Palangos gelbėtojai nebeturi laiko rūpintis poilsiautojų saugumu – jie priversti vieną po kitos priiminėti veiklą tikrinančias tarnybas. Spėjama, jog tokiu būdu, pasitelkę į pagalbą Seimo narį, kerštauja buvę gelbėtojai.
Patikrinimas po patikrinimo
Įvairios tarnybos krėsti Palangos gelbėjimo stotį ir čia dirbančio Palangos vandens motociklų sporto klubo veiklą pradėjo prieš pusantros savaitės. Tikrinti gelbėtojus, šalia stoties įsikūrusią kavinę, pirtį buvo atvykusi Valstybinė darbo saugos inspekcija, Visuomenės sveikatos centras, aplinkosaugininkai, Ryšių reguliavimo tarnyba, Valstybinė vidaus vandenų laivybos inspekcija.
Anot Palangos vandens motociklų sporto klubo prezidento, kurorto gelbėtojų vado Jono Pirožniko, visos šios tarnybos apsilankė per savaitę.
„Pasitaikė, jog per dieną ateidavo po dvi tarnybas. Nespėjame priimti. Tarnybų atstovai tvirtina, jog gavo daug skundų dėl mūsų veiklos, bet pažeidimų neranda. Tokie vizitai labai trukdo dirbti. Užuot saugoję poilsiautojus, turime kilnoti popierius“, – neslėpė apmaudo gelbėtojų vadas.
J.Pirožnikas įsitikinęs, kad, pasinaudodami tarnybomis, rašydami nepagrįstus skundus kerštauja pernai dirbę, o šiemet nepriimti keturi gelbėtojai. Jų paslaugų atsisakyta, nes buvo prastos fizinės būklės.
Be to, šiemet norinčių dirbti gelbėtojais buvo ypač gausu, o atranka labai griežta. Pasak J.Pirožniko, atrinkti asmenys, geriausiai pasirengę šiam darbui, sporto meistrai.
„Žinau, kas tie žmonės. Matyt, jie užsigavo, kad nebuvo priimti, ir skundžia per visas instancijas. Vienas jų net grasino atkeršyti tokiu būdu. Instancijų, kurios gali tikrinti veiklą, yra 72, neskaitant policijos, prokuratūros, Specialiųjų tyrimų tarnybos. Neužteks sezono, kad visos apsilankytų“, – tvirtino J.Pirožnikas.
Pranešė Seimo narys
Dauguma tarnybų tikrinti gelbėtojus pradėjo gavusios Seimo nario Prano Žeimio pranešimus. Šis reagavo į keturių palangiškių, atėjusių į gyventojų priėmimą, nusiskundimus.
P.Žeimio teigimu, žmonės pranešė, kad pirtis ant jūros kranto stovi nelegaliai, abejojo, ar paplūdimyje saugumą užtikrinantis Palangos vandens motociklų sporto klubas teisėtai nuomoja vandens motociklus. Taip pat tvirtino, jog gelbėtojais neva dirba nepilnamečiai, neapmokyti šioje srityje, o vagonėliuose laikinai įrengtoje gelbėjimo stotyje gyvena pašaliniai asmenys.
„Išgirdęs nusiskundimus, iš pradžių pamaniau, jog gal čia yra kažkokie tarpusavio nesutarimai. Tačiau nusprendžiau kreiptis į institucijas, kad šios patikrintų, ar nėra pažeidimų“, – komentavo Seimo narys.
P.Žeimys tvirtino, jog dėl pirties kreipėsi į Visuomenės sveikatos centrą, dėl darbuotojų – į Valstybinę darbo inspekciją, dėl vandens motociklų – į Vidaus vandenų laivybos inspekciją.
„Dėl teikiamos vandens motociklų nuomos kalbėjau ir su Mokesčių inspekcijos vadovės pavaduotoja, bet iki galo nesusikalbėjome. Lauksiu, kol iš atostogų grįš vadovė“, – teigė P.Žeimys.
Tarnybos pažeidimų nenustatė
Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyrius, sureagavęs į Seimo nario pranešimą, atliko patikrinimą kurorto gelbėjimo stotyje. Tačiau, anot tarnybos vedėjo pavaduotojos Virginijos Leškauskienės, dėl pateiktų kaltinimų pažeidimų nenustatyta.
„Nepilnamečiai nevykdo gelbėjimo darbų. Viena paauglė dirba šalia gelbėjimo stoties esančioje kavinėje dešrainių kepėja, nurenka vienkartinius indus nuo stalų, pastaruosius valo. Tai nepavojingi darbai. Nepilnamečiai gali juos atlikti. Neaptikome ir pašalinių asmenų vagonėliuose“, – dėstė V.Leškauskienė.
Pasak pavaduotojos, gelbėjimo stotyje ir kavinėje nustatyti tik smulkūs pažeidimai dokumentuose, pateikta pastabų dėl grafikų, geriamojo vandens, sėdimų vietų.
Visuomenės sveikatos centras, atlikęs patikrinimą ant jūros kranto netoli gelbėjimo stoties stovinčioje pirtyje, taip pat pažeidimų nerado. Veiklą vykdanti J.Pirožniko žmona Ramunė pateikė visus dokumentus.
Tačiau tuo patikrinimai nesibaigė. Palangos aplinkos apsaugos agentūra iš policijos gavo pranešimą, kad iš pirties kamino veržiasi juodi tamsūs dūmai. Skambinusysis įtarė, jog čia kūrenami naftos produktai.
Agentūros vyriausiasis specialistas Remigijus Buožius nuvyko į įvykio vietą, bet pirtis nebebuvo kūrenama, dūmų nebuvo. Trūkumų nustatyta nebuvo.
Pažeidimų nenustatė nuomojamus vandens motociklus tikrinusi Valstybinė vidaus laivybos inspekcija.
Įsiterpė į svetimą dažnį
Dar vieną patikrinimą gelbėjimo stotyje atliko Ryšių reguliavimo tarnybos Klaipėdos kontrolės skyrius. Į jį neva kreipėsi Krašto apsaugos ministerija. Pranešta, kad gelbėtojai, bendraudami racijomis, naudojasi ne tuo dažniu ir įsiterpia į minėtos institucijos naudojamą kanalą.
Anot Ryšių reguliavimo tarnybos Klaipėdos kontrolės skyriaus vyriausiojo specialisto Ernesto Reinikio, gauta informacija pasitvirtino – gelbėtojai naudoja Krašto apsaugos ministerijai priklausantį dažnį.
„Palangos gelbėtojai nebuvo pateikę prašymo skirti dažnį. Jų naudojamas dažnai įsiterpdavo į kitą. Gelbėtojai aiškino, kad kai pirko racijas, jiems buvo pasakyta, jog aparatai užprogramuoti laisvu dažniu, tačiau jis buvo nustatytas. Pradėjome tyrimą. Jie turės rašyti prašymą, kad gautų legalų dažnį. Važiuosime tikrinti dar kartą. Jeigu nesitvarkys, taikysime nuobaudas“, – įspėjo E.Reinikis.
J.Pirožnikas nesutiko su tarnybos paaiškinimais: „Koks gali būti pažeidimas, jei naudojame buitines racijas? Jas pirkome iš laivų sandėlio. Klausėme, ar reikia priregistruoti ir Ryšių reguliavimo tarnybos. Gavome raštą, kad ne. Jei nori nubausti, gali kreiptis ir į teismą. Nebijome, nes esame teisūs“.
Ministerija pagalbos nesikreipė
Krašto apsaugos ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vedėjo pavaduotoja Viktorija Cieminytė prisiminė, jog incidentas tarp Palangos gelbėtojų ir Karinių jūrų pajėgų Jūrų ir pakrančių stebėjimo tarnybos Palangos posto buvo. Liepos 19-ąją posto budintis atliko kasdienį planuotą ryšio patikrinimą nustatytu kanalu. Jo metu gelbėtojai ir įsiterpė į ne savo dažnį. Tai buvo vienintelis toks kartas.
Tačiau, anot V.Cieminytės, dėl šio incidento nesikreipta į Ryšių reguliavimo tarnybą: „Prašymus atlikti patikrinimą visada pateikiame oficialiai raštu. Tokio kreipimosi nebuvo“. E.Reinikis atsisakė komentuoti, kokiu būdu – oficialiai raštu ar žodžiu – gautas nusiskundimas dėl gelbėtojų ryšio.
Daliai tarnybų, kurios atliko patikrinimus kurorto gelbėjimo stotyje, susidarė vaizdas, jog vyksta kažkoks karas: „Į nesutarimus įtraukiami ir mes. Atrodo, jog neturėtume daugiau ką veikti“.
Naujausi komentarai