Pereiti į pagrindinį turinį

Kur įsikurs Klaipėdos savivaldybė?

2016-08-19 02:00

Netrukus prasidės nekilnojamojo turto valdytojų varžytuvės dėl amžiaus sandorio Klaipėdoje: kam po savo stogu lemta priglausti pusės tūkstančio miesto valdininkų armiją. Oficialiai – iki mėnesio galo bus laukiama verslininkų pasiūlymų, kur galėtų persikelti savivaldybės darbuotojai, neoficialiai – nauja jų dislokacijos vieta jau nuspėjama iš anksto.

Solidžios kompanijos paslaugos

Vasaros pabaigoje, naujų Seimo rinkimų išvakarėse, staiga vėl pajudintas uostamiesčio savivaldybės administracinių patalpų klausimas.

Kalbėti apie tai, kad reikia naujų rūmų, pradėta dar prieš porą metų.

Ir netgi buvo parengta studija, koks variantas miestui būtų geriausias – atnaujinti senas savivaldybės patalpas, nuomotis, statyti ar pirkti naują būstinę.

Tąkart už 15 tūkst. eurų administracinių patalpų praplėtimo, paslaugų teikimo ir darbuotojų darbo sąlygų gerinimo galimybių įvertinimą atliko solidi kompanija "Resolution advisers LT".

Dabar gi ta pati bendrovė už 3 600 eurų pasirengusi atrinkti paslaugos teikėją, kuris pasiūlytų geriausią naujų savivaldybės patalpų variantą.

"Ieškosime, kas pasiūlytų naują vietą Klaipėdos miesto savivaldybei. Todėl ir skelbiame žinią visiems turto vystytojams: jei jie norėtų po savo sparnu priglausti savivaldybę, tegul išreiškia tą norą. Tada žiūrėsime, ar jų siūlomos sąlygos miestui tinka", – teigė "Resolution advisers LT" atstovas Gintaras Toločka.

Reikalavimai riboja žaidėjus

Klaipėdos plane nubrėžtas pusrutulis, kuriame ir bus ieškoma geriausios pamainos dabartinei Liepų g. 11 ir dar dešimčiai pastatų įvairiose miesto vietose, kuriose šiuo metu dirba savivaldybės darbuotojai.

Bendras esamų pastatų plotas siekia 11 tūkst. kv. m, tačiau realus naudingas plotas yra tik 6,2 tūkst. kv. m.

Savivaldybės darbuotojų yra 480. Vienai darbo vietai tenka 13 kv. m.

Be to, mašinų vietų prie esamų savivaldybės pastatų yra tik apie 100, o esą turėtų būti bent 240.

Tad šiuo metu naujos būstinės žvalgomasi teritorijoje, nutolusioje ne didesniu kaip 1 km atstumu nuo Klaipėdos miesto rotušės (Danės g. 17) Herkaus Manto ir Tiltų gatvių ribose.

Patalpas, tinkamas administracijos funkcijoms vykdyti, planuojama nuomotis ir/arba įsigyti.

Apie garsiai žiniasklaidoje nuskambėjusias naujo savivaldybės pastato statybas kol kas nekalbama, nors esą neatmetama ir tokia tikimybė.

Tačiau realiai tokios vietos naujoms statyboms norimoje teritorijoje nėra, juolab miesto centre žemė – labai brangi.

"Resolution advisers LT" dėl galimybių nuomoti ar parduoti patalpas savivaldybei iki rugpjūčio 29 d. nekilnojamojo turto valdytojus kviečia "pateikti savo neįpareigojančius pasiūlymus".

Aiškėja aikštelės mįslė

Vis dėlto yra ne itin daug galimų variantų, kur galėtų įsikurti uostamiesčio savivaldybė.

Potenciali vieta būtų "Vitės verslo centras", esantis Naujojoje Uosto gatvėje. Beje, galimybės ten įsikurti pateiktos ir jau minėtoje "Administracinių patalpų praplėtimo, paslaugų teikimo ir darbuotojų darbo sąlygų gerinimo galimybių įvertinimo studijoje".

Tačiau naudingas bendras šio statinio plotas yra 800 kv. m mažesnis nei esamos savivaldybės patalpos. O ir automobilių stovėjimui skirtų vietų – tik 181, mažiau nei norima (240).

Dar yra viena potenciali vieta – naujos statybos biurų pastatas Liepų gatvės pradžioje, bet ten naudingo ploto darbuotojams esą taip pat būtų per mažai.

Neatmetama tikimybė, kad savivaldybė galėtų įsikurti ir dabartinio Klaipėdos muzikinio teatro pastate, kurį, žinoma, iš esmės reikėtų renovuoti ir pritaikyti administracijos darbui.

Tad kad ir kaip žiūrėtume, labiausiai tinkama naujoji savivaldybės buveinė būtų renovuojamas viešbutis "Viktorija" Naujojo Sodo gatvėje. Apie tai, kad miesto klerkai bus perkelti į tą pastatą, atvirai kalbėta jau ne kartą.

Pakalbintas, ar teiks siūlymą savivaldybei įsikurti "Viktorijoje", viešbučio savininkas Arūnas Tuma labai nenustebo išgirdęs apie šį konkursą ir neslėpė ambicijų: "Kol kas esu ne Klaipėdoje. Kai tik grįšiu, manau, kad pasiūlymus pateiksime."

Pagrindinis kliuvinys "Viktorijai" tapti nauju savivaldybės pastatu yra tas, kad šalia faktiškai nėra kur statyti automobilių.

Šis faktas galėtų paaiškinti, kodėl savivaldybėje pastaruoju metu taip primygtinai ir mįslingai skubinama požeminę aikštelę įrengti po Atgimimo aikšte.

Geodeziniai matavimai jau atlikti, nors projektai dar nepalaiminti politikų.

Išvados kelia klausimų

Kokia bus finansinė nauda savivaldybei išsikėlus į naujas patalpas, paskaičiavo bendrovė "Resolution advisers LT" jau minėtoje studijoje.

Paradoksalu, bet, remiantis šiais solidžių ekspertų vertinimais, visais atvejais patalpų išlaikymas kainuotų 3–5 kartus brangiau nei kainuoja dabar.

Finansinėse išvadose teigiama, kad šiuo metu 11 savivaldybės pastatų išlaikymas per metus kainuoja 274 832 eurus.

Studijos rengėjai paskaičiavo, kad jei savivaldybė liktų esamose patalpose Liepų gatvėje, bet pastatas būtų renovuotas ir šalia pastatytas priestatas, jo naudingas plotas padidėtų 700 kv. m, tačiau išlaikymas per metus kainuotų jau 1,1 mln. eurų.

Po 10 metų savivaldybės pastatų teorinė likutinė objektų vertė būtų apie 8 mln. eurų.

Jeigu savivaldybė parduotų savo pastatus, už kuriuos gautų apie 4 mln. eurų, ir nuomotųsi patalpas "Vitės verslo centre", tai per metus patalpų išlaikymas miestui kainuotų 1,15 mln. eurų.

O po 10 metų miesto patalpų teorinė likutinė vertė būtų lygi nuliui.

Jeigu savivaldybė statytų analogiško ploto nuosavą pastatą, per metus jo išlaikymo išlaidos siektų 1,3 mln. eurų, tačiau po 10 metų teorinė likutinė turto vertė būtų būtų beveik 10 mln. eurų.

Be to, "Resolution advisers LT" savo paskaičiavimus pateikė be PVM, taip pat pinigų srautams esą reikėtų taikyti vidutinę metinę 2 proc. indeksaciją.

Remiantis šiais paskaičiavimais, peršasi išvada, kad pigiausia savivaldybei vis dėlto būtų išlaikyti status quo, ir pamažu tvarkyti esamas patalpas, juolab posėdžių salė, į kurią ne taip seniai investuota beveik 60 tūkst. eurų, jau yra atnaujinta ir moderni.

Esą, atliekant šią studiją, nebuvo ieškoma finansinio naudingumo, bet siekta išsiaiškinti, kaip pagerinti savivaldybės darbuotojų darbo sąlygas ir aplinką interesantams.

Teigiama, kad dabartinės darbo vietos neatitinka šiuolaikinių reikalavimų.

Klaipėdos laukia renesansas?

Vis dėlto Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas neslėpė, kad miestui svarbu ne tik, kur teks persikelti valdininkams, bet ir patalpų nuomos arba įsigijimo kaina.

"Kuri vieta savivaldybei, mano manymu, būtų geriausia? Nežinau, tačiau bet kuriuo atveju mes turėtume likti miesto centre. Konkrečios vietos įvardyti negaliu. Bet labai svarbu ir kokiomis sąlygomis mes ten galėsime dirbti ir kiek tai kainuos", – teigė S.Budinas.

Kaip teigiama studijoje, kurią atliko "Resolution advisers LT", naujos savivaldybės patalpos numatytos 480 valdininkų. Tai yra tam skaičiui, kuris yra dabar.

Tačiau Klaipėda, kalbant apie gyventojų skaičių, nuolatos traukiasi, ir ateityje veikiausiai klaipėdiečių ir toliau mažės.

Todėl keista, kad 10 metų į priekį prognozuojamas nekintamas savivaldybės darbuotojų skaičius.

Studijos rengėjai, kalbėdami apie perspektyvą, teigė nesvarstę savivaldybės darbuotojų skaičiaus pokyčių, todėl darbo vietų plotas apskaičiuotas būtent tokiam valdininkų skaičiui.

"Nesakau, kad savivaldybės darbuotojų šiuo metu yra per daug. Gal ateityje jų ir sumažės, bet nemanau, kad pasikeitimas bus didelis. Nes yra funkcijų, kurias savivaldybės atlieka nepriklausomai nuo gyventojų skaičiaus. Tuo labiau nematau akivaizdaus klaipėdiečių mažėjimo. Mano duomenimis, vertinant pastarųjų kelerių metų tendenciją, situacija stabilizavosi, ir mes turime 120 daugiau pirmokų, nei turėjome ankstesniais metais", – tikino S.Budinas.

Statistikos departamento duomenimis, per pastaruosius 15 metų nuo 2001 metų iki 2016-ųjų Klaipėdoje gyventojų skaičius sumažėjo nuo 193 220 iki 154 326.

Tai yra klaipėdiečių mieste sumažėjo 38 894 žmonėmis. Vidutiniškai per metus Klaipėda netenka 2 593 miestiečių.

Didžiausi nuostoliai buvo 2006-aisiais, kai iš miesto išvyko 5 247 klaipėdiečiai ir 2011 m. Tada uostamiestį paliko 5 236 žmonės.

"Dabar mes rengiame Klaipėdos miesto ekonominės veiklos strategiją ir sieksime, kad klaipėdiečių ne mažėtų, o daugėtų. Mūsų tikslas yra, kad iki 2030 metų Klaipėdoje gyventojų papildomai padidėtų 30 tūkstančių žmonių", – optimizmu tryško S.Budinas, tuo tarsi paaiškindamas, kad šiuo metu savivaldybės naujų patalpų paieškos yra neatidėliotina būtinybė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų