Pereiti į pagrindinį turinį

Uostamiestyje katastrofiškai mažėja patrulių

2015-01-20 14:31

Šimtų iškvietimų per savaitgalį sulaukiantys Klaipėdos apskrities policijos pareigūnai priversti suktis kaip išmanydami su gerokai mažesnėmis pajėgomis nei turėtų būti.

Asociatyv. nuotr.
Asociatyv. nuotr. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Šimtų iškvietimų per savaitgalį sulaukiantys Klaipėdos apskrities policijos pareigūnai priversti suktis kaip išmanydami su gerokai mažesnėmis pajėgomis nei turėtų būti.

Problemas sprendžia ir kabinete

Sausio 16, 17 ir 18 dienomis Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus pareigūnai sulaukė per 600 pranešimų. Mažiausiai skambučių būta sekmadienį – 141, penktadienį policijos budėtojai priėmė 290 informacijų.

Šio skyriaus viršininkas Virginijus Zubauskas patikino, kad ne visus pranešimus galima vertinti kaip žinią apie nusikaltimą. Dalis Bendrojo pagalbos centro operatorių atsiunčiamų policininkams žinučių reikalauja tik budėtojų koordinavimo.

"Dalis pranešimų yra informacinio pobūdžio arba yra adresuoti kitoms įstaigoms, kurioms mes ir perduodame telefonu ar elektroniniu paštu. Pavyzdys – žmogus praneša, kad kažkurioje miesto vietoje darbininkai geni medžių šakas, o po jais stovi mašinos. Policijos prašoma organizuoti, kad vairuotojai tai padarytų. Tokiu atveju į įvykio vietą pareigūnų siųsti nereikia. Budėtojai pagal automobilių valstybinius numerius sužino, kas yra savininkai, ir su jais susisiekia. Arba į policiją paskambinę žmonės įtaria, kad mieste neteisėtai kertami medžiai ar krūmai. Pareigūnas skambina į savivaldybę ir sužino, ar tai daroma teisėtai. Informacinio pobūdžio pranešimų gaunama nemažai", – paaiškino V.Zubauskas.

Gatvėse trūksta policininkų

Iš daugybės pranešimų, į kuriuos reaguojant siunčiami policijos pareigūnai, didžiąją daugumą sudaro viešosios tvarkos pažeidimai: chuliganiški veiksmai, viešas girtavimas, ramybės drumstimas.

Pranešimų apie nusikaltimus būna kur kas mažiau. Tarp jų daugiausia paprastai yra vagysčių. Konfliktai šeimose, pareigūnų vadinami smurtu artimoje aplinkoje, sudaro maždaug penktadalį visų nusikaltimų.

Išskirtina tai, kad šie nusikaltimai itin reti Neringoje, o Klaipėdos bei Plungės rajonuose jų kur kas daugiau nei kitur.

"Pajėgos reaguoti į pranešimus apie nusikaltimus yra nepakankamos. Visada norėtųsi, kad miesto gatvėse dirbtų daugiau pareigūnų. Dabar realybė yra tokia, kad mieste dieną dirba trys patrulių ir vienas kelių policininkų ekipažas, naktį paprastai dirba keturi patrulių ekipažai. Klaipėdiečių saugumui reikėtų penkių ar net šešių. Tačiau realybė yra tokia. Dabar padėtį apsunkina tai, kad pareigūnai privalo talkinti vežiojant eurus ir litus, saugant pašto skyrius. Taip bus iki kovo pradžios", – paaiškino V.Zubauskas.

Vasarą pareigūnų, dirbančių Klaipėdos gatvėse, reikia dar daugiau. Vienas ekipažas paskiriamas dirbti senamiestyje kruizinių laivų atvykimo dienomis. Dar vienas nuolat dirba paplūdimių zonoje.

Be to, vasarą poros policininkų reikia Smiltynėje, kur veikiausiai bus įrengtas policijos postas.

Paviliojo ramesnė tarnyba

Pastaruoju metu ne vieną Patrulių rinktinės pareigūną paviliojo darbas Suskystintųjų dujų terminalo apsaugoje. Tai yra statutinė organizacija, priklausanti Vidaus reikalų ministerijai, tad pareigūnai nepraranda jokių socialinių garantijų ir gauna viena kategorija aukštesnį atlyginimą bei ramesnį ir švaresnį darbą.

Į šią įstaigą jau išėjo penki ir dar aštuoni policininkai žada išeiti.

Dar keli pareigūnai pasiprašė išleidžiami užtarnauto poilsio.

"Pareigūnams, kurie pereina į tokį darbą, gal ir gerai, bet mums tai yra didžiulė problema, netenkame patrulių ir neturime iš kur jų paimti. Policijos mokykla ruošia naujus pareigūnus, bet bėda ta, kad didesnė jų dalis – merginos. Prieš keletą mėnesių jau buvo anekdotinė situacija, kai reikėjo siųsti pareigūnus tramdyti smurtautojų. Iš trijų tą dieną dirbusių ekipažų vyras buvo tik vienas, visos kitos – merginos", – atviravo Operatyvaus valdymo skyriaus vadovas.

Leidžia užsidirbti papildomai

Šiuo metu uostamiesčio Kelių policijos biurui trūksta beveik pusės pareigūnų, iš 60 etatų užimti yra tik 34. Patrulių rinktinėje iš 141 etato 38 – neužpildyti. Darbo kodeksas neleidžia versti policininkus dirbti dažniau, nei tai numato įstatymas.

"Kiek žmonių yra, su tiek ir dirbame. Nuo to kenčia visuomenė", – trumpai situaciją komentavo Kelių policijos biuro viršininkas Ramūnas Šideikis.

"Organizuoti darbą tikrai nėra taip paprasta, kaip galbūt atrodo. Grafikas sudaromas prieš dvi savaites iki mėnesio pradžios ir jį pakeisti galima tik ypatingais atvejais", – teigė patrulių vadas Igoris Lapinšas.

Tiesa, ši situacija suteikia galimybę policininkams užsidirbti papildomai, mat trūkstant jų patruliams leidžiama dirbti poilsio sąskaita. Bet ir skiriant papildomą darbą žiūrima, kad pareigūnas būtų pakankamai išmiegojęs ir turėtų fizinių jėgų dirbti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų