Pereiti į pagrindinį turinį

STT ir ministro taikiklyje - pasieniečių vadovybė (papildyta)

2010-03-17 08:00
Bėdos: STT tiria G.Kuznecovo (kairėje) veiklą, S.Stripeika (centre) taip pat buvo bartas dėl piktnaudžiavimo tarnyba, o Z.Žymančius (dešinėje) sulaukė visos rinktinės tikrinimo.
Bėdos: STT tiria G.Kuznecovo (kairėje) veiklą, S.Stripeika (centre) taip pat buvo bartas dėl piktnaudžiavimo tarnyba, o Z.Žymančius (dešinėje) sulaukė visos rinktinės tikrinimo. / VSAT nuotr.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos štabo viršininkas pulkininkas Genadijus Kuznecovas įtariamas piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu.

Kelionės namo – už dyką

Kol kas aukštam pareigūnui įtarimai nepareikšti, tačiau Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos Korupcijos prevencijos poskyrio vadovas Leonas Barišauskas patvirtino, kad iš tiesų toks tyrimas atliekamas.

"Vyksta tyrimas dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir dokumentų klastojimo, – patvirtino L.Barišauskas.

G.Kuznecovas STT agentų dėmesį galėjo pelnyti po kelionių tarnybiniu automobiliu iš Vilniaus į Pagėgius.

Esą VSAT štabo viršininkas galėjo daryti įtaką klastojant komandiruočių dokumentus. Savaitgaliais rinktinės automobilis buvo siunčiamas į Vilnių pargabenti G.Kuznecovo į namus Šilutėje.

Penktadienį parvežęs viršininką į pamarį, sekmadienį vairuotojas vėl turėdavo jį vežti atgal į sostinę. Už tarnybinio automobilio gainiojimą per visą Lietuvą G.Kuznecovas iš savos kišenės esą nemokėjo.

"Kol kas mane kaltina tik vienas žmogus. Su STT jokių ryšių neturėjau, o jei bus klausimų, turėsiu galimybę atsakyti. Aš esu ramus. Kai kas nors manęs paklaus, kur ir už kokius pinigus važinėjau, paaiškinsiu. Nematau nieko baisaus, kiekvienas turime teisę kreiptis į tokias tarnybas. Ir labai gerai, tegul tiria", – tikino pats G.Kuznecovas.

Klaipėdos apygardos prokuratūra patvirtino, kad aiškinamasi 15 piktnaudžiavimo tarnyba atvejų.

Privilegijos – paveldimos?

G.Kuznecovas VSAT štabo viršininko pareigas pradėjo eiti 2007 m. liepą. Iki tol jis 10 metų vadovavo Pagėgių rinktinei.

Tačiau vieno sudėtingiausio pasienio ruožo, kuriame kontrabandos mastai – vieni didžiausių šalyje, sergėtojas į karjeros aukštumas šoktelėjo VSAT vadu tapus Sauliui Stripeikai.

Generolas S.Stripeika taip pat turėjo aiškintis dėl tarnybiniu automobiliu vežiotos savo šeimos. Tačiau tą kartą VSAT vadas nuobaudos išvengė, nes esą jo vairuotojas pats priėmė sprendimą ir nuvyko į S.Stripeikos namus pagelbėti generolienei paleisti automobilio variklį.

Mašinai taip ir nepajudėjus iš vietos, vairuotojas tarnybiniu automobiliu S.Stripeikos žmoną nuvežė į darbą Muitinės departamente.

Dėl G.Kuznecovo nemokamų kelionių esą VSAT vadovybė jau turėjo signalų, tačiau kol tarnybai vadovavo S.Stripeika, niekas nepuolė aiškintis šių faktų.

Už griuvenas – pusė milijono

Tačiau tai ne vienintelis epizodas, dėl kurio STT agentų dėmesio sulaukė VSAT vadovybė.

Aiškinamasi, kaip buvo įsigyti bemaž pusę milijono litų kainavę du laivai ant oro pagalvių. Šie greitieji kateriai pasirodė netinkami: iš vidaus durys neužsidaro, korpusas įtrūkęs, į vidų sunkiasi vanduo, perkaista variklis, ant aušinimo sistemos varva degalai.

"Konkursų rengimas ir pirkimai – ne mano darbo sritis. Įsigijimą reikėjo derinti su Briuseliu. Kažkas nori viską suplakti į vieną krūvą ir padaryti šou", – kalbėjo G.Kuznecovas.

Ministras tikrins faktus

Apie įtarimus VSAT štabo viršininkui G.Kuznecovui Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis antradienį išgirdo iš žurnalistų.

"Pirmąkart girdžiu, bet būtinai pasidomėsiu. Kiek žinau, naujai paskirtas VSAT vadas V.Butinas tikino, kad pavaduotojų klausimą spręs tik ilgėliau padirbėjęs. Neatmestinas dalykas, jog tai galėtų būti kova dėl valdžios. Prieš pasibaigiant generolo S.Stripeikos kadencijai, toks "susišaudymas" viešojoje erdvėje taip pat vyko. Tarp visų operatyvinę veiklą vykdančių subjektų dažnai kyla tokio pobūdžio "susišaudymų". Vis dėlto išsiaiškinsiu visus šio tyrimo niuansus", – žadėjo R.Palaitis.

Kova dėl posto?

Tačiau vadovybės pasikeitimo laikotarpį išgyvenantys VSAT pareigūnai puse lūpų kalba, kad STT dėmesio gali sulaukti ir daugiau aukštas pareigas einančių šios tarnybos asmenų.

"Iš esmės, čia vyksta kova dėl valdžios. Naujuoju VSAT vadu ką tik paskirtas Pakrančių apsaugos rinktinės vadas Vainius Butinas. Dar prieš paskyrimą buvo į viešumą keliamos įvairios kandidatūros. Kažkas bandė manipuliuoti menamais ar tikrais kadaise buvusio VSAT štabo viršininko, dabartinio policijos komisaro pavaduotojo Algirdo Stončaičio biografijos faktais. Jis buvo viešai minimas kaip taikantis į generolo postą. Buvo kalbų, kad į šį postą taiko ir keli aukšti VSAT pareigūnai. Tačiau naujo vado paskyrimas kai kam buvo tikras akibrokštas",– tikino pavardės nenorėjęs viešinti aukštas Vidaus reikalų ministerijos sistemos pareigūnas.

Dar vienas generolo antpečių galėjęs siekti kandidatas, pasak jo kolegų, galėjo turėti nemenką įtaką kovojant dėl valdžios. Buvęs VSAT vado pavaduotojas operatyvinei veiklai, iš sostinės nublokštas į Pagėgių rinktinės vadus, Zenonas Žymančius, taip pat VRM kuluaruose minimas kaip siekęs šio posto.

Rinktinė – prieš vadą

Esą dėl nenumaldomo charakterio Z.Žymančius nebuvo patraukli kandidatūra.

Pastarosiomis savaitėmis dėl smarkaus būdo prieš jį neva sukilo visa Pagėgių rinktinė. Vidaus reikalų ministerija ir VSAT vadovybė gavo rinktinės darbuotojų skundus dėl vado elgesio. Toks masinis pareigūnų kreipimasis VSAT istorijoje neturi analogų.

Pirmadienį į Pagėgius skubėjo pats VRM generalinis inspektorius Julius Jasaitis. Rinktinės mikroklimatą tyrė net keli psichologai. Tyrimo išvados, pasak pačių Pagėgių rinktinės pareigūnų, – tragiškos.

"Daug žmonių atsisako su juo dirbti – teroras, tarnybiniai patikrinimai ir grasinimai atleisti iš darbo. Jei taip toliau tęsis, galime sulaukti nelaimių, žmonių nervai įtempti, o ginklus juk turi – maža kas", – aiškino Pagėgių pasieniečiai.

Melą atleidžia tik kartą

Jau trečia savaitė nedarbingumo lapelius turi trys Pagėgių rinktinės Operatyvinės veiklos skyriaus pareigūnai. Serga ne tik operatyvininkų vadas Mindaugas Noreikis, bet ir jo pavaduotojas bei dar vienas operatyvininkas.

"Mane kasdien kviečia ant kilimėlio, reikalauja pasiaiškinti dėl menkiausio niekniekio, grasina atleisti. Liepia tiksliai nurodyti, kur ir kodėl važiavau tarnybiniu automobiliu, nurodoma atsiskaitinėti dėl kiekvienos minutės", – kalbėjo vienas operatyvininkų.

Vis dėlto pats Pagėgių rinktinės vadas Z.Žymančius aiškino, kad nieko baisaus rinktinėje nevyksta.

"Nieko nekomentuosiu, nes visi komentarai gali atsisukti prieš mane. Jokių konfliktų nėra, yra darbinė atmosfera. Tie, kurie nenori dirbti, turi būti priversti dirbti. Melą galiu atleisti tik vieną kartą. Tačiau jei yra nuolat meluojama, to nebegaliu toleruoti", – kalbėjo Z.Žymančius.

Pareigūnai laksto po laukus

Su Kaliningrado sritimi besiribojančią valstybės sieną saugančios rinktinės pasiekimais VSAT vadovybė neturėtų labai džiaugtis.

Nors triukšmingų gaudynių metu sulaikomi tik Nemunu kontrabandą gabenantys asmenys, teigiama, kad tai tik dešimtadalis visų nelegalių krovinių.

"Tai, ką girdime šioje rinktinėje kaip pasiekimus, turėtų būtų specialios paskirties būrio vyrų darbas. Ar lakstymas po laukus yra operatyvininkų veikla? Kodėl kažin negirdėti stambių šio skyriaus rengtų operacijų?" – kritikos žėrė ilgametis operatyvinės veiklos darbuotojas.

Maža to, neseniai viešumoje pasklido žinios apie galimą kai kurių partijų finansavimą iš lėšų, gautų verčiantis kontrabanda.

Už sulaikymą – kerštas?

Viena skandalingiausių rinktinę sukrėtusių kontrabandinių cigarečių vagystė iki šiol apgaubta mitais. Kalbama, kad tyrėjai nesugebėjo užčiuopti, kas iš pasieniečių galėjo prisidėti prie vieno įžūliausių nusikaltimų.

2007-ųjų gruodį Pagėgių rinktinėje lankėsi prezidentas Valdas Adamkus. Šalies vadovą lydėjęs VSAT vadas S.Stripeika tuomet dėstė prezidentui, su kokiais sunkumais susiduria sienos sergėtojai, aprodė įspūdingo dydžio konfiskuotų prekių sandėlį.

Išvažiavus prezidentui, naktį iš rinktinės sandėlio visas šis kontrabandinių cigarečių krovinys buvo pavogtas. Vagys į vidų pateko atsirakinę duris. Susikrovę įkalčių dėžes į sunkvežimį MAN, patalpas jie vėl užrakino. Nė vienas žmogus rinktinėje esą nematė vagystės.

Įtartiną sunkvežimį su nedegančiomis gabaritinėmis šviesomis pastebėjo benzino kolonėlėje buvę Pagėgių policijos komisariato patruliai. Vienas jų, sustabdęs mašiną, priekaboje pamatė cigarečių dėžes, pažymėtas rusiškomis banderolėmis.

Tačiau ši cigarečių byla taip ir nugrimzdo užmarštyje.

Sunkvežimį su vogtomis cigaretėmis sustabdęs patrulis netrukus Šilutėje buvo sulaikytas ką tik atšventęs savo gimtadienį ir girtas sėdęs prie vairo.

Šį "žygdarbį" atliko specialiai iš Klaipėdos iškviesti patruliai. Prasidėjus teismo procesui dėl vairavimo išgėrus, nežinia, kodėl didelį susidomėjimą puolė rodyti Pagėgių rinktinės operatyvininkai. Esą todėl, kad patrulis neišsisuktų.

Papildyta

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas tikino, kad Vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį jau anksčiau buvo informavęs apie tai, kad Valstybės sienos apsaugos tarnyba pusę milijono litų sumokėjo už du niekam tinkančius laivus ant oro pagalvės.

„Taip, man buvo žinoma, kad jie savo funkcijų neatlieka. Apie tai ministrui buvau sakęs“, - tikino A.Anušauskas.

Seimo Nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas tikino, kad ministrui jis pateikė visą jam žinomą informaciją ir tai, kad kai kurie savivaldos ir šalies politikų sprendimai gali būti įtakojami iš kontrabandos gautomis lėšomis.

„Be abejo, šį savo pareiškimą aš parėmiau informacija iš tam tikrų specialiųjų tarnybų. Iš kontrabandos gautos lėšos naudojamos ne tik vietos savivaldoje. Turiu galvoje tai, kad vietos savivaldos politikai palaiko gana artimus ryšius su tais asmenimis, kurie gyvena iš kontrabandos ar kitų šešėlinių pinigų. Savivaldos lygmenyje tie žmonės taip pat yra politikai, kas juos įtakoja ir kaip, čia jau kitas klausimas“, - kalbėjo A.Anušauskas.

Seimo narys tikino, kad šios savaitės pabaigoje jis paviešins kokias priemones jis siūlys šiai problemai spręsti.

„Kita vertus, ar Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai  jaučia politikų palaikymą? Vieno pasieniečio paklausiau, kodėl yra delsiama vykdyti vienas ar kitas priemones, man buvo atsakyta, kad yra laukiama nurodymo iš viršaus. Aš nusistebėjau, kad tiesioginiam darbui nurodymų nereikia. Tai toks jų darbo stilius - reguliavimas, stūmimas iš viršaus, kitaip to aš negaliu paaiškinti“, - stebėjosi A.Anušauskas.

Tačiau Seimo Nacionalinio saugumo komiteto pirmininkas spėjo, kad Valstybės sienos apsaugos tarnyboje, jo akimis, gali prasidėti teigiami pokyčiai.

„Sunkmečiu tokios tarnybos turi dirbti labai efektyviai. Todėl manau negali būti nenoro arba nesusikalbėjimo nei tarpusavyje, nei tarp atskirų tokių struktūrų. Tokią padėtį reikia keisti ir kuo greičiau“, - tikino A.Anušauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų