Klaipėdos tarybos narys Viačeslavas Titovas vėl "sužibėjo". Politikas į uostamiesčio tarybos posėdį atėjo į švarko atlapą įsisegęs Georgijaus juostelę. Šį akibrokštą jo kolegos traktavo kaip politinę provokaciją. V.Titovas aiškino, kad tai jo pagarbos ženklas "Klaipėdą išvadavusiems Raudonosios armijos kariams".
"Šiandien man šventė"
Kontroversiškais pareiškimais Lietuvos atžvilgiu garsėjantis klaipėdietis – Lietuvos rusų sąjungos lyderis V.Titovas, vienintelis iš jo partijos bendražygių per praėjusius savivaldos rinkimus laimėjęs miesto tarybos nario mandatą, į vakarykštį tarybos posėdį vėlavo.
Galop salėje jis pasirodė segėdamas Georgijaus juostelę, kuri pastaruoju metu siejama su militaristine ir ekspansine Rusijos Federacijos užsienio politika.
Posėdžiui pirmininkavęs meras Vytautas Grubliauskas V.Titovui pareiškė pastabą, kad panašios simbolikos demonstravimas šiuo atveju yra neetiškas.
Atsakydamas V.Titovas rėžė kalbą, kad "šiandien – jam šventė, nes sausio 28-ąją prieš 71 metus Klaipėda buvo išvaduota iš vokiškųjų fašistų", ir pakvietė visus tarybos narius į mitingą prie Raudonosios armijos memorialo.
Mėgino nulupti ir kibo į atlapus
Po šio "apsišaudymo" kitas tarybos narys Audrius Vaišvila staiga atsisuko į V.Titovą ir pamėgino tą juostelę iš jo atlapo išplėšti.
Nedaug trūko, kad viskas būtų pasibaigę muštynėmis, kaip kartais nutinka Ukrainos radoje ar Japonijos parlamente.
Tačiau meras situaciją suvaldė, liepęs liautis. Naujai suremontuotoje savivaldybės posėdžių salėje tuokart kraujo praliejimo išvengta.
"Mano demaršas buvo sąmoningas, norėjau nuplėšti tą juostelę. Kolega pasielgė labai negražiai, nes su ta juostele, tuo ženklu, dabartinė Rusija eina per visą pasaulį – įvykiai Gruzijoje, Ukrainoje, Sirijoje. Tai rodo, kad Rusija nėra taiki ir demokratiška valstybė, ir tie simboliai čia nepriimtini", – dėstė A.Vaišvila.
Istorijos versija
Pakiliai nusiteikęs V.Titovas tikino, kad jam šiandien svarbi diena, todėl jis taip ir pasipuošė.
"Gal kas pamiršo, kad sausio 28 dieną, 71 metų atgal, buvo atsilaisvintas mūsų miestas nuo fašistas jėgos. Tuos metus čia mirė labai daug kareivių, lietuvių ir rusų. Visi kariauja už tai, kad mes visi ramiai taikiai čia gyventume, augintų mūsų vaikai, anūkai, gyventų šitoje žemėje. Tai – gerbiamas ženklas. Čia skaitosi, pobeda dobra nad zlom", – taip savo pasidabinimo priežastį Georgijaus juostele žurnalistams lietuviškai mėgino paaiškinti Klaipėdoje gimęs ir augęs politikas (kalba netaisyta – A.D.).
V.Titovas labai stebėjosi, kodėl tarybos nariams ir merui nepatinka jo puošmena. Esą jam irgi daug kas nepatinka, bet, pasak V.Titovo, "reikia gerbti visas istorijos versijas".
Įstatymams nenusižengė
Pasak V.Grubliausko, segėdamas Georgijaus juostelę viešoje vietoje V.Titovas Lietuvos Respublikos įstatymams nenusižengė.
"Įstatyme, kuriuo draudžiama viešai demonstruoti sovietinę okupaciją ar sovietinę praeitį vaizduojančius simbolius, tos juostelės įrašyta nėra. Tad teisiškai jos segėjimas nėra draudžiamas. Bet yra kitas šio klausimo aspektas – kaip šis ženklas visuomenėje yra vertinamas ir suprantamas. Kalbant apie pilietinę, moralinę, politinę poziciją, jeigu tam tikras simbolis, nors ir neuždraustas, kelia įtampą, jį viešai demonstruoti nėra sąmoningo politiko ženklas", – mano V.Grubliauskas.
Mero įsitikinimu, šis V.Titovo pasirodymas yra ne kas kita, o noras susireikšminti, gauti nemokamos reklamos, tačiau tarybos posėdis – "ne pati tinkamiausia vieta demonstruoti savo politines simpatijas".
Neatlaikė konservatorių nervai
Po pirmosios tarybos posėdžio pertraukos buvo matyti, kad įtampa dėl Georgijaus juostelės neatslūgo.
Konservatorius Arūnas Barbšys pasiteiravo mero, gal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariams derėtų palikti salę, kad "nematytų kolorado spalvų".
"Ką mes žinome, gal V.Titovas išsitrauks Kalašnikovo automatą ir mus visus čia iššaudys?" – klausė A.Barbšys.
Meras pasiūlė nesivelti į provokacijas ir pasakė, kad dėl to išeiti iš posėdžio neverta.
V.Titovas užsiplieskė, kad jam gėda dėl A.Barbšio kalbų, ir pagrasino dėl to kreiptis į prokuratūrą.
V.Grubliauskas grasinimus nutraukė išjungdamas V.Titovo mikrofoną ir reziumavo, kad dėl paties V.Titovo elgesio teks kreiptis į Klaipėdos tarybos Etikos komisiją.
Tą patį savo ruožtu pažadėjo ir V.Titovas.
Galiausiai konservatoriai išplatino frakcijos pareiškimą, kuriame pareiškė, kad protestuoja prieš V.Titovo pasirodymą tarybos posėdyje su atlape prisegta Georgijaus juostele ir vertina šį jo poelgį kaip provokaciją.
"Frakcijos nariai Georgijaus juostelės viešą demonstravimą tapatina su karine agresija ir Ukrainos Krymo okupavimu, o 1945 m. sausio mėn. Klaipėdos miesto "išlaisvinimą" vertina kaip karo tarp komunistinės Sovietų Sąjungos ir fašistinės Vokietijos epizodą, kuris Lietuvos kraštui reiškė vieno okupanto pakeitimą kitu", – rašoma vakarykščiame konservatorių frakcijos pareiškime.
"Netoleruoju tokių provokacijų, matau, kad V.Titovas ir toliau tęsia savo tokią veiklą, kuri jo partijai ir jam pačiam garbės tikrai nedaro", – teigė tarybos narys Laisvūnas Kavaliauskas.
Mitinge vengė simbolikos
Liberalų sąjūdžio atstovas tarybos narys Algirdas Grublys geranoriškai mėgino V.Titovą įkalbėti nusisegti tiek aistrų sukėlusią juostelę, bet šis buvo nepajudinamas.
"Nueisite prie karių memorialo į minėjimą, na, ten ir įsisekite savo simbolius. Kam dabar reikia tyčiotis iš visų tarybos narių? Jei karo veteranas, gvardietis segi Georgijaus juostelę – pagarba jam, bet čia žmogus, parako neuostęs, demonstruoja tokius simbolius, tai yra įžeidžiantis elgesys kitų tarybos narių atžvilgiu", – kolegą bandė atvesti į protą A.Grublys.
Po ilgosios tarybos posėdžio pertraukos V.Titovas posėdžiauti nebegrįžo, nes nuėjo į mitingą, skirtą pagerbti Raudonosios armijos karius, prieš 71-erius metus įžengusius į Klaipėdą, iš kurios po keturių mėnesių kovų pasitraukė nacistinės Vokietijos kariaunos likučiai.
Į renginį susirinko karo veteranai, jų artimieji, oficialūs Rusijos Federacijos atstovybių vadovai Lietuvoje, tautinių mažumų atstovai. Tačiau nė vienas renginio dalyvis ant viršutinių rūbų nesegėjo Georgijaus juostelės, taip pat ir pats V.Titovas, kuris ir ten negalėjo nepakalbėti apie "perrašomą istoriją".
Vargas dėl liežuvio
V.Titovas, kurio partijos pozicijos po pastarųjų rinkimų miesto taryboje sumenko iki vieno mandato, vis pasireiškia visuomenei jautriomis temomis.
Ne taip seniai politikas tvirtino, jog Klaipėdoje gyvenantys rusakalbiai patiriantys nepatogumų dėl to, kad oficiali informacija skelbiama tik lietuviškai. Todėl žinios turėtų būti skelbiamos dviem kalbomis.
Lietuvos rusų sąjungos narys neslėpė, kad dvi valstybinės kalbos Klaipėdoje patenkintų jo politines ambicijas.
Dar buvo atvejis, kai iš šalies išprašius tris Latvijos piliečius, kurie įtraukti į nepageidaujamų Lietuvoje asmenų sąrašą, V.Titovas mūsų šalį prilygino fašistinei valstybei.
Toks jo pasisakymas tada šokiravo ir papiktino uostamiesčio politikus, kurie dėl šio tarybos nario viešų kalbėjimų kreipėsi į Etikos komisiją.
Savo skandalingųjų žodžių V.Titovas nė nebandė išsiginti.
Tada Etikos komisijos nariai jam pateikė faktus, kad per pastaruosius kelerius metus viešoje erdvėje pasirodė ne vienas straipsnis, kur V.Titovas kursto tautinę nesantaiką.
Vakarykštė provokacija su Georgijaus juostele byloja, kad šio politiko veiksmai ir nuostatos Lietuvos Respublikos atžvilgiu nesikeičia.
Naujausi komentarai