daiktai yra atgabenami iš užsienio, o paskutiniai komisai baigia apskritai išnykti.
Pasižvalgius po miestą galima surasti tik vieną dar veikiantį baldų komisą, taip pat knygų antikvariatą. Tiesa, mieste dabar nemažai mobiliųjų telefonų ir brangiųjų metalų komisų ar supirktuvių – jos dažniausiai kuriasi prie lombardo.
Šios įstaigos – bene vienintelės klestinčios tokio tipo parduotuvės mieste.
Siūlo ne vien baldus
Buvusiame "Vaidilos" kino teatro pastate įsikūręs vienintelis Klaipėdoje likęs baldų komisas klientus pasitinka užrašu "Naudoti baldai iš gyventojų".
Čia iš karto į akis krinta prekių įvairovė – ne vien baldai, bet ir buitinė technika, vaikiški vežimėliai, paveikslai, kilimai, durys.
Parduotuvės vadybininkė-pardavėja Dangira Zakrienė teigė, jog žmonės nešdavo viską, tad pasitaikydavo labai prastų daiktų, kurių komisas atsisakydavo.
Šiuo metu labai senų ir nudėvėtų daiktų nebeveža – žmonės paskaičiuoja, kiek kainuos transportas, ar liks pardavus daiktą kiek nors pinigų.
"Anksčiau būdavo, kad atsisakydavome priimti, o dabar nebeveža žmonės sulūžusių daiktų, įdubusių ir iššokinėjusiomis spyruoklėmis sofų", – pasakojo D.Zakrienė.
Baldų komise galima rasti ir buitinės technikos, tačiau D.Zakrienė teigė vengianti siūlyti ją pirkti – nėra specialisto, kuris patikrintų, ar elektros prietaisai gerai veikia.
Krizės akivaizdoje – štilis
Pasiteiravus, ar ekonominė krizė nepakoregavo pardavimų, D.Zakrienė teigė jokios krizės dar nejaučianti.
"Sėdžiu ir galvoju, ar ta krizė tikrai pas mus atėjo. Šią savaitę visiškai nurimo pardavimai, visai nebėra pirkėjų. Manau, jog žmonės nelabai galės naujų baldų įpirkti, tai daugiau jų čia ateis", – samprotavo dvyliktus metus specifiniame šeimos versle besisukanti D.Zakrienė.
Vadybininkė prisiminė ir dar nesenus emigracijos laikus, kai žmonės prašydavo iškraustyti ir parduoti viso buto baldus.
"Tiesiog paskambindavo ir prašydavo, kad iškraustytų visą butą. Taip buvo prieš porą metų, kai daug žmonių išvažiuodavo į užsienį. Dabar tai aprimo. Būdavo gerų daiktų ir nebrangiai juos įkainodavo", – nostalgiškai prisiminė pardavėja.
Sovietinių daiktų rojus
Šiuo metu parduotuvėje daugiausiai prisikaupę sovietmečio daiktų – šių baldų atsikratoma pasikeitus gyvenimo įpročiams.
Anot D.Zakrienės, žmonės dabar vertina erdvę ir nori apsivalyti keisdami didelius sovietinius daiktus į mažesnius.
O ir paklausa senų didelių baldų vis mažėja – griozdiškų sekcijų jau niekas nebeperka, ir parduotuvė jų nebepriima.
Vis dėlto kompaktiškesni daiktai atranda savo šeimininkus. Pardavėja aiškino, jog dažniausi parduotuvės pirkėjai – jaunos šeimos, studentai, žmonės, besikeliantys į nuomojamus butus, tad jiems pigūs ir praktiški baldai labai praverčia.
"Prieš rugsėjo pirmąją ir rugsėjo pradžioje perka lovas, spintas, rašomuosius stalus. Daug įsigyja į nuomojamus butus, nes juose neverta statyti naujų. Tokiu atveju būna, kad baldas po pusmečio, metų ir vėl sugrįžta", – atkreipė dėmesį D.Zakrienė.
Knygos, atvirukai ir medaliai
Komiso "Retro knygos" vadovė Reda Valiūnaitė gyvena optimistiškomis nuotaikomis ir mano, jog artėjanti krizė pavers naudotų knygų parduotuvę patrauklesne klientams.
"Nepasakyčiau, kad sumažėjo pirkėjų, o ir, manau, kad krizė mūsų nepalies. Aš tikiu, jog įsibėgėjus krizei visi ateis pas mus, nes čia knygos – pigesnės", – vylėsi R.Valiūnaitė.
Senamiestyje įsikūręs antikvariatas neapsiriboja vien knygų pardavimu. Žmonės suneša ir kitų nebereikalingų daiktų: medalių, keraminių skulptūrėlių, paveikslų, senų pinigų, prieškarinių atvirukų ir laikraščių.
O knygų čia galima rasti visokių: nuo grožinės iki techninės literatūros, įvairiausiomis kalbomis išleistų, taip pat ir naujo leidimo.
"Daugiausiai yra prieš 10–15 metų išleistų knygų. Tačiau pastaruoju metu ėmė nešti ir naujo leidimo knygų, kurių dar galima įsigyti knygynuose. Žmonės tiesiog nusiperka knygą, perskaito, pasidžiaugia kurį laiką ir atneša parduoti", – pastebėjo R.Valiūnaitė.
Tenka ir suklijuoti
Knygų komiso vadovė aiškino, jog dažniausiai knygos atvežamos ištuštinus senas tėvų knygų lentynas.
"Suaugę vaikai atneša tėvų knygas parduoti. Nereti lankytojai yra ir vadovėlius, atlasus parduodantys jaunuoliai. Net nežinau, kaip jie mokosi, nes tos mokymo priemonės visuomet būna įtartinai naujos", – ironizavo R.Valiūnaitė.
Kartais žmonės iškelia knygas ir iš rūsio. Tačiau tokių knygų komise iš karto atsisako.
"Jos būna lyg sudrėkusios, turi specifinį kvapą. Iš tikrųjų, jei knygą nemalonu paimti į rankas, jos nepriimame", – kategoriškai nukirto vadovė.
Tačiau geras, bet apiplyšusias knygas parduotuvės darbuotojai patys suklijuoja, aptvarko, kad būtų galima dėti į lentyną.
Atėjus į parduotuvę knygų galima gauti ir už dyką – kai kurie perskaitytus leidinius tiesiog palieka specialiame vežimėlyje prie durų. Daiktai jame – nemokami.
Po skyrybų – į lombardą
Anksčiau buvę laikomi retenybe, šiuo metu lombardai verčiasi ne tik daiktų įkeitimu. Neretai čia teikiamos ir komiso bei daiktų supirkimo paslaugos.
Juose paprastai superkami brangiųjų metalų dirbiniai, garso, vaizdo technika, mobilieji telefonai ir kita smulki elektrotechnika.
Taikos prospekte įsikūrusio lombardo "Alimera" darbuotojas Vaidas teigė, kad pasiryžusiųjų laukti savaites, o kartais ir ilgiau, kol daiktas bus parduotas, sulaukiantis mažai, tad komiso paslauga nėra tokia populiari, kaip supirkimo.
"Dažniausiai pas mus ateina tiesiog parduoti ar įkeisti. O krizė veikia, ypač lombardą, – vis daugiau žmonių, įkeitusių savo daiktus, jų nebeišgali išpirkti ir tiesiog palieka čia", – pasakojo Vaidas.
Paklausus, dėl kokių priežasčių žmonės parduoda savo mobiliuosius telefonus ar aukso dirbinius, darbuotojas neslėpė, jog atsisakyti prabangos prekių verčia aplinkybės.
"Dažniausiai būna, kad vėluoja algos, kiti dėl sveikatos reikmių atneša – reikia vaistų nusipirkti. Tretiems būtina tiesiog išgerti. Būna ir tokių situacijų, kad po skyrybų žmona atneša ir parduoda visus vyro daiktus", – atviravo pardavėjas.
Naujausi komentarai