„Kai rinkimų komisijoje vienos jos narių klausiau, ar mes, rinkėjai, esame šiukšlės, ji pritariamai linktelėjo galvą“, – iki šiol nuo patirto pažeminimo ir šoko negali atsitokėti klaipėdietė Audronė Urbutytė. Nors yra Lietuvos pilietė, ji vakar teisę balsuoti išsikovojo tik tuomet, kai ją užstojo advokatas ir prokuroras.
Atėnė atvykimo lapelį
A.Urbutytė jau kurį laiką gyvena Vokietijoje, ten yra deklaravusi ir savo gyvenamąją vietą.
Neseniai ji su dešimties mėnesių sūneliu parvyko į Klaipėdą paviešėti pas tėvus. Taip jau sutapo, kad per jos viešnagę Lietuvoje vyko ir rinkimai į Seimą bei referendumas dėl atominės elektrinės statybų.
„Jei būčiau buvusi Vokietijoje, tikrai būčiau ėjusi balsuoti į ambasadą. Tėveliai man įskiepijo, kad valstybė yra jos piliečiai, o vieną jų pareigų rinkti Seimą“, – savo principus dėstė pašnekovė.
Todėl ji net nedvejodama vakar su tėvais nuėjo į netoli namų esančią rinkimų apylinkę.
Įėjus į apylinkės patalpą jai buvo paduotas atvykimo lapelis, tačiau problemos prasidėjo, kai vienai rinkimų apylinkės komisijos narių ji padavė savo Lietuvos pilietės pasą.
„Moteris sutriko, paskambino apygardos komisijos pirmininkui ir tada man pareiškė, kad balsuoti aš negaliu. Paprastai iš rankų atėmė mano atvykimo lapelį ir pakartojo, kad neturiu teisės balsuoti, nes gyvenu Vokietijoje. Tačiau mes, lietuviai, gyvenantys užsienyje, tikrai nesame nutautėję. Esu lietuvė ir man svarbu, kad vyksta mano tėvynėje“, – pabrėžė A.Urbutytė.
Įtarė nusikalstamą veiką
Klaipėdietė nenuleido rankų ir paskambino savo šeimos advokatui Vitalijui Gunčiui. Šis buvo šokiruotas.
„Tai ne tik pažeidimas, bet ir nusikaltimas, nes iš žmogaus atimama konstitucinė teisė balsuoti rinkimuose. Audronė yra Lietuvos pilietė, todėl jai turėjo būti sudarytos sąlygos balsuoti“, – dėstė advokatas.
Jis kreipėsi į vakar budėjusį Klaipėdos apylinkės prokurorą Kazį Grigaitį. Advokato teigimu, prokuroras taip pat nustebo dėl susidariusios situacijos, nes ją jau reikėtų tirti kaip galimą nusikalstamą veiką.
Galiausiai apygardos, kurios vienoje apylinkėje norėjo balsuoti A.Urbutytė, pirmininkas paskambino moteriai ir pranešė, kad jai bus suteikta teisė pareikšti nuomonę rinkimuose ir referendume.
A.Urbutytė balsavo tarsi balsuotų iš anksto – jos rinkėjo kortelę ir užpildyti balsavimo biuleteniai buvo įdėti į specialų voką, kuris turėjo būti atplėštas sykiu su kitais, gautais iš specialių pašto skyrių ar po balsavimo namuose.
Rinkėjas – lyg šiukšlė
„Tikiu, kad su tokia situacija, kai pasijunti šiukšle, per rinkimus susidūrė daug žmonių, tačiau jie nuleido rankas ir nekovojo. Manau, kad man pasisekė tik dėl to, jog įsikišo advokatas ir prokuroras. Galbūt rinkimų prievaizdai išsigando, kad valstybė dėl žmogaus teisių pažeidimo nebūtų apskųsta Strasbūro žmogaus teisių teismui“, – svarstė A.Urbutytė.
Ji nebesistebėjo, kodėl piliečių aktyvumas rinkimuose nėra didelis.
„Mano balsą išgelbėjo advokatas. O kiek rinkėjų balsų taip prapuolė, tik todėl, kad rinkimų apylinkių komisijų nariams trūksta žmogiškumo ir įstatymų išmanymo?“ – retoriškai klausė per kančias rinkimuose vakar savo valią pareiškusi klaipėdietė.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas vakar teigė, jog rinkimuose į Seimą ir referendume dėl atominės elektrinės statybų balsavo daugiau nei 50 proc. rinkėjų. Tai esą rekordinis aktyvumas per kelerius pastaruosius metus.
Pirminiais duomenimis, į Seimo rinkimus ir balsuoti referendume vakar atėjo 44, 6 proc. rinkimo balsą turinčių žmonių. Dar 5,51 proc. savo valią pareiškė, iš anksto balsuodami savivaldybėse, specialiuose paštuose, namuose.
Prieš ketverius metus rinkimuose į Seimą ir referendume dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo balsavo 48,58 proc. balsavimo teisę turinčių piliečių
Klaipėdoje ir šiemet, ir prieš ketverius metus rinkėjai buvo šiek tiek pasyvesni nei visoje Lietuvoje.
Naujausi komentarai