Pereiti į pagrindinį turinį

Nelegali prekyba cigaretėmis policijai – per kietas riešutėlis

2012-08-10 05:00
Nelegali prekyba cigaretėmis policijai – per kietas riešutėlis
Nelegali prekyba cigaretėmis policijai – per kietas riešutėlis / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Žvejybos uosto rajonas per dešimtmetį tapo nepajudinamu kontrabanda prekiaujančių romų bastionu. Nelegali prekyba cigaretėmis policijai – per kietas riešutėlis. Teisininkai ragina kitaip tramdyti įstatymus pažeidžiančius asmenis – atimant socialines pašalpas ir nemokamą gyvenimą savivaldybių būstuose.

Siūlo ir paaugliams

Vadinamojo Rybporto gyventojai jau daugybę metų stebi, kaip romai nuo ankstyvo ryto užima savo pozicijas: moterys išsirikiuoja prie buvusios „Juodkrantės“ parduotuvės, dabar – prekybos centro durų, vyrai įsikuria viename kiemų.

„Jie jaučiasi nebaudžiami. Jei kitose miesto vietose kontrabandos prekeiviai dar bent slepiasi, čia nelegalūs rūkalai siūlomi visiškai atvirai“, – pasakojo ilgą laiką prekybos centro prieigas stebintis klaipėdietis Algimantas.

Vyras tikino, jog ne kartą yra skambinęs į policiją, tačiau pareigūnai pasiūlė pranešti tada, kai vyks cigarečių pirkimas.

„Aš jau įsiutęs pasakiau: čia kas dešimt minučių parduodama po kelis pakelius, ko jūs dar laukiate?“ – piktinosi vyras.

Penkių šešių moterų kompanija Naikupės gatvėje dienomis kelia tokį erzelį, lyg po daugiabučių langais būtų įsikūrusi visa turgavietė.

„Jos čia ir pykstasi, ir taikosi, keikia viena kitą. Moterys užkabinėja praeivius, o šiems piktai atšovus, kad nenori jų paslaugų, palydi keiksmažodžiais. Beliktų, kad kuri čia pagimdytų ant tų laiptų“, – pastebėjimais dalijosi vietos gyventojas.

Tačiau žmones labiausiai piktina tai, kad romai pardavinėja cigaretes paaugliams.

„Jei parduotuvėse ar kioskuose bijoma tai daryti, tai šioms moterims nesvarbu – suaugęs ar vaikas iš jų pirks“, – kalbėjo Algimantas.

Žino įstatymų rėmus

Mėginimai sutramdyti kontrabandos platintojus patiems romams kelia šypseną.

Puikiai žinodamos įstatymus, moterys su savimi nešiojasi tik leistiną kiekį rūkalų – keturis pakelius. Didesnius cigarečių kiekius gyvenamojo namo kieme saugo čia įsikūrę romų vyrai.

„Pamėginus vos priartėti, čigonės išsilaksto arba pakelia sąmyšį, kad jų vyrai žinotų, jog pasirodė policija. Tačiau pareigūnai galėtų pirma sučiupti jų vyriškius su cigaretėmis, tada moterų imtis“, – patarė nuolat romų biznį pro langą stebintis vietos gyventojas.

Versle – tik šeimos nariai

Klaipėdos miesto 2-ojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus viršininkas Gintaras Lasickas tikino, kad nesvarbu, kas stovėtų prie Naikupės gatvėje esančios parduotuvės: romas, lenkas ar kinas, jo už tai niekas nenubaus.

„Per dieną dviejų trijų skambučių sulaukiu dėl romų elgesio prie buvusios “Juodkrantės„ parduotuvės. Pirmiausia žmogus paklausia, kada išvysime romus? Aš mėginu aiškinti, kad negalime mes jų nei išvyti, nei surinkę išvežti“, – kalbėjo G.Lasickas.

Socialiniuose būstuose įsikūrę romai niekur nedirba, gyvena iš socialinių pašalpų ir verčiasi kontrabandos pardavinėjimu.

„Tiesiog Žvejybos uosto rajone daugiausia socialinių būstų, o planuojama, kad į Minijos gatvės bendrabutį bus sukelti tie, kurie nesugeba susimokėti už patarnavimus. Spėju, jog šiame rajone romų tautybės asmenų tik padaugės. Jie čia stovės, spjaudysis, vaikus sups, mylėsis“, – prognozavo G.Lasickas.

Jo teigimu, Žvejybos uosto rajone už kontrabandos pardavinėjimą buvo sulaikyti ir nubausti tik romų tautybės asmenys.

„Svetimi šiame biznyje nesisuka. Iš pavardžių akivaizdu, kad tai vienos giminės moterys. Čia “dirba„ dukros, motinos, seserys ir senelės“, – kalbėjo pareigūnas.

Baudų niekas nebebijo

Šiemet 2-asis policijos komisariatas už prekybą kontrabandinėmis cigaretėmis jau surašė 22 protokolus.

„Paimta 1780 pakelių su rusiškomis banderolėmis. Už administracinius teisės pažeidimus numatomos baudos, už tai nėra numatyta baudžiamoji atsakomybė, į kalėjimus tų žmonių nesodina“, – tikino G.Lasickas.

Įstatymai už pakartotinius nusižengimus numato nemažas baudas – nuo 10 iki 20 tūkst. ar net iki 50 tūkst. litų.

„Jei anksčiau teisėjų širdis romų moterys minkštindavo kalbomis apie vaikus, tai dabar teisėjui ranka nebesudreba – skiriamos didžiausios baudos. Bet joms – nė motais. Dar nesu girdėjęs, kad antstoliui būtų pavykę išieškoti nors litą“, – pastebėjo G.Lasickas.

Vienai šios tautybės moterų teismai yra skyrę beveik milijoną litų baudų, o tai byloja, kad nustatytos bausmės yra neveiksmingos šio verslo atstovėms.

„Dešimt pakelių cigarečių galima turėti. Anksčiau buvo galima nešiotis 4 pakelius, tačiau ne taip senokai ši tvarka buvo atšaukta. Tai policijai rankas surišo“, – kalbėjo G.Lasickas.

Amžino posto nebus

Komisariato pareigūnai tikino, kad nelegalių rūkalų gali nusipirkti tik kartą.

„Mūsų visų veidus jie gerai atsimena. Antro karto tikrai nebus. Nėra taip lengva užfiksuoti pirkimo atvejį. Beje, už tokių prekių įsigijimą atsakomybės nėra, draudžiama tik pardavinėti“, – priminė pareigūnas.

G.Lasickas įsitikinęs, kad situacija gali pasikeisti tik tuomet, kai patys žmonės netoleruos kontrabanda įvežtų prekių.

„Apklausos byloja, jog žmonės noriai įsigyja pigesnių degalų, cigarečių ir nesuka galvos, kad tai yra nelegalu“, – pastebėjo G.Lasickas.

Gyventojų priekaištai, kad policijos pareigūnai nesistengia sutramdyti kontrabandos pardavėjų, G.Lasicko manymu, nėra teisingi, nes policija savo darbą dirba, o kad sistema neveiksni, nėra policijos atsakomybė.

„Ten – ne amžinoji ugnis ir amžino posto ten nebus“, – ironizavo G.Lasickas.

Drąsą įžiebia „stogas“?

Antras miestiečiams įprastas tokių prekeivių postas – Senoji turgavietė.

Turgavietės vadovė Ramutė Kubilienė tikino, administracija yra net samdžiusi saugos tarnybą kovai su kontrabandinių rūkalų pardavėjais.

„Mus pačius po teismus užtąsė. Tik pinigus išleidome, ir viskas. Neseniai viena ministerija rekomendavo, jog pagamintumėme ženklus su užrašais, kad negalima prekiauti kontrabandinėmis prekėmis. Jų per naktį neliko“, – tvirtino R.Kubilienė.

Senajame turguje rūkalus siūlo ir lietuvių tautybės žmonės, tačiau ir jų niekas negali sutramdyti.

„Tai nelegalūs prekeiviai, jie juk nesinuomoja prekybinių vietų, aš jų kontroliuoti negaliu. Paklausus, ką čia veikia, jie atšauna, kad tai ne mūsų reikalas, nes yra viešoje erdvėje. O mes manome, kad jei jie čia stovi, vadinasi, yra “stogas„. Nes tai yra viešosios policijos reikalas“, – aiškino R.Kubilienė.

Direktorė tikino pati regėjusi vaizdą, kaip du jauni policijos patruliai, eidami pro tokius prekeivius, įninka į pokalbį tarpusavyje ir pražingsniuoja lyg nematydami to, kas vyksta turguje.

„Jei aš pabandyčiau kurį nors šių prekeivių patikrinti ar išvyti, pati sulaukčiau sankcijų. Žmogui negalima uždrausti stovėti“, – pastebėjo R.Kubilienė.

Kova – parodijų teatras

R.Kubilienės manymu, tai, kad šie nelegalai yra globojami teisėsaugos, parodytų eksperimentas, jei svetimi pabandytų čia pat parduoti nors vieną cigarečių pakelį.

„Policija per tris minutes prisistatytų. Spėju, kad nespėtumėte parduoti. Man regis, ta kova su šia veikla primena parodijų teatrą“, – kalbėjo moteris.

R.Kubilienė pastebėjo, kad kontrabandinių rūkalų prekyba Klaipėdoje sutriko po specialių operacijų, kai įkliuvo kontrabandos tiekėjai.

„Juk atvažiuojama prabangiomis mašinomis ir už turgavietės iškraunami didžiuliai kiekiai cigarečių. Va, šiuos tiekėjus ir reikia gaudyti“, – pabrėžė moteris.

Sugebėjo išvyti

Priešingai tvirtino Naujosios turgavietės vadovė Zinaida Karpalo.

„Mes jų nuo pat pirmos dienos neįsileidome. Mūsų turgavietės taisyklėse parašyta, kad teritorijoje negalima prekiauti nelegaliomis prekėmis, o prie turgavietės prieigų prekyba yra draudžiama“, – pasakojo Z.Karpalo.

Kontrabandos prekeiviai įsikūrė kitapus gatvės ir cigaretes siūlo prie prekybos centro durų.

„Samdėme saugos tarnybą ir nuolat juos vaikėme. Supratę, kad niekas netoleruos tokios veiklos, jie nustojo čia rodytis“, – pastebėjo Z.Karpalo.

Komentaras

Giedrius Danėlius

Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras

Šiai veiklai sutramdyti yra pakankamai instrumentų. Juk jei asmuo nemoka teismo paskirtų administracinių baudų, galima skirti areštą. Žmonėms, kurie brangina laisvę, tai yra svarbu. Tačiau dažniausiai tokia veikla užsiima tie, kurie neturi jokios nuosavybės. Ko gero, yra gyvenime tokia taisyklė: kai nieko neturi, tai ir nereikia nieko. Man yra tekę girdėti Kauno teisme nutartį, kuriame romų tautybės moteriai, kuri viena augino kelis vaikus, buvo skirtas realus laisvės atėmimas. Tačiau tai bausmė už narkotikų platinimą. Kalbant apie kontrabandines prekes, tam, kad kiltų baudžiamoji atsakomybė, reikia disponuoti akcizinėmis prekėmis, kurių vertė yra ne mažesnė nei 32,5 tūkst. litų. Tikriausiai atsakomybės kartelė yra nuleista per žemai. Kaltinamieji tai žino ir tuo naudojasi. Manyčiau, reikėtų eiti kitu keliu – reikia didinti teisės pažeidimams nepakantumo lauką. Pavyzdžiui, tos įmonės, kurioms buvo iškeltos baudžiamosios bylos arba jos yra skolingos „Sodrai“, negalėtų dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose. Tiems asmenims, kurie sistemingai, dešimtis kartų pažeidžia administracinę teisę, siūlyčiau atimti galimybę pretenduoti į socialines pašalpas ar socialinius būstus. Juk tai byloja, kad tokie gyventojai šios valstybės tvarkos negerbia, o tik naudojasi suteikiamomis garantijomis. Europos Žmogaus Teisių Teismas yra pabrėžęs, kad bausmė turi būti atgrasanti nuo naujo pažeidimo padarymo.


Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra