Pajūrio turizmo sektoriaus kol kas nebaugina vis aštrėjantis Lietuvos ir Rusijos dialogas. Nors kelionių versle ir jaučiamas bruzdesys dėl santykių su didžiąja kaimyne, tačiau verslininkai panikuoti nelinkę – Lietuva rusams vis dar įdomi, o įvykiai Ukrainoje paskatins turistų srautus iš Baltarusijos.
Kurortuose – mažiau rusų
Vis dažniau nuogąstaujama, kad komplikuotas Lietuvos bei Rusijos bendravimas skaudžiai atsilieps visai Lietuvos ekonomikai. Ne išimtis ir turizmo sektorius.
Prognozuojama, kad jau šią vasarą pajūryje turėtų apsilankyti žymiai mažesnės turistų iš Rusijos grupės.
Kurortų turizmo atstovai neslepia stebintys menkstantį turistų srautą, tačiau panikuoti nelinkę.
"Rusai ne tik į Palangą, bet ir į kitus kurortus šiais metais važiuos rečiau. Prognozuoti sunku – gali būti visko", – aiškino Palangos turizmo ir informacijos centro (TIC) laikinai einanti direktorės pareigas Egidija Smilingienė.
Pašnekovė pastebėjo, kad užsakymų kol kas neatšaukė nė vienas Rusijos turistas, tačiau šiuo metu rezervacijų srautas šiek tiek stabtelėjo.
"Kol kas naujų garantuotų užsakymų yra mažoka. Tikimės, kad artėjantį mėnesį jų bus daugiau, galbūt dar šiek tiek anksti rusams planuoti atostogas", – svarstė E. Smilingienė.
Išskirtinumu garsėjanti Kuršių nerija turistų mažėjimo nepastebi, specialistai tikina, jog tie rusai, kurie atvyksta kasmet, tradicijos laikysis ir šiais metais.
"Dabar pas mus tikrai nei plika akimi nesimato, kad jų būtų mažiau, nei girdime atgarsių iš verslininkų, kad turizmo lygis kristų. Jiems pas mus patogu, arti ir poilsis kokybiškas", – užtikrino Nidos kultūros ir informacijos centro "Agila" vadovė Neringa Gecevičiūtė.
Nors ir neplanuojama, kad turistų skaičius augs, tačiau tikimasi, kad jis nesumažės.
Turistai iš Rusijos į Lietuvą dažniausiai atvyksta gegužės–rugpjūčio mėnesiais.
Lankosi visus metus
"Viščiukus skaičiuojame rudenį", – paklausta, koks turizmo sezonas laukia uostamiesčio, atsakė Klaipėdos turizmo informacijos centro vadovė Romena Savickienė.
Šiuo metu didelių turistų srautų pokyčių nepastebima, tačiau situacija nuolat stebima, ji gali bet kada smarkiai pasikeisti.
Klaipėda yra didmiestis, todėl turizmo tendencijos čia šiek tiek kitokios nei pajūrio kurortuose.
"Klaipėdą aplanko didžioji dauguma į pajūrį užsukusių turistų. Juk kai vasarą prastas oras, visi traukia čia ir leidžia savo pinigus. Paprastai taip iš anksto pas mus turistai nėra linkę registruotis", – pastebėjo R.Savickienė.
Klaipėdos turizmo informacijos centro vadovė pastebėjo, kad šiuo metu srautai nėra labai pakitę, netrūksta uostamiestyje besilankančių rusų ir vėsiuoju metų laiku.
Vis dėlto pašnekovė neslėpė mananti, jog šiųmetis sezonas bus kitoks nei ankstesniųjų metų.
Rusai suvokia situaciją
Tai, kad susiklosčiusi politinė situacija kelia nerimą, byloja ir patys keliautojai.
Dabar jie skrupulingiau planuoja savo atostogas, domisi, kokios nuotaikos ir čionykščių požiūris į rusakalbius.
"Kiek tenka bendrauti su turistais iš Rusijos, tai jie dažnai apgailestauja, kad dabar Rusijos ir Lietuvos bendravimas yra būtent toks. Jie tikina suprantantys, kad paprasti žmonės čia yra niekuo dėti ir nusiteikę taikiai", – pastebėjo N.Gecevičiūtė.
Nors šiuo metu dažnai pasigirsta kalbų, esą Rusijoje apstu propagandos, nukreiptos prieš Baltijos valstybes, tačiau pašnekovė patikino, jog rusai, atvykstantys į Neringą, yra sąmoningi ir suvokia, kad didžioji dalis pareiškimų tėra politiniai žaidimai.
Kiti turizmo administratoriai sakė nesusiduriantys su panašiu reiškiniu, tačiau susitelkė Rusijoje aktyviau kalbėti apie Lietuvą, pateikti kuo daugiau atvykti motyvuojančios informacijos apie šio krašto turizmo galimybes.
"Suprantame, kad Rusijoje netrūksta propagandos, todėl stengiamės skleisti kuo daugiau pozityvių žinių apie Lietuvą, mūsų turizmo infrastruktūrą, teikti viliojančius pasiūlymus", – padėtį apibūdino Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.
Vietoj Krymo – Lietuva
Manoma, jog turistų iš Rusijos srauto mažėjimą lemia sparčiai pinganti šalies valiuta.
Didelė dalis rusų dabar nieko nedaro ir tiesiog laukia, ar rublis reabilituosis, ar dar labiau nuvertės.
"Neseniai buvome Maskvoje, kur dalyvavome turizmo parodoje. Kiek teko kalbėti su turizmo administratoriais ten, jie sako, kad rusus gąsdina vis krentantis rublio kursas, todėl šiuo metu jie išlaidauja labai atsakingai", – pasakojo E. Smilingienė
Paradoksalu, tačiau skaudūs įvykiai Ukrainoje Lietuvai atvėrė naują turistinį kelią.
Planuojama, kad jau šią vasarą daugelis Baltarusijos turistų, užuot keliavę į Krymą, rinksis viešnagę Lietuvos pajūryje.
"Praėjusią savaitę buvome susitikę su Minsko turizmo atstovais. Jie pastebėjo, kad daugelis baltarusių šiais metais nebevyks į Krymą, todėl kaip alternatyva šiuo metu matoma būtent Palanga", – naujienų pažėrė Palangos TIC vadovė.
Nors palangiškiai ir džiaugsis savotiška rusų kompensacija baltarusiais, tačiau neringiškiai nėra linkę tikėti, jog turistai iš Baltarusijos akis atgręš ir į šį kurortą.
"Baltarusiams triukšminga Palanga yra priimtinesnė, abejoju, ar jie atvyks į mūsų ramiąją Kuršių neriją. Žinoma, jeigu atvyktų – pasidžiaugtume, tačiau dabar tokios tendencijos nematome, prašymų nesame gavę", – patikino N.Gecevičiūtė.
Didėjantį Baltarusijos gyventojų susidomėjimą Lietuva pastebi ir verslininkai.
Jie, kaip ir kiti turizmo administratoriai Lietuvoje, šį reiškinį yra linkę sieti su tuo, kad daugelis baltarusių šiemet aplenks Krymą.
"Iš tiesų baltarusiai domisi kur kas aktyviau nei ankstesniais metais. Labai tikimės, kad nekils jokių problemų dėl vizų išdavimo, dėl kitų kelionių formalumų. Šiais metais tikrai pajusime šių turistų pagausėjimą", – aiškino Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė.
Bijo rublio nuvertėjimo
Verslininkai tikina, kad dėl augančios Rusijos valiutos infliacijos žymiai pasikeitė ir pačių tos šalies gyventojų atsiskaitymo įpročiai.
Šiuo metu žmonės labiau linkę už atostogas susimokėti iš anksto.
"Daugelis rusų jau dabar sumoka visą sumą iškart. Verslui tai neturi jokios reikšmės, mums nereikia to perteklinio mokėjimo. Bet iš tiesų dabar tokia tendencija labai ryški", – paaiškino E.Šiškauskienė.
Vis dėlto pašnekovė patikino, jog kardinaliai atostogautojų iš Rusijos kol kas nemažėja.
Viešbučių atstovai sakė nejaučiantys ir rusų polinkio mažiau išlaidauti, jie užsisako panašias paslaugas kaip ir anksčiau bei nėra linkę ieškoti pigesnių pramogų.
Ieško alternatyvų
Nors dabar turistų ir nemažėja, tačiau įvykiai Ukrainoje privertė atidžiau suklusti Lietuvoje turizmo paslaugas teikiančius verslininkus.
Jie neslėpė, jog šiuo metu situacija yra įtempta.
Praėjusią savaitę visi šalies turizmo administratoriai susitiko ir aptarė šių metų turizmo strategiją.
Buvo prognozuota, jog dėl rublio silpnėjimo turistų iš Rusijos šiemet Lietuvoje bus mažiau, todėl svarbu atsigręžti į kitų šalių turizmo rinkas.
"Nusprendėme daugiau dėmesio skirti Lenkijai, Vokietijai, Skandinavijai ir, žinoma, Baltarusijai", – šiųmetes alternatyvas vardijo E.Šiškauskienė.
Artimiausiu metu buvo suplanuota kelionių verslo atstovų išvyka į Kijevą, tačiau nuspręsta ją laikinai atšaukti.
Klaipėdos turizmo informacijos centro vadovė pastebėjo, jog planus pakoreguoti teks ir kruizinės laivybos sektoriui.
Laivams gali tekti, nors ir nežymiai, keisti kelionių maršrutus, tačiau tai veikiausiai pritrauks turistų iš kitų šalių.
"Manau, bus permainų kruizinėje laivyboje, galbūt bus koreguojami maršrutai. Bet gali būti netgi ir geriau", – tikėjosi R.Savickienė.
Faktai ir skaičiai
Oficialiais Valstybinio turizmo departamento duomenimis, Rusija yra antra pagal dydį Lietuvos atvykstamojo turizmo rinka.
Pernai Lietuvą aplankė 360 tūkst. turistų iš Rusijos, tai yra 10 proc. daugiau nei 2012 m.
14 proc. atvykstančiųjų lankosi Klaipėdoje, maždaug 7 proc. apsilanko Palangoje.
Vidutiniškai rusai vieši 7 dienas, vienas turistas per dieną išleidžia apie 300 litų.
Naujausi komentarai