Pereiti į pagrindinį turinį

Mieste verda statybos

2024-10-23 12:00

Klaipėda dabar primena didelę statybų aikštelę. Žmonės jau kitąmet pamatys visiškai kitokią Klaipėdą su jos prieigose ir pačiame centre atgimusiais senais ir išaugusiais naujais pastatais. Tai byloja, kad miestas ne merdėja, o auga.

Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn. Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn. Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn. Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn. Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn. Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn. Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn. Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn. Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn. Veržlumas: „Memelio miesto“ pastatai kasdien stiebiasi vis aukštyn.

Pokyčiai stebina

Jau šią vasarą į mūsų miestą atvykę svečiai stebėjosi – daug viešųjų erdvių buvo neatpažįstamos, jose sukinėjosi sunkioji technika, senieji grindiniai išardyti, vyko intensyvūs tvarkybos darbai.

Tvoromis apjuosta Atgimimo aikštė, už jų jau vasarą stūksojo žemių kalnai.

Taip pat atrodo santuokų rūmų prieigos.

Darbininkai išardė ir šaligatvį prie miesto simboliu vadinamos barkentinos „Meridianas“.

Didžiulės apimties darbai vyksta ir prie įvažos į Klaipėdą, ties Jakų žiedine sankryža, arčiau Tilžės gatvės.

Net švenčių šurmulys nesustabdė statybininkų. Keitėsi vaizdas ir pakeliui į Senąją perkėlą.

Vasarą kone kasdien ugniagesiai skubėjo į Jūros gatvę, kur per buvusio kalėjimo bei teismo, o vėliau policijos komisariato pastato langų ertmes veržėsi stulpai dulkių, kuriuos pravažiuojantieji klaidingai palaikė dūmais.

Tarsi stebuklas kilo ir keitėsi naujas pastatas prie pat Biržos tilto, išoriškai visiškai toks pat, koks šioje vietoje yra buvęs „Salamander“ pastatas.

Klaipėdiečiai stebisi tokiu staigiu statybų proveržiu ir domisi, kokia bus naujųjų statinių paskirtis.

Vertė: istoriniame teismo ir kalėjimo pastate jau greitai virs gyvenimas. / Vestos Jašinskaitės nuotr.

Naujas kvartalas – atviras visiems

Didžiausias Klaipėdoje statomas objektas kyla dešiniajame Dangės krante, jis pavadintas skambiu „Memelio miesto“ vardu. Darbas čia nesustoja ir šeštadieniais.

Ne kartą buvo skelbta, kad dalyje šioje vietoje dygstančių pastatų bus komercinės bei administracinės patalpos, o kitose bus apartamentai.

Bendrovės „Memelio miestas“ direktorius Justinas Striška patikino, kad dirbama pagal planą. Kartu jis neslėpė, kad yra ir iššūkių.

„Tai yra tokie pat iššūkiai, kaip ir visuose panašiuose darbuose: tenka spręsti statybinius, technologinius klausimus, kartais trukdo blogas oras, kartais trūksta darbo jėgos. Tai yra statybų kasdienybė. Kol kas nuo planų neatsiliekame. Manome, kad mūsų namų gyventojai kitų metų pabaigoje jau galės mėgautis gyvenimu naujuose butuose. Tai bus pirmojo etapo pabaiga“, – teigė J. Striška.

Teritorija, kurioje kyla nauji statiniai, jautri paveldosauginiu požiūriu, todėl čia darbo yra ir archeologams. Jie jau ištyrė tą dalį, kurioje dabar statomi nauji namai.

Pereinant prie antrojo etapo, kasimo darbus taip pat prižiūrės archeologai. Jei jie pamatys kažką paveldosaugos požiūriu vertingo, darbai turės būti stabdomi.

J. Striška pasakojo, kad dabartinėje statybų aikštelėje yra du seni saugotini pastatai, jie bus įkomponuoti į vieną administracinį ir vieną gyvenamąjį namus. Išorinė senųjų pastatų tvarkyba jau atlikta.

Projekto vystytojai jų įkomponavime į moderniąją statybą įžvelgia naudą – tai suteiks kvartalui tam tikro patrauklumo ir taps savotišku langu į miesto praeitį.

Pasirodo, gyventi prie pat Dangės ir marių yra labai patrauklu, nors būsimų namų sienos dar tik kyla, dalis čia atsirasiančių butų jau parduota.

J. Striška nenorėjo viešai kalbėti apie pardavimus, bet užsiminė, kad šiuo procesu yra patenkintas. Būsimos administracinės bei komercinės patalpos taip pat jau turi nuomininkus.

Klausinėjamas, ar šis naujasis kvartalas netaps uždaru, prieinamu tik ten gyvenantiems ar dirbantiems žmonėms, J. Striška patikino, kad įėjimo kontrolės įrenginiai bus tik gyvenamųjų namų kiemuose.

Projekto vystytojai teigia, kad visas kvartalas turės atviras, visiems prieinamas viešąsias erdves, kurios sudarys ištisą sistemą.

Arvydas Vaitkus / Vestos Jašinskaitės nuotr.

Patrauklumą didina senovė

Kaimynystėje kitapus Naujosios Uosto gatvės jau pastebimas darbininkų judėjimas prie istorinio raudonų plytų pastato. Buvęs teismo ir kalėjimo statinys, ilgai tarnavęs Klaipėdos apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, netrukus taps taikiu biurų ir gyvenamųjų būstų kompleksu.

Šį statinį įsigijusios ir naujam gyvenimui prikelti pasiryžusios bendrovės „Antai Group“ vadovas Darius Baitis pasidžiaugė, kad jau gauti pirmieji leidimai saugotinų istorinio pastato dalykų tvarkybos darbams, darbininkai jau montuoja pastolius, netrukus juos praeiviai pamatys ir Naujosios Uosto gatvės pusėje. Taip ruošiamasi pastato fasado tvarkybai.

Projektą vystančios įmonės vadovas D. Baitis pasakojo, kad jeigu orai leis, lapkritį prasidės stogo tvarkymas.

Klaipėdos žmonės tokio proveržio labai ilgai laukė.

„Tikimės ateinančią vasarą būti susitvarkę išorinę pastato dalį, lygiagrečiai vyks vidaus darbai. Kitą vasarą planuojame gauti kitus statybos leidimus – požeminei automobilių aikštelei, buvusios sporto salės rekonstrukcijai, vietoje jos planuojame visiškai naują gyvenamąjį pastatą“, – pasakojo D. Baitis.

Gretimų namų gyventojai atidžiai stebi, kas vyksta ilgokai tuščiame buvusiame pastatų komplekse.

Valant pastatą, įdomiausia ir labiausiai nustebinusi dalis buvo rūsiai. Policijos ūkvedžių sumeistrautos spintos ir kitokios konstrukcijos slėpė arkines lubas, skliautus – tai buvo įdomiausi atradimai.

Visa tai bus matoma atnaujintame pastate.

D. Baitis yra girdėjęs pasakojimą apie neva buvusį požemį, iš šio teismo ir kalėjimo komplekso po mariomis vedusį iki Kopgalio tvirtovės. Juokaudamas jis tikino, kad šio tunelio vartų dar nepavyko rasti. Tokios istorijos yra patrauklios klientams, kurie nenori blokinių sienų.

Ten, kur bus ne administracinės ar prekybos patalpos, numatoma įrengti poilsio apartamentus, kurie turės viešbučio paskirtį.

„Pastatas bus gyvas, greta prekybos ir biurų patalpų bus ir būstai, kuriuos įsigyti norėtų žmonės poilsiui. Tikimės, kad juos vilios miesto centro šurmulys, kavinės, renginiai, perkėla į Kuršių neriją. Sutarčių su būsimais pirkėjais dar nepasirašome, bet susidomėjimą jaučiame, vyksta derybos“, – pasakojo D. Baitis.

Perspektyva: jau kitos vasaros pabaigoje senų motociklų muziejus žada pradėti veiklą. / Vestos Jašinskaitės nuotr.

Stato klaipėdiečiams

Ypatingo klaipėdiečių dėmesio sulaukė buvusio kino teatro „Baltija“ istorija. Ilgą laiką šiauliečiai verslininkai, Klaipėdos valdžią maitinę pažadais sudegusio namo vietoje pastatyti viešbutį, galiausiai statinio atsikratė. Dabar šioje vietoje kyla naujas pastatas, bet jau ne viešbutis, o daugiabutis namas.

Šio projekto vystytojos bendrovės „Imes Group“ bendraturtis architektas Valentinas Lucenko teigė, kad darbai po truputį įsibėgėja – jau gręžiami poliai, įrengiami būsimo statinio pamatai. Prieš tai atlikti visi būtini tyrimai.

Vilniuje esanti Kultūros paveldo departamento vertinimo taryba nusprendė neleisti šioje vietoje įrengti požeminio garažo. Todėl tiek automobilių vietų, kiek būtina tokiam pastatui turėti, teks projektuoti ant žemės.

V. Lucenko tikisi, kad gyventojai į šioje vietoje iškilsiantį kiek daugiau nei 20 butų namą įsikels 2026 m. pavasarį.

„Mes manome, kad gyventojai bus ne atvykėliai, o klaipėdiečiai, kurie nori gyventi senamiestyje. Jau jaučiame susidomėjimą, bet reklamos dar neskelbiame, tam dar kiek ankstoka“, – atviravo ir šį objektą statančios bendrovės „Antai Group“ vadovas D. Baitis.

Atrodo, kad dar vieno naujo „Salamander“ pastato senamiestyje atsiradimas išeis į naudą vietoje senų griuvenų išaugsiančio namo gyventojams. Vienas argumentų – estetiškas kaimyninio namo vaizdas ir netipinė erdvė tarp jų.

Permainos: vietoje buvusio kino teatro „Baltija“ griuvenų išaugs modernus gyvenamasis namas. / Vestos Jašinskaitės nuotr.

Jau planuoja įkurtuves

Klaipėdoje kyla ne tik komercinės paskirties ir gyvenamieji namai. Vietoje ilgą laiką merdėjusio kino teatro „Vaidila“ jau kyla naujas, modernus pastatas, kuriame įsikurs senųjų motociklų muziejus.

Jo savininkas Albinas Monstavičius optimistiškai žvelgia į ateitį. Nugriauti sovietmečio pastatą pasisekė be vargo, pagal planą vyksta ir naujojo statyba.

„Tikimės, kad jau po Naujųjų metų turėsime patį pastatą, vadinamąją dėžutę, po to pradėsime įrenginėti muziejų. Jei viskas pasiseks, vasaros pabaigoje kirpsime juostelę. Tokie yra planai. Ar taip ir pavyks, dar bijau sakyti. Žinote, su statybininkais kartais būna, kad jie greitai pradeda ir ilgai nebaigia. Kol kas jiems priekaištų nėra“, – teigė A. Monstavičius.

Atgyja ir priemiesčiai

Klaipėdos prieigose, prie pat Jakų žiedinės sankryžos, taip pat kyla būsimų pastatų kontūrai. Tai dar vienas bendrovės „Antai Group“ projektas. Čia įsikurs prekybos miestelis, pavadintas „Jūros miesto“ vardu.

Kol kas nežinoma, ar čia įsikurs daugiau mažesnių ar didesnių nuomininkų, todėl sudėtinga pasakyti, kiek prekybos ir sandėlių nuomininkų šioje vietoje bus.

Tai bus administracinių, prekybos vietų ir sandėlių kompleksas. Tikimasi, kad vieta bus patogi ir prekeiviams, ir pirkėjams.

Į šį miestelį planuojama įrengti dvi įvažas – nuo Tilžės gatvės pusės ir nuo Palangos plento, kur baigiama projektuoti lėtėjimo ir greitėjimo eismo juosta.

Pokyčiai: merdėjusį universiteto pastatą verslininkams pavyko prikelti naujam gyvenimui. / Vestos Jašinskaitės nuotr.

Jau trūksta pastolių

Kalbėdamas apie daugybę statybų ir viešųjų erdvių tvarkybos darbų, miesto meras Arvydas Vaitkus džiaugėsi, kad šiuo metu Klaipėdoje net trūksta pastolių, o tai reiškia, kad vienu metu statoma labai daug statinių.

„Būdamas ne tik meras, bet ir miesto tarybos narys, patyriau, kad Klaipėdos žmonės tokio proveržio labai ilgai laukė. Šis procesas – svarbus pirmiausiai jaunajai miesto kartai. Juk dabar gimtajame mieste lieka tik 10 procentų mokyklą baigusių jaunuolių. Svarbu ir visiems klaipėdiečiams, kurie laukė ir tikėjosi permainų. Kai žmonės šmaikštauja ar piktinasi, kad visas miestas išraustas, galiu patikinti, kad mūsų mieste yra dar labai daug vietų, kur seniai reikėjo pokyčių. Truputį pakentėkime ir galėsime džiaugtis. Mūsų unikaliam senamiesčiui jau seniai reikėjo papudruoti nosytę. Ypač džiaugiuosi, kad Tiltų gatvės 1-ojo namo savininkai nepagailėjo nemažų pinigų iš savo kišenės, kad pastatas vėl taptų gražus. Sugrįš ir berniukas, laikantis miesto herbą“, – džiaugėsi A. Vaitkus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų