„Švyturys-Utenos alus“ reorganizuos gamybos padalinį Pereiti į pagrindinį turinį

„Švyturys-Utenos alus“ reorganizuos gamybos padalinį

2017-02-10 09:00

Atsižvelgdama į daugiau kaip dvigubai išaugsiantį alaus akcizo mokestį ir su tuo susijusį alaus rinkos susitraukimą, bendrovė "Švyturys-Utenos alus" reorganizuoja gamybos bei logistikos padalinius Klaipėdoje ir perskirsto gamybos pajėgumus, kad šie atitiktų pasikeitusias verslo sąlygas. Aludariai tikina, kad ieškoti sprendimų, kaip išlaikyti bent dalį dabartinių darbo vietų ir tęsti veiklą toliau, yra priversti dėl dabartinės valdžios politikos alkoholio rinkos dalyvių atžvilgiu.

Ateitis: nors „Švyturio“ darykla mažina pajėgumus, ji nėra uždaroma. Šiuo metu vyksta jos rekonstrukcija.
Ateitis: nors „Švyturio“ darykla mažina pajėgumus, ji nėra uždaroma. Šiuo metu vyksta jos rekonstrukcija.

Darbuotojų nepaliks

Planuojama, kad "Švyturio" alaus darykloje iš dviejų, o sezono metu trijų pamainų liks tik viena. Atitinkamai sumažės ir logistikos padalinys Klaipėdoje.

Tai reiškia, kad abiejuose – gamybos ir logistikos – padaliniuose nebeliks 20 darbo vietų.

Įmonė pradėjo konsultacijas su "Švyturyje" veikiančiomis profesinėmis sąjungomis dėl šių darbo vietų panaikinimo.

Žadama, kad atleidžiamiems darbuotojams įmonė samdys profesionalius konsultantus, padėsiančius susirasti naują darbą, įmonės lėšomis pagalbą teiks įdarbinimo agentūra bei bus apmokėtas savanoriškas sveikatos draudimas vieneriems metams.

Rinka trauksis

Vidutinis atleidžiamo darbuotojo atlyginimas prieš atskaitant mokesčius siekia 1 011 eurų, todėl bendras biudžetas išeitinėms kompensacijoms sudarys apie 400 tūkst. eurų.

Valstybei mokesčių pavidalu atiteks daugiau kaip pusė šios sumos.

Įmonės analitikai prognozuoja, kad dėl padidėjusių mokesčių ir išaugusios alaus kainos legali alaus rinka jau šiais metais trauksis maždaug ketvirtadaliu. Planuojama, kad šiemet bendrai bus parduota apie 60 mln. litrų alaus mažiau nei 2016 m.

"Užimame apie 40 proc. rinkos, tad vien mūsų įmonė kitais metais pagamins 24 mln. litrų alaus mažiau nei pernai. Aišku, kad mažesniam kiekiui pagaminti reikia mažiau darbuotojų, mažiau krovėjų ir mažiau transporto. Privalome pertvarkyti gamybą taip, kad ji būtų efektyvi esant naujoms verslo realijoms", – teigė "Švyturio-Utenos alaus" generalinis direktorius Rolandas Viršilas.

Padalinio nenaikina

Įmonės vadovas pabrėžė, kad gamybos padalinys Klaipėdoje yra sumažinamas, o ne naikinamas, tad gamyba šioje darykloje ir toliau vyks pagal pakoreguotus planus.

"Švyturyje" nuo šiol bus koncentruota "Švyturio tradicinės kolekcijos" alaus rūšių bei vadinamojo craft "Raudonų plytų" išskirtinio skonio alaus gamyba.

Pasak R.Viršilo, reorganizuojami ne tik gamybos ir logistikos padaliniai – metų pradžioje visoje įmonėje sumažinta apie 20 darbo vietų visuose padaliniuose, įskaitant ir Vilniaus biurą.

"Skaudu, kai reikia atsisveikinti su gerai dirbančiais žmonėmis vien dėl išorinių verslo sąlygų pasikeitimų. Tačiau šio Seimo politikams nusprendus, kad akcizas didės penkiolika kartų daugiau, nei buvo patvirtinta anksčiau, akivaizdu, jog tai turi įtakos įmonėms ir darbo vietoms", – sakė R.Viršilas.

Priežastis – politiniai sprendimai

R.Viršilo teigimu, kol kas sunku prognozuoti, kaip, traukiantis alaus rinkai ir į tai reaguojant aludariams, keisis su jais susijusių verslų, žaliavų tiekėjų situacija, tačiau efektas turėtų būti matomas jau šį pavasarį, įsigaliojus naujiems akcizų tarifams.

Pasak vadovo, taip drastiškai pakeldama akcizą valstybė praras nemažą dalį kitų mokesčių – sumažėjus gamybai, kris visos grandinės gamintojų ir tiekėjų mokamo PVM surinkimas, mažės gyventojų pajamų mokesčiai, įmokos "Sodrai" ir pan.

Neabejojama, kad skaudžiausiai šie pokyčiai palies būtent šalies regionus.

Seimas pernai gruodžio mėnesį akcizus alui nuo š. m. kovo 1 d. padidino 112 proc., nors ankstesnė socialdemokratų Vyriausybė buvo numačiusi 8 proc. alaus akcizo kilimą 2017 m.

Verslui užkrovė naštą

Valdančiųjų planai nuostabą ir pasipiktinimą kelia ne tik verslo atstovams, bet ir Seimo nariams.

"Tikrai negaliu pritarti valdančiųjų politikai ir tokiam beatodairiškam akcizų didinimui. Tą ir Seime kalbėjau ir nebalsavau. Praėjusių metų balandžio 1 d. įsigaliojo įstatymas dėl laipsniško akcizų didinimo, o dabar ateina ir smogia dar stipriau", – patikino Seimo narys Eugenijus Gentvilas.

Pašnekovas neabejojo, kad toks žingsnis gali pakenkti verslui ir Lietuvos ekonomikai.

Neatmetama, kad, įsigaliojus padidintiems akcizams, padidės legaliai įvežamo alkoholio iš Lenkijos ar Latvijos ir galbūt nelegaliai atkeliaujančio alkoholio iš Kaliningrado srities ir Baltarusijos kiekiai.

"Prieš alkoholį, alkoholizmą reikia kovoti. Bet, mano manymu, tai tikrai yra demonizuota. Kaip kažkas jau pasijuokė, kad Ramūnas Karbauskis ir Aurelijus Veryga yra priklausomi nuo antialkoholistų – turi priklausomybę nuo kovos prieš alkoholį", – pastebėjo E.Gentvilas.

Įtariama, kad, didinant alkoholio akcizus, iš tiesų norima ne kovoti prieš alkoholizmą, o tiesiog labiau papildyti biudžetą.

"Visada žinome, kad didinami mokesčiai didina nelegalią, šešėlinę ekonomiką ir tikrai nebūtinai padidina įplaukas į biudžetą", – neabejojo Seimo narys.

E.Gentvilas teigė, jog tokie, kaip tvirtinama, valdančiųjų kovos prieš alkoholizmą metodai jo neįtikina, tačiau laikėsi nuomonės, kad veiksmų, mažinant šią problemą, imtis būtina.

Žada tartis

Apie laukiančias permainas jau informuoti ir bendrovės darbuotojų atstovai. Pasak bendrovės profesinės sąjungos vadovo Raimondo Tamošausko, kol kas ne visos atleidžiamiems darbuotojams siūlomos sąlygos priimtinos, tačiau viliamasi rasti abi puses tenkinsiantį sprendimą.

– Kaip Klaipėdos "Švyturio" daryklos darbuotojai sutiko žinią apie etatų mažinimą?

– Mes tarsimės dėl socialinio plano atleidžiamiems žmonėms, tai yra išmokų, pagalbos turintiesiems išlaikytinių, priešpensinio amžiaus žmonėms, sergantiesiems ir t. t. Derybos dar bus pratęstos.

– Ar žinia apie etatų mažinimą patiems darbuotojams buvo netikėta, ar kalbos apie tai sklandė jau anksčiau?

– Visi žino, kad kažkas panašaus laukia. Tik nežino terminų, laiko. Administracija nori vienų sąlygų, tačiau pasakėme, kad jos mūsų netenkina ir turime derėtis dėl normalių.

– Prieš kurį laiką profesinė sąjunga net buvo iškėlusi streiko idėją, siekdama išsaugoti darbo vietas gamykloje. Ar panašių priemonių neketinate imtis ir dabar?

– Darysime viską, kad būtų apginti darbuotojų interesai. Galbūt šito nereikės, galbūt susitarsime. Nereikia sakyti, kad mes būtinai esame nusiteikę būti agresyvūs, bet darbuotojų interesus turėsime apginti. Tikimės, kad tokių priemonių imtis nereikės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra