Sportininkų gatvės gyventojams dar ilgai teks kęsti kieme stovintį nenaudojamą automobilį. Nors savininkas nežinia kada sugrįš į Lietuvą, nes yra užsienio kalėjime, niekas nutempti transporto priemonės nesiima. Gyventojai šmaikštauja, kad mašina kieme greitai įleis šaknis ir sužaliuos.
Padangose neliko oro
Žalios spalvos "Mitsubishi Colt" pastatytas įvažoje į kiemą tarp Sportininkų gatvės 26 ir 28 daugiabučių namų. Mašina eismui netrukdo, tačiau piktina gyventojus, nes užima vietą.
Pasak Prekybos uosto seniūnaičio Ruslano Schneiderat, transporto priemone niekas nesinaudoja mažiausiai dvejus metus. Prieš tiek laiko į jį pagalbos kreipėsi daugiabučių namų gyventojai.
Apie tai, kad transporto priemone niekas nevažinėja, byloja ir lapų kalnas ant stogo ir variklio dangčio. Gyventojai pasakojo, kad mašinos savininkas seniai nebegyvena Sportininkų gatvės 26 name. Jis išvyko į užsienį.
Pasak R.Schneiderat, bute, kuris priklausė mašinos savininkui, įsikūrė nauji šeimininkai.
"Žmonės piktinasi, kad nenaudojama mašina užima vietą. Čia galėtų stovėti gyventojų transporto priemonės. Juk vietos automobiliams kiemuose labai trūksta", – tvirtino seniūnaitis.
R.Schneiderat dėl stovinčio nenaudojamo automobilio ne kartą kreipėsi į miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių, policiją. Prašyta, kad institucijos padėtų išspręsti problemą.
14 metų kalės Vokietijoje
Anot R.Schneiderat, savivaldybė savininkui išsiuntė raginimą pasiimti mašiną, bet rezultatų jokių. Seniūnaitis pasakojo, kad vėliau sužinojo, jog mašinos šeimininkas yra uždarytas Vokietijos kalėjime. Jam skirta 14 metų nelaisvės bausmė. Kada savininkas išeis į laisvę, jis negalėjo pasakyti.
"Pareigūnai su situacija susipažinę. Įdomu, kur išsiųstas raginimas patraukti automobilį", – stebėjosi seniūnaitis.
R.Schneiderat nesuprantama, kodėl institucijos negali pasirūpinti, kad transporto priemonė, kuri trukdo gyventojams, būtų nutempta, esant tokiai situacijai.
"Negi tikrai institucijos neturi galių? Visi atsikratė atsakomybės. Keista padėtis. Dvejus metus vargstu, kad mašina dingtų, o rezultato nėra. Neturiu net ką gyventojams pasakyti", – piktinosi seniūnaitis.
Anot R.Schneiderat, rajono apylinkės inspektorius žadėjo kreiptis į kalinčio vyro mamą, kad ši pasirūpintų automobiliu. Tačiau pabrėžė, jog įpareigoti jos to padaryti negali. Reikia tikėtis tik geranoriškumo.
"Ką ta vargšė mama padarys? Spėju, ji garbingo amžiaus. Tai jai būtų dar viena našta", – svarstė klaipėdietis.
Seniūnaitis tvirtino, kad kitų artimųjų – žmonos, vaikų automobilio savininkas neturi.
"Panašu, kad mašina čia stovės dar dešimt metų, kol įleis šaknis ir sužaliuos", – šmaikštavo R.Schneiderat.
Padarė viską, ką galėjo
Pasak Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Kristinos Vintilaitės, R.Schneiderat dėl nenaudojamo automobilio kreipėsi keletą kartų.
"Aiškinomės situaciją kartu su seniūnaičiu. Padarėme viską, kas mums priklauso pagal įstatymą", – pasakojo vedėja.
Administracinių teisės pažeidimų kodekse yra numatyta, kad policija, savivaldybė ar kita institucija raštu privalo įspėti savininką pasirūpinti nenaudojamu automobiliu, stovinčiu bendro naudojimo vietoje.
"Gavę pranešimą apie tokią transporto priemonę, važiuojame patikrinti. Pasitvirtinus informacijai, prašome savininko per protingą laiką pasiimti automobilį. Dažniausiai suteikiama 10 darbo dienų", – tvarką nupasakojo vedėja.
K.Vintilaitės teigimu, šiuo atveju taip ir buvo pasielgta. Laiškas automobilio savininkui išsiųstas pagal jo deklaruotą gyvenamąją vietą. Tačiau jokios reakcijos į nurodytą terminą nesulaukta.
"Tokiais atvejais sklandžiai bendradarbiaujame su policija. Visada raginimų patraukti automobilį kopijas išsiunčiame ir pareigūnams. Šie pasibaigus terminui nuvyksta patikrinti. Jei automobilis nėra nutemptas, policija imasi veiksmų", – aiškino vedėja.
Vandalai nespėjo suniokoti
Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai iš policijos sulaukė atsakymo, kad automobilio savininkas yra išvykęs į užsienį ir šiuo metu neturi galimybės grįžti į Lietuvą. Grįžęs jis paims transporto priemonę.
"Ką mašinos savininkas veikia užsienyje, policija nenurodė", – tvirtino vedėja.
K.Vintilaitė atkreipė dėmesį, kad tarp Sportininkų gatvės 26 ir 28 namų paliktas automobilis iš pažiūros neatrodo visai nenaudojamas, – transporto priemonė nesuniokota.
"Žinoma, kaimynai situaciją geriau žino. Jie mato, kad mašina niekas nesinaudoja, ir turi pagrindo pasidomėti, ar ji čia gali stovėti. Suprantama, kad jie pyksta, jog automobilis užima vietą", – komentavo vedėja.
Anot K.Vintilaitės, tokios situacijos retos, nes dažniausiai savininkai nenaudojamus automobilius nutempia gavę raginimą iš Viešosios tvarkos skyriaus.
Kiti veiksmų imasi, apsilankius policijos pareigūnams. Vedėjos teigimu, tokie vizitai labai veiksmingi.
Gali virsti laužu
Per savaitę savivaldybė sulaukia 4–5 pranešimų apie kiemuose paliktus nenaudojamus automobilius. K.Vintilaitė atkreipė dėmesį, jog pastaruoju metu nebuvo atvejo, kad reikėtų priverstinai nukelti mašiną.
Šios priemonės galima imtis tik tam tikrais atvejais. Juos apibrėžia Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas. Nukelti automobilį priverstinai galima, kai šis trukdo specialiosioms tarnyboms: ugniagesiams, greitosios pagalbos medikams atlikti savo funkcijas ar trikdo saugų eismą.
Perkėlimą pagal įstatymą turi inicijuoti policija, Valstybinė kelių transporto inspekcija arba Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, priklausomai nuo situacijos.
"Tai jokiu būdu ne savivaldybės kompetencija", – pabrėžė vedėja.
Policija už bendro naudojimo vietoje paliktą nenaudojamą automobilį savininkui gali skirti ir baudą. Ši siekia nuo 250 iki 500 litų.
Pasak K.Vintilaitės, sunku prognozuoti, kaip baigsis situacija, su kuria susidūrė Sportininkų gatvės gyventojai. Vienas variantų – mašina bus nutempta, kai grįš jos savininkas.
"Gal automobiliu rūpinasi vyro artimieji ir šie jį patrauks. Žinoma, jei automobilis bus suniokotas: bus išdaužyti jo langai, pradės augti žolė, jame įsikurs benamiai, kils pavojus aplinkiniams, tada vis tiek reikės sukti galvą, kaip jį išgabenti", – tvirtino vedėja.
Pasiims, kai grįš
Pasak Klaipėdos 1-ojo policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus vyresniojo tyrėjo Sauliaus Bitino, tokia pati situacija buvo ir prieš dvejus metus. Pareigūnui keista, kad vėl viską tenka aiškinti iš naujo.
"Žmogui, kuris skundėsi, buvo paaiškinta visa tvarka. Automobilius priverstinai policija gali patraukti, jei šie trukdo eismui ar kelio remonto darbams. Šiuo atveju mašina niekam netrukdo. Seniūnaitis viską žino. Negalima su privačia nuosavybe daryti, ką nori", – komentavo pareigūnas.
S.Bitinas pabrėžė, kad teises turi ne tik žmogus, kuris skundžiasi, bet ir automobilio savininkas. Pareigūnas teigė, kad yra objektyvių priežasčių, kodėl šeimininkas negali pasiimti mašinos.
Pasak S.Bitino, savininkas yra užsienyje, o grįžęs paims savo transporto priemonę.
"Jei to nepadarys, o vėl gausime informacijos, kad mašina trukdo, įpareigosime tai padaryti. Jei vis tiek nepaisys, skirsime nuobaudą ar spręsime nustatyta tvarka, ką su automobiliu daryti. Keista, kad tokie klausimai vėl iškyla, kai viskas išaiškinta", – dėstė pareigūnas.
S.Bitinas nei patvirtino, nei paneigė, kad automobilio savininkas negali grįžti į Lietuvą, nes yra Vokietijos įkalinimo įstaigoje: "Tokios informacijos suteikti negaliu. Tai asmeniniai žmogaus duomenys. Juos saugo įstatymas. Negaliu pasakyti, ką jis ten veikia".
Pareigūnas pabrėžė, kad nusiskundimų dėl paliktų nenaudojamų automobilių sulaukiama daug.
"Dauguma situacijų yra išsprendžiamos. Tokie atvejai, kaip šis, yra vienetiniai", – pabrėžė S.Bitinas.
Naujausi komentarai