Staigus automobilio manevras be posūkio signalo į kitą eismo juostą, prie vairuotojo ausies – mobilusis telefonas, mėginimai apsisukti pėsčiųjų perėjoje ir važiavimas degant raudonam šviesoforo signalui. Tokius vaizdus trečiadienio rytą uostamiesčio gatvėse slapta fiksavo policijos pareigūnų kamera.
Tiltu važiavo 400 pažeidėjų
Klaipėdiečiai mėgsta vairuoti bet kaip. Tuo įsitikino dienraščio "Klaipėda" žurnalistai kartu su Klaipėdos Kelių policijos biuro pareigūnais kelias valandas pavažinėję po uostamiestį.
Jokiais skiriamaisiais ženklais nepažymėtu automobiliu trečiadienį patruliavusiems pareigūnams teko kas 10–15 minučių fiksuoti pažeidimą.
"Turbūt visi mano, kad niekas nepamatys. Per tris mėnesius, kai yra uždarytas Pilies tiltas, spėjome užfiksuoti per 400 pažeidimų ant Biržos tilto. Tai byloja, kad visi važiuoja tikėdamiesi, kad jų niekas nestebi. Tačiau jie labai klysta", – klaipėdiečių vairavimo ypatumus apibūdino Klaipėdos kelių policijos biuro Kelių patrulių kuopos vadas Darijus Malonė.
Telefonas – lyg manija
Specialiu automobiliu Kelių patrulių kuopos vyriausiasis patrulis Ramūnas Kruopys ir patrulis Darius Kasputis patruliuoti išsuka kone kiekvieną dieną.
Vaizdo fiksavimo kamera ir kitomis techninėmis priemonėmis aprūpintas automobilis, pasak pareigūnų, kai kuriems vairuotojams jau gerai žinomas.
"Gandas, kad mieste pasirodo nepažymėtas policijos automobilis, greitai sklinda", – šypsojosi prie tarnybinės mašinos vairo sėsdamas R.Kruopys.
Vos pasukus iš Kelių policijos biuro kiemo pietinės miesto dalies link, pareigūnų akys Smiltelės gatvėje nukrypsta į "Citroen Xsara" automobilį, kurio vairuotojas, važiuodamas antrąja eismo juosta, ramiausiai mobiliuoju telefonu rašo trumpąją žinutę. Vyras beveik nepakeldamas galvos įnirtingai maigė telefoną tiek, kad apie 100 metrų net nematė, kad greta jo važiuoja policijos ekipažas.
Artūras dviejų mobiliųjų telefonų iš rankų nepaleido net ir pakviestas į policijos automobilį. Kadangi vairuotojas už tokį Kelių eismo taisyklių pažeidimą įkliuvo pirmą kartą, jam skirta pusė numatytos minimalios baudos – 50 litų.
Už kalbėjimą telefonu prie vairo numatyta bauda nuo 100 iki 300 litų.
Supainiojo metus
Po pažeidimo įforminimo patruliams neteko nuriedėti itin toli, jau Smiltelės gatvės ir Šilutės plento sankryžoje jie pastebėjo priešais važiuojantį automobilį, kurio techninės apžiūros terminas – pasibaigęs.
"Opel Combo" vairuotojas Laisvūnas teisinosi, kad pamiršo apie automobilio techninę apžiūrą, nes statosi namą.
"Galva užimta, kažkaip man atrodė, kad techninę apžiūrą teks atlikti tik kitais metais. Tačiau nepykstu. Nedovanotina. Juk pats dirbu autoservise", – atsiprašinėjo vyras.
Vairuotojui skirta pusė minimalios numatytos baudos – 50 litų, nes anksčiau nebuvo baustas. Už tokį nusižengimą numatoma nuo 100 iki 150 litų bauda.
Gatvėje nardė taksi
Kitas Taikos prospekte išvystas pažeidėjas neatrodė toks taikus.
Netoli prekybos centro "Akropolis" pareigūnų žvilgsnius prikaustė įžūliai tarp eismo juostų nardantis taksi automobilis. Iš trečios eismo juostos mašina nėrė į antrą, tada be jokių posūkio signalų, kiek pavažiavusi, jau šovė į pirmą eismo juostą.
Pralėkęs šviesoforo reguliuojamą sankryžą, taksi vairuotojas taip nuskuodė Taikos prospektu, kad pareigūnams teko jį vytis.
Nors skiriamaisiais policijos ženklais nepažymėtame automobilyje buvo įjungti šviesos signalai, taksistas susiprotėjo sustoti tik beveik pasiekęs sankryžą su Paryžiaus Komunos gatve.
21-erių tamsiaakis Ernestas, matyt, tikėjosi, kad nuo nelaimių jį apsaugos ant kaklo besisupantis stambokas kryžius. Tačiau paklaustas, kodėl jo vairuojamo taksi techninės apžiūros terminas pasibaigęs, tik ėmė mikčioti.
"Ruošiausi apžiūrai. Na, taip, reikėjo dirbti, išvažiavau be techninės apžiūros", – nerišliai lemeno vairuotojas.
Taksistas buvo sustabdytas, kai vežė klientę, ir mėgino teisintis, kad tarp eismo juostų nardė, nes skubėjo į vieną privačių medicinos centrų.
Už tokį pasivažinėjimą Ernestas "uždirbo" 150 litų baudos.
"Gailėjosi, skyriau vidurkį, nors nustatyti du pažeidimai. Už vairavimą be techninės apžiūros talono gresia nuo 100 iki 150 litų, o už tai, kad neįjungė posūkio signalo gresia nuo 100 iki 300 litų bauda", – įformindamas pažeidimus aiškino D.Kasputis.
Kol patruliai rašė protokolą taksistui, Taikos prospekto ir Paryžiaus Komunos gatvės sankryžą, degant raudonam šviesoforo signalui, "prašoko" vienas automobilis.
Kitas gudrus vairuotojas, išvydęs raudoną signalą, apsisuko, vos nekliudydamas dviratininko ir kitų pėsčiųjų.
Ir vairuoja, ir kalba
Patrulių kuopos pareigūnai R.Kruopys ir D.Kasputis pripažįsta, kad klaipėdiečiai prie vairo įsismarkauja savaitgaliais arba šiltais vasaros vakarais.
"Dažniausiai pasitaiko smulkesni pažeidimai. Tačiau jau šiandien pamatėme, kad vairuotojai neatsikrato įpročio prie vairo kalbėti telefonu", – stebėjosi patruliai.
Vos patruliams pajudėjus toliau uostamiesčio gatvėmis, vienas po kito "užkibo" dar du plepiai.
Jauna, tautos mašina vadinamu "VW Golf" riedėjusi vairuotoja užfiksuota skriejanti Šilutės plentu ir karštai diskutuojanti mobiliuoju telefonu. Mergina vienu metu apskritai paleido vairą, nes laisvąja ranka vis braukė per veidą. Atrodė, kad mergina šluostosi ašaras, bet klaipėdietė vėliau patikino, kad tik taip įnirtingai kalbėjosi su savo mama.
Vairuotojai patruliai skyrė pusę minimalios numatytos baudos, kaip ir 29 metų Donatui, kuris tiek įsiaudrinęs kalbėjo telefonu, kad kurį laiką net nematė šalia jo važiuojančios policijos mašinos ir patrulio lazdelės mostelėjimo.
Taksistai įžūlėja
Kelių policijos biuro Kelių patrulių kuopos vadas D.Malonė, reziumuodamas specialaus policijos ekipažo per valandą uostamiestyje užfiksuotus pažeidimus, pabrėžė, kad tai byloja apie vairuotojų nepareigingumą.
"Per tokį trumpą laiką štai kiek pažeidimų. Vairuotojai atsipalaidavo, iš tiesų ėmė jaustis nebaudžiami. Kalbėjimas telefonu, vairuojant automobilį, jau tapo norma", – atkreipė dėmesį pareigūnas.
Neviešo patruliavimo automobilis vieną savaitgalių sėkmingai užfiksavo be posūkio signalų po miestą iš juostos į juostą nardančius du motociklininkus.
"Tą pačią dieną užfiksuotas ir nubaustas už pavojingą vairavimą taksi vairuotojas. Jau pastebime, kad mieste vystosi tendencija, kad taksi vairuotojai ėmė įžūlėti. Visą gyvenimą jie teisinasi, kad skuba į iškvietimus ir nuolat niekur nespėja", – pastebėjo D.Malonė.
Pareigūnas priminė, kad už pavojingą vairavimą numatoma bauda nuo 400 iki 800 litų ir vairuotojo pažymėjimo atėmimas nuo 3 iki 6 mėnesių. O už chuliganišką vairavimą gresia net 1–2 tūkst. litų bauda ir teisės vairuoti automobilį atėmimas nuo metų iki 2 metų.
Gaudys chuliganus
Visą šią savaitę uostamiestyje ir apskrityje vyksta akcija dėl chuliganiško vairavimo išaiškinimo.
"Neviešo patruliavimo automobilis su policijos pareigūnais dirbs ne tik mieste, bet ir periferijoje. Mums talkina pareigūnai iš Vilniaus, kurie automobiliais ir motociklais tramdys pastaruoju metu suįžūlėjusius motociklų vairuotojus", – kalbėjo D.Malonė.
Praėjusį savaitgalį pareigūnai surengė keturias prevencines akcijas.
"Išaiškinome 15 neblaivių vairuotojų. Tai yra tikrai nemažai", – akcentavo D.Malonė.
Policijos patruliai jau yra pastebėję, kad savaitgaliais daugiau alkoholio ragavusių žmonių sustabdo grįžtančius iš žvejybos ar poilsiavimo gamtoje.
Užfiksuotos slaptos lenktynės
Pareigūnas tikino, kad vakarais ir savaitgaliais dar vienu pareigūnų galvos skausmu tampa vadinamieji drageriai.
"Klaipėdiečiai "dragų" mėgėjai pamėgo Pramonės gatvę ir aikštelę netoli Šilutės kelio. Mūsų pareigūnams yra tekę nufilmuoti tokias lenktynes", – pasakojo D.Malonė.
Specialiais ženklais nepažymėtas policijos automobilis traukos lenktynininkų aikštelėje sukinėjosi kurį laiką, nesukeldamas jokio įtarimo.
Patruliai, radę tinkamą vietą, įsitaisė nuošalėje ir nufilmavo visą traukos lenktynių kovą.
Kai atvyko policijos pareigūnai, lenktynių dalyviai arogantiškai gynėsi nieko blogo nedarę, tačiau vyrams atvipo žandikauliai, kai jie išvydo slapta nufilmuotus vaizdus.
Naujas iššūkis – narkotikai
Įsibėgėjant turizmo sezonui, D.Malonė gyrė į uostamiestį atvykstančius turistus.
"Daug atvažiuoja vairuotojų iš Kaliningrado. Čia rusai taip nevairuoja, kaip rodoma vaizdo siužetuose internete. Pasitaiko tik pasiklydusių ar ženklų nepastebėjusiųjų", – tikino pareigūnas.
O štai įsiaudrinęs jaunimas, pasak Kelių patrulių kuopos vado, kur kas pavojingesnis.
"Didžiulė problema yra narkotikai, plintantys tarp jaunimo. Manydami, kad pareigūnams įtarimą sukels tik alkoholio kvapas, jaunimas sėda prie vairo, pavartojęs įvairių psichotropinių medžiagų", – pasakojo D.Malonė.
Kelių patruliai pamena vieną atvejį, kai į ligoninę nuvežtas toks vairuotojas pareigūnus gaišino net septynias valandas. Jaunuolis nuo 9 iki 16 val. vengė atlikti šlapimo tyrimą.
Trūksta darbuotojų
Nuo birželio pradžios pradėjęs vadovauti Kelių patrulių kuopai, D.Malonė tikino, kad jam, kaip vadovui, šiuo metu didžiausias uždavinys – spręsti darbuotojų trūkumo klausimą.
"Turime 69 etatus, o dirbančiųjų – vos 36. Labai trūksta pareigūnų. Juk prižiūrime ne tik uostamiestį, tenka dirbti ir magistralėje, vyksta reidai visoje apskrityje", – kalbėjo patrulių kuopos vadas.
Tačiau Kelių policijos biure laukiama permainų. Patrulių gretas žymiai turėtų papildyti dailiosios lyties atstovės.
Skaičiai ir faktai
Kelių patrulių kuopos pareigūnai surengė 83 prevencines priemones.
Jų metu išaiškinti 439 pažeidėjai.
Nuo metų pradžios išaiškinti 180 neblaivūs vairuotojai.
Per keturis šių metų mėnesius užfiksuota 20 pavojingo vairavimo atvejų.
Per tą patį laiką išaiškinta 12 chuliganiško vairavimo atvejų.
Naujausi komentarai